- Takto jste Slunce ještě nikdy neviděli
- Mrkněte na první fotky chromosféry
Vědci, kteří na americké Havaji provozují čtyřmetrový teleskop s názvem Daniel K. Inouye Solar Telescope, zveřejnili další fantastické snímky Slunce ve vysokém rozlišení. Lidstvo nic podobného ještě nevidělo.
Nepřehlédněte: NASA otestuje planetární obranu Země. Odkloní asteroid velký jako fotbalové hřiště
Teleskop pořídil nejdetailnější záběry
Přestože je Slunce zdaleka nejbližší hvězdou a pouhým okem ho můžeme vidět každý den, astronomové toho o něm stále vědí jen málo. Zejména jeho schopnost ovlivňovat počasí na Zemi je velkou neznámou, a právě to má za úkol změnit teleskop s názvem Daniel K. Inouye Solar Telescope.
Americká National Solar Observatory (NSO) před několika dny zveřejnila nové snímky z dalekohledu a jak mnozí předpovídali, svou kvalitou opět překonaly očekávání odborníků. Teleskop vědcům tentokrát nabídl první detailní pohled na sluneční chromosféru, což je vrstva atmosféry nad fotosférou a pod korónou.
Chromosféra je obvykle obtížně pozorovatelná, protože světlo z fotosféry, kterou lze volně popsat jako povrch Slunce, ji obvykle přebije. Oblast se často jeví pouze jako jasně červený prstenec kolem Slunce na snímcích pořízených během úplného zatmění, kdy světlo z fotosféry blokuje Měsíc.
Chromosféru obvykle nevidíme
Fotografie z Daniel K. Inouye Solar Telescope jsou natolik detailní, že pod chromosférou můžeme zřetelně vidět jednotlivé buňky či chcete-li jednotlivá „zrna popcornu“. Ta jsou široká asi 1 600 kilometrů, jsou tedy třikrát delší, než je vzdálenost mezi nejzápadnějším a nejvýchodnějším bodem České republiky. „Inouye nám umožnil nahlédnout do Slunce podrobněji než kdy předtím. Jde o dalekohled, který navždy mění způsob, jakým zkoumáme a chápeme naše Slunce,” uvedl ředitel nadace Sethuraman Panchanathan.
Stavba dalekohledu začala v roce 2010, ale první snímek Daniel K. Inouye Solar Telescope, pojmenovaný po zesnulém havajském senátorovi, pořídil až v prosinci roku 2019. Slunce kromě pozemských dalekohledů sleduje také řada satelitů. Detailní snímky vědcům posílá např. sonda Solar Orbiter, na které se významně podílejí čeští vědci.
Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency, zdroj: NSO, Interesting Engineering