Messenger dostává novinky u šifrované komunikace

„Na tom videu jsi ty?“ Podvod šířící se Messengerem se může dostat i k vám. V ohrožení jsou statisíce Čechů

  • Podvod šířící se Messengerem může zasáhnout i vás
  • Hackeři se znovu snaží zneužít lehkovážnosti uživatelů

Experti společnosti Check Point varují, že se po Messengeru znovu šíří vlna nebezpečných zpráv s odkazem na „video“ uživatele. Přes populárního kecálka útočí tentokrát i česká mutace, která je ještě nebezpečnější v době prázdnin a letních dovolených, kdy uživatelé sdílí videa a zážitky, a zvyšuje se pravděpodobnost, že někdo na zaslaný odkaz klikne.


Nepřehlédněte: Američané pátrají po členech vyděračského gangu Conti, za informace o hackerech nabízejí pohádkovou odměnu


Nebezpečný podvod na Messengeru

Přišla vám od někoho z přátel na Messengeru zpráva „Myslel jsem, že v tomhle videu jsi ty https://youtube-6hg[.]us/y3KsBokp[.]ru“? Pak rozhodně na nic neklikejte! Odkaz napodobuje YouTube adresu, ale přesměrovává uživatele na různé podvodné stránky a snaží se nabourat do uživatelského účtu a hrozbu šířit na další přátele.

Po kliknutí na odkaz program vyhodnotí, z jaké země je uživatel, jakou má adresu, jaký používá prohlížeč a podobně, a podle toho se rozhodne, kam ho přesměruje. Může se jednat například o podvodnou hru, která slibuje nejrůznější výhry.

Nejedná se o nijak nový podvod, přesto je stále velmi účinný. Než na něco kliknete, raději si vždy dvakrát ověřte, že vám zprávu posílal skutečně daný uživatel. Podobné podvody jsou velmi nebezpečné, protože zprávy od přátel svádí ke kliknutí a spoléhají na zvědavost a emoce.

WhatsApp, Messenger
Zdroj: Jeremy Bezanger / Unsplash

Nenechte se napálit, všímejte si detailů

I proto využívají například nejrůznější smajlíky. Pokud by vám podobná zpráva přišla e-mailem, pravděpodobně byste jí nevěnovali pozornost, ale pokud zprávu uvidíte v Messengeru od někoho z přátel, u většiny lidí se riziko kliknutí velmi výrazně zvyšuje.

Věnujte podobným zprávám mimořádnou pozornost, často může napovědět nedůvěryhodná adresa odkazu nebo podivná stylistika. A také mějte na paměti, že podobné zprávy nemusíte dostat jen přes Messenger, ale i přes další komunikační aplikace nebo SMS.

Jak se můžete chránit?

Ve většině podobných případů je buď kompromitován uživatelský účet, kdy hackeři vylákali z oběti přihlašovací údaje, nebo je v zařízení nainstalována škodlivá aplikace.

  1. Prvním krokem při podezření na krádež přihlašovacích údajů by měla být změna hesla.
  2. Jednoduše se můžete také podívat na historii přihlášení do Facebooku, zda vaše přihlašovací údaje nepoužívá někdo jiný.
  3. Přehled posledních aktivit na Facebooku, které mohou signalizovat narušení bezpečnosti, můžete zkontrolovat v sekci „Nastavení a soukromí“, když kliknete na „Záznamy o aktivitách“.
  4. Zásadní je vždy používat dvoufaktorové ověřování a každý uživatel by měl mít tuto funkci aktivní.
  5. Pokud máte podezření na nějakou škodlivou facebookovou aplikaci, projděte si přehled nainstalovaných aplikací a smažte potenciální rizika.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: Check Point

Total
0
Shares