Černá díra

Vesmírná megasrážka: Dvě obří černé díry se brzy střetnou, předpovídají čínští vědci

  • Srážka supermasivních černých děr ještě nikdy nebyla pozorována
  • Pokud ke kolizi opravdu dojde, bude to pro astronomii významná událost

Podivné chování galaxie vzdálené asi miliardu světelných let od Země nenechává vědce v klidu. Někteří věří, že brzy možná lidstvu nabídne vůbec tu nejvíce fascinující podívanou v moderní astronomii.


Nepřehlédněte: Společně k lepším zítřkům? USA a Čína uzavřely velmi zásadní pakt


Srážka zažehne kosmický ohňostroj

Fluktuace záření ze středu galaxie SDSS J1430+2303 vypadá podezřele a jako pár supermasivních černých děr s celkovou hmotností kolem 200 milionů Sluncí předurčených k bezprostřední vzájemné kolizi.

Slovo „bezprostřední“ v terminologii astronomů často znamená celé lidské životy. Naštěstí v tomto případě vědci předpovídají, že pokud je signál skutečně výsledkem kolosálních černých děr, dojde během příštích tří let k jejich srážce a něčemu, co ještě nikdy nikdo neviděl.

Černá díra
Zdroj: Aman Pal / Unsplash

Tajemné černé díry

Astronomové možná za několik měsíců budou svědky něčeho, co dosud jen teoreticky předpokládali. Někteří z nich věří, že pokud ke kolizi skutečně dojde, mohlo by to pomoci vyřešit mnoho záhad, kterými černé díry dosud oplývají. Nemálo odborníků je ale vyloženě skeptických.

Např. Scott Ransom z americké Národní radioastronomické observatoře považuje informace čínských vědců, kteří o možné srážce dvou černých děr v galaxii SDSS J1430+2303 napsali v článku na webu arXiv, za málo pravděpodobné. „Není jasné, zda se v té galaxii nachází dvojice černých děr, natožpak dvojice, která se chystá splynout,“ reagoval Ransom.

Přístroje potvrdí, kdo měl pravdu

Ať už se informace čínských vědců potvrdí nebo ne, astronomové nebudou moci historický okamžik pozorovat napřímo, to není v možnostech žádné observatoře. Pokud se obří černé díry skutečně spojí, spolknou podle velké množství hmoty a zároveň naopak uvolní do okolí mnoho energie.

Velké množství uvolněné energie se projeví zářením či rázovými vlnami vedoucími k sekundárnímu záření a způsobí vyslání energetických částic. Zařízení detekující gravitační vlny máme na Zemi celkem tři, spršku neutrin by mohla detekovat např. observatoř IceCube na Antarktidě.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science, Science Alert

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Detekovat gravitační vlny nepůjde, protože u těchto obrů půjde o nizké frekvence. Současné detektory dokáží zaznamenat jen “malé” černé díry o hmotnosti několika Sluncí.

Comments are closed.