- Pomocí aplikace odhalíte rakovinu kůže
- Na znaménko stačí namířit telefon
Na jednu stranu nás chytré telefony svou všudypřítomností děsí, na druhou stranu jsou užitečnými pomocníky. Dokazuje to aplikace SkinVision pro včasnou detekci maligního melanomu, kterou si od začátku letošního léta stáhlo už přes 5 000 Čechů a Slováků.
Nepřehlédněte: Jako nejhorší noční můra. Umělá inteligence předpověděla, jak vypadá nejděsivější člověk na Zemi
Úspěšnost detekce je 95 procent
„SkinVision zjišťuje rakovinu kůže s 95procentní přesností. Využívá klinicky ověřené vysoce přesné algoritmy strojového učení ke zjištění rizika melanomu. Je založena na technologii, která využívá simulaci přirozeného růstu tkáně,” vysvětluje šéf společnosti Dr. Digital Ondřej Svoboda, která aplikaci široké veřejnosti představí na pražské telemedicínské výstavě LIFMAT 2022.
Pomocí aplikace v mobilním telefonu může uživatel odhalit příznaky nejčastějších typů rakoviny kůže z domova. Dle vývojářů je SkinVision navržena tak, aby poskytovala přesné a včasné odhalení rakoviny kůže spolu s radami a doporučení pro zdraví pokožky.
Rakovinu kůže odhalí mobilní aplikace
Aplikace spojuje technologie umělé inteligence s odbornými znalostmi dermatologů. Uživatel jednoduše po otevření aplikace podezřelé místo vyfotí a za chvíli zjistí výsledek. „Cílem aplikace je zajistit, aby uživatel při prvním náznaku rizika rakoviny kůže navštívil lékaře. Čím dříve je rakovina kůže odhalena, tím vyšší je možnost úspěšné léčby a přežití,“ dodává Svoboda.
Pozor na opalování, pokožka má dobrou paměť
Na lidské kůži existuje několik druhů znamének. Vedle mateřských znamének jsou to různé pigmentové skvrny po vystavení těla slunečnímu záření. Všechna přitom mohou znamenat riziko vzniku melanomu. Pokud milujete pobyt na slunci a lehátko u moře je pro vás nedílnou součástí odpočinku, nebo máte jen pocit, že se na vaší kůži vyskytuje něco, co by tam být nemělo, aplikace SkinVision (dostupná pro Android a iPhone) může být prvním krokem k záchraně vašeho života.
Jedinou nevýhodou je, že není zdarma. Abyste ji mohli používat, musíte zaplatit. V zemích, kde mají vývojáři uzavřenou smlouvu s pojišťovnami, ji však lze využívat bezplatně. Česko k nim ale bohužel zatím nepatří.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem SkinVision, zdroj: SkinVision