Hubbleův teleskop

NASA ukázala další unikátní fotografie z teleskopu. Hubble zachytil spirálu formování hvězd v sousední galaxii

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje tvorbu mladých hvězd

Hubbleův vesmírný teleskop NASA znovu dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Zatímco před týdnem pořídil úžasný snímek trpasličí nepravidelné galaxie, tentokrát přístroje vědci nasměrovali na hvězdokupu NGC 346, která se nachází asi 200 milionů světelných let od Země.


Nepřehlédněte: Webbův dalekohled pořídil omračující snímek mlhoviny Tarantule. Supervýkonnou hvězdnou porodnici ukazuje v neuvěřitelných detailech


Hubble se znovu překonal

Hubbleův vesmírný dalekohled je dnes už spíše senior, který má většinu své aktivní kariéry za sebou. Pozornost na sebe v poslední době strhává především teleskop Jamese Webba, to ale neznamená, že Hubble stále neumí pořizovat fantastické záběry okolního vesmíru.

Uprostřed hvězdokup a mlhovin NGC 346 Malého Magellanova mračna se nachází hvězdotvorná oblast velká asi 150 světelných let, která nepřestává vědce fascinovat.

„Hvězdy jsou stroje, které tvarují vesmír. Bez hvězd bychom neměli život, a přesto plně nerozumíme tomu, jak vznikají,“ řekla Elena Sabbi, vedoucí studie a astronomka ze Space Telescope Science Institute v Baltimoru.

„Máme několik modelů, které předpovídají, jak k tomu dochází, ale některé z nich si protiřečí,“ dodala. „Chceme zjistit, co reguluje proces vzniku hvězd, abychom pochopili i to, co vidíme v raném vesmíru.“

Galaxie NGC 346
Zdroj: NASA / ESA

Starý, ale stále skvělý

Podle vědců NGC 346 obsahuje hvězdný materiál o hmotnosti odpovídající padesáti tisícům Sluncí. Malé Magellanovo mračno má jednodušší chemické složení než Mléčná dráha. Kvůli této jednoduchosti jsou hvězdy v této oblasti žhavější a spalují „palivo“ rychleji než hvězdy v Mléčné dráze, což znamená, že stárnou rychleji než hvězdy v naší galaxii.

Sabbi a její tým použili Hubbleův teleskop k měření změn polohy hvězd v NGC 346 v průběhu posledních 11 let. Vědci zjistili, že se hvězdy pohybují rychlostí přibližně 3 200 km/h, což znamená, že se v měřeném období posunuly o 320 milionů kilometrů, což je o něco více než dvojnásobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Mezitím druhá skupina astronomů pod vedením Petera Zeidlera z Evropské kosmické agentury (ESA) použila přístroj MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) pro dalekohledy VLT k měření radiální rychlosti hvězd, tedy toho, jak rychle se hvězdy pohybují směrem k pozorovateli nebo od něj.

Obě metody odhalily spirálu hvězd, které se vlévají do srdce NGC 346 a nesou s sebou plyn pro tvorbu nových hvězd. „Úžasné je, že jsme použili dvě zcela odlišné metody s různými zařízeními a v podstatě jsme nezávisle na sobě dospěli ke stejnému závěru,“ uvedl Zeidler v prohlášení. „Pomocí Hubbleova dalekohledu vidíme hvězdy, ale pomocí MUSE můžeme pozorovat i pohyb plynu ve třetím rozměru, a to potvrzuje teorii, že se vše spirálovitě stáčí dovnitř.“

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: The Space, Esahubble

Total
0
Shares