- Zephyr stanovil nový rekord v délce letu bez posádky
- Ve vzduchu vydržel kroužit neuvěřitelných 64 dní
Solární letoun Zephyr společnosti Airbus stanovil nový rekord v délce letu bez posádky. Ve vzduchu vydržel kroužit neuvěřitelných 64 dní. Upozornil na to server The Space.
Nepřehlédněte: Musk nejspíš Twitter nekoupí, další podvody vyplouvají na povrch
Létá na solární pohon
Experimentální dron Airbusu testovaný ve spolupráci s armádou Spojených států amerických ukončil svůj epický let jen několik hodin před překonáním světového rekordu v nejdelší délce letu.
Zephyr S dosedl zpátky na zem v pátek 19. srpna poté, co vydržel kroužit ve vzduchu více než 64 dní a vytvořil řadu světových rekordů, včetně nejdelšího nepřetržitého letu bez posádky, který má nově hodnotu 64 dní, 18 hodin a 26 minut.
Zephyru chyběly přitom jen hodiny do pokoření světového rekordu pro nejdelší nepřetržitý let jakéhokoli druhu, stanoveného mezi 4. prosincem 1958 a 7. únorem 1959, kdy dva muži létali v Cessně 172 Skyhawk nad Las Vegas v Nevadě neuvěřitelných 64 dní, 22 hodin a 19 minut.
Konce letu Zephyru si všimli nadšenci v bezplatném online sledovacím softwaru ADSB Exchange. 19. srpna viděli letadlo s volací značkou ZULU82 kroužit nad testovací střelnicí Yuma v Arizoně. Není známo, co přesně se se Zephyrem stalo, ale pravděpodobně havaroval, protože data ukazovala rychlost vertikálního klesání 1 385 metrů za minutu.
Zephyr je lehký jako pírko
Zephyr má úzký, téměř kostrově vypadající trup, a křídla s rozpětím 25 metrů. Navzdory své velikosti je vyroben z lehkých kompozitů z uhlíkových vláken, což snižuje jeho celkovou hmotnost na pouhých 75 kilogramů. Je tedy lehký jako „pírko“.
Na křídlech nese fotovoltaické solární panely, které napájí jeho elektromotor a dobíjí palubní baterie, takže může létat ve dne i v noci. Airbus Zephyr popisuje jako „první stratosférický UAS svého druhu“, který je schopen létat nepřetržitě po dobu několika měsíců. Letadlo je ve vědecké oblasti známé také jako „High Altitude Platform Station“ nebo HAPS, někdy je označované i jako pseudo-satelit.
Zdroj náhledové fotografie: Airbus, zdroj: The Space