- Ambiciózní program NASA má vrátit člověka na Měsíc
- Artemis I má bez posádky družici Země obkroužit a vrátit se zpátky na naši planetu
NASA plánuje v rámci programu Artemis I vyslat k Měsíci novou obří raketu SLS s lodí Orion. Zkušební let bez posádky má naši přirozenou družici obkroužit a vrátit se zpět na Zemi. Ke startu dojde 29. srpna, oznámili Američané.
Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous se vysmáli ruskému robopsu s raketometem. Je z Aliexpressu, tvrdí
NASA připravuje start nové rakety
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) už několik let pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc. Cílem programu Artemis je stavba trvalé základny na povrchu Měsíce, která má být prvním krokem k pilotovaným letům k Marsu.
Na raketě Space Launch System (SLS) a vesmírné lodi Orion odborníci NASA pracovali dlouhých sedmnáct let. Raketa je vysoká 98 metrů a společně s modulem vyšší než ikonická socha Svobody v New Yorku. Stroj momentálně čeká na let k Měsíci v hangáru v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral.
We could be back on the moon pretty soonhttps://t.co/VvyVcXm7Bx
— Daily Star (@dailystar) August 15, 2022
Vrátí se lidstvo na Měsíc?
Americký program výzkumu Měsíce se skládá ze tří etap. První (Artemis 1) bude nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, ale tím plány ambiciózního programu nekončí. NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů na Mars.
Vesmírné plavidlo Orion by mělo během tří týdnů urazit více než 2 miliony kilometrů, přiblížit se k Měsíci na vzdálenost pouhých 100 tisíc kilometrů a poté využít gravitační sílu planety k tomu, aby se od ní znovu odklonilo. Komunikační systémy, navigační přístroje a tepelný štít, budou podrobeny těžké zkoušce, protože Orion při opětovném vstupu do atmosféry Země bude vystaven ohnivému peklu; při průletu bude muset odolat teplotě až 1 750 °C.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Daily Star