- Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk
- NASA převedla její vlny na tóny
Miliony nepolapitelných černých děr se skrývají před našimi zraky napříč Mléčnou dráhou a svou přítomnost prozrazují jen příležitostně prostřednictvím záblesků rentgenového světla, když se živí hvězdami. Pokud vás někdy napadla otázka, jak nejpozoruhodnější a nejzáhadnější objekty v kosmu zní, můžete si oddechnout – nebyli jste sami!
Nepřehlédněte: Letadlo nad Slovenskem je hitem internetu! Poznáte, co je na fotce zvláštní?
Jak zní černá díra?
Jak známo, vesmír je velmi tiché místo. Ve vakuu se zvuk nešíří, takže i kdybyste sledovali dramatickou srážku planety s velkým asteroidem, zažili byste jen němou podívanou. Neznamená to ale, že je ve vesmíru absolutní ticho.
Vědci z MIT po letech výzkumu oznámili, že nakonec přece jenom našli způsob, jak simulovat zvuk rentgenového záření vyzařovaného černou dírou. Výzkumný tým vyvinul automatizovaný nástroj nazvaný „Reverberation Machine“, který prohledává data z rentgenového dalekohledu Neutron star Interior Composition Explorer (NICER), jenž se nachází na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.
Vydatně vědcům při celém procesu také pomáhá sonifikace, což je technika převádějící data různého typu na zvukové signály. A právě díky použití sonifikace se rentgenová observatoř NASA Chandra nyní může pochlubit dvojicí fantastických nahrávek, které konečně dávají lidstvu odpověď na palčivou otázku, jak zní černé díry.
Co myslíte, připomíná jejich zvuk nebe či peklo? Sonifikace černé díry v galaxii Perseus nahání strach a zní jako hluboké magnetické sténání. Aby bylo možné zvuk vnímat lidským uchem, museli ho vědci posunout o 57 oktáv výš – jeho frekvence je totiž ve skutečnosti 57 oktáv pod frekvencí středního C (261,6 Hz).
Peklo nebo ráj?
Zatímco první supermasivní černá díra vydává zvuky jako z nějakého hororového filmu, tóny produkované černou dírou v galaxii Messier 87 zní jako od andělů. Majestátní orchestrální melodie se k nám dostávají ze vzdálenosti 53 milionů světelných let a jsou nefalšovaným balzámem pro uši. Panečku, to je rozdíl!
Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: CNN, TNN