NASA-Artemis

Návrat člověka na Měsíc startuje. NASA vypustí do vesmíru nejsilnější raketu v historii

  • Ambiciózní program NASA má vrátit člověka na Měsíc
  • Artemis I má bez posádky družici Země obkroužit a vrátit se zpátky na naši planetu

NASA plánuje v rámci programu Artemis I vyslat k Měsíci novou obří raketu SLS s lodí Orion. Zkušební let bez posádky má naši přirozenou družici obkroužit a vrátit se zpět na Zemi. Ke startu dojde 29. srpna, oznámili Američané.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous se vysmáli ruskému robopsu s raketometem. Je z Aliexpressu, tvrdí


NASA připravuje start nové rakety

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) už několik let pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc. Cílem programu Artemis je stavba trvalé základny na povrchu Měsíce, která má být prvním krokem k pilotovaným letům k Marsu.

Na raketě Space Launch System (SLS) a vesmírné lodi Orion odborníci NASA pracovali dlouhých sedmnáct let. Raketa je vysoká 98 metrů a společně s modulem vyšší než ikonická socha Svobody v New Yorku. Stroj momentálně čeká na let k Měsíci v hangáru v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral.

Vrátí se lidstvo na Měsíc?

Americký program výzkumu Měsíce se skládá ze tří etap. První (Artemis 1) bude nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, ale tím plány ambiciózního programu nekončí. NASA doufá, že nakonec (v rámci mise Artemis III) zřídí vesmírnou stanici na oběžné dráze Měsíce a poté na planetě i stálou základnu, která bude sloužit k vysílání astronautů na Mars.

Vesmírné plavidlo Orion by mělo během tří týdnů urazit více než 2 miliony kilometrů, přiblížit se k Měsíci na vzdálenost pouhých 100 tisíc kilometrů a poté využít gravitační sílu planety k tomu, aby se od ní znovu odklonilo. Komunikační systémy, navigační přístroje a tepelný štít, budou podrobeny těžké zkoušce, protože Orion při opětovném vstupu do atmosféry Země bude vystaven ohnivému peklu; při průletu bude muset odolat teplotě až 1 750 °C.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares