notebook, HDD

Písnička Janet Jackson dokáže rozbít notebook. Během přehrávání zlikviduje pevný disk

  • Jedna písnička dokázala fyzicky rozbít kterýkoliv notebook
  • Stačilo ji pustit a chvíli počkat, než se počítač zasekne

Je to až k nevíře, ale napadlo by vás někdy, že jedna písnička dokáže ničit pevné disky v přenosných počítačích? Kdysi se to skutečně dělo. A byl to velký problém. Písnička Rhythm Nation od zpěvačky Janet Jackson trápila jednoho známého výrobce notebooků natolik, že se do věci musel vložit samotný Microsoft.


Nepřehlédněte: Samsung fanoušci, pozor! Zbývá poslední týden, kdy skládací Galaxy Z Fold4 koupíte o 10 000 Kč levněji


Janet Jackson „ničila“ pevné disky

O kuriózním příběhu, jehož vyřešení dalo inženýrům pořádně zabrat, informuje dlouholetý vývojář systému Windows Raymond Chen na svém blogu The Old New Thing. „Jeden můj kolega se podělil o příběh z produktové podpory Windows XP. Jeden z velkých výrobců počítačů zjistil, že při přehrávání videoklipu k písni Rhythm Nation od Janet Jackson dochází u některých modelů notebooků ke zhroucení systému, zastavení počítače,“ píše Chen.

Během testování se zjistilo, že problém nastává pouze při přehrávání jedné konkrétní písničky, a to Rhythm Nation od zpěvačky Janet Jackson. Jelikož se chyba opakovala neustále dokola, Microsoft zahájil vyšetřování. Během testování došlo ke kuriózní věci: písnička dokázala shodit i počítač, který se nacházel v blízkosti testovaného notebooku, aniž by na něm ovšem probíhala nějaká činnost (stroj byl pouze zapnutý, a to bylo vše). Tím se podpoře podařilo vyloučit, že je na vině videoklip (čili že jde o problém s grafikou) a vývojáři se zaměřili pouze na testování zvuku.

Podpoře se po hodinách úmorného poslechu jedné a té samé písničky podařilo nakonec přijít na to, co pády počítačů způsobuje. Odhalili, že písnička obsahuje rezonanční frekvenci, která škodí diskům s 5400 otáčkami, které se v počítačích dříve běžně využívaly (dnes výrobci nasazují modernější a rychlejší SSD).

Problém je evidován v databázi

Právě z toho důvodu docházelo během přehrávání skladby k zástavě disku a zhroucení systému. Problém se podařilo odstranit jednoduše – přidáním filtru do zvukového kanálu systému, který rušivé frekvence „vygumoval“. Není bez zajímavosti, že problém, jakkoli úsměvný nám nyní přijde, byl okamžitě evidován v databázi známých zranitelností pod označením CVE-2022-38392.

Zdroj náhledové fotografie: bohed / Pixabay, zdroj: The Old New Thing, Daily Mail

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Haha a hoax se nam dal siri.

    5200 disky sou stale v obehu takze si vsichni muzete otestovat o jak velkou blbost se jedna.

    FAKE NEWS

  2. Jeste zapomeli napsat ze od te doby vsechna radia a wifi veze autoradia a dalsi museji povinne instalovat windows z filtrem. Aby to neschazovalo nootebooky:)

    Hahaha to je vazne povedena kachna

Comments are closed.