NASA-Artemis

NASA zrušila dnešní start mise Artemis I, která má vrátit lidstvo na Měsíc. Technici raději start odpískali

  • Start rakety SLS s kosmickou lodí Orion nevyšel
  • Technici musí zkontrolovat stav motorů a nádrží

Bohužel došlo k tomu, co si nikdo nepřál. Dnešní start mise Artemis I, která je první krokem NASA dostat člověka znovu na Měsíc, byl zrušen. Další možnost startu bude v pátek 2. září, oznámil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Technici budou mezitím přezkoumávat stav motorů a nádrží, píše The Space.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous se zmocnili tajemství ruských bank. Kápněte božskou, doporučují důležité firmě


Nevyšlo to. NASA to zkusí znovu v pátek

Miliony diváků po celém světě dnes online sledovaly historický okamžik – očekávaný start rakety Space Launch System (SLS) s kapslí Orion, která má bez posádky obletět Měsíc a v případě úspěchu se po 42 dnech vrátí zpět na Zemi.

98 metrů vysoká raketa, která je společně s vesmírným plavidlem, vyšší než socha Svobody v New Yorku, se však ani neodlepila od Země. Technici start kvůli problémům s odvzdušňovací zkouškou pro stabilizaci jednoho z motorů raději zrušili a přesunuli ho na pátek.

Americký program výzkumu Měsíce se skládá ze tří etap. První (Artemis 1) je nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, ale tím plány ambiciózního programu nekončí. NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů na Mars.

Artemis I, NASA
Raketa SLS, zdroj: NASA

Vrátí se lidstvo na Měsíc?

Pokud se raketě SLS podaří odstartovat, vesmírné plavidlo Orion během tří týdnů urazí více než 2 miliony kilometrů, přiblíží se k Měsíci na vzdálenost pouhých 100 tisíc kilometrů a poté využije gravitační sílu planety k tomu, aby se od ní znovu odklonilo.

Komunikační systémy, navigační přístroje a tepelný štít, budou podrobeny těžké zkoušce, protože Orion při opětovném vstupu do atmosféry Země bude vystaven ohnivému peklu; při průletu musí odolat teplotě až 2 800 °C.

I když NASA v rámci mise Artemis I nepočítá s účastí lidského astronauta, úplně bez posádky plavidlo Orion nebude. Na palubě má hned několik dětských hraček, figurky z LEGA nebo odznáček Silver Snoopy, který NASA už delší dobu uděluje astronautům na znamení vynikajícího výkonu. Do vesmíru se podívají i torza vyrobená z materiálů, které napodobují lidské kosti, měkké tkáně a orgány dospělé ženy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, The Space

Total
0
Shares