Magnetar, hvězda

Neuvěřitelné záběry zachycují srážku neutronových hvězd, která produkuje zlato. Tohle lidstvo ještě nikdy nevidělo

  • Vědci jásají, tohle ještě nikdy nikdo neviděl
  • Srážky neutronových hvězd jsou klíčovým zdrojem zlata ve vesmíru

Následky epické srážky zahrnující nejméně jednu neutronovou hvězdu byly poprvé zachyceny v milimetrovém rozsahu rádiových vlnových délek. „Výsledkem je záznam krátkotrvajícího gama záblesku – jednoho z nejenergičtějších, jaký kdy byl pozorován a jednoho z nejjasnějších přetrvávajících dosvitů, jaké jsme kdy viděli,“ píše server Science Alert s tím, že data mohou vědcům pomoci dozvědět se více o těchto extrémních událostech a jejich vlivu na prostor kolem nich.


Nepřehlédněte: Rekordní úlovek: Webbův teleskop vyfotil dosud nejvzdáleněji zaznamenanou hvězdu, Earendel se narodila na úsvitu vesmíru


Srážka hvězd

Aby experti mohli celou událost zaznamenat, museli použít velmi citlivé zařízení: pětačtyřicet antén radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na Observatoři Chajnantor v Chile, jehož partnerem je mezivládní organizace Evropská jižní observatoř (ESO). „Je to vůbec poprvé, kdy jsme krátký gama záblesk pozorovali pomocí ALMA,“ řekl fyzik Wenn-fai Fong z americké Severozápadní univerzity (anglicky Northwestern University, zkráceně NU).

Magnetar, hvězda
Zdroj: ALMA/ESO/NAOJ/NRAO

Výbuchy gama záření jsou nejsilnější známé exploze ve vesmíru. Za pouhých 10 sekund může záblesk gama vyzařovat více energie, než vydá hvězda jako Slunce za 10 miliard let. A jsou navíc nesmírně důležité. Jak jsme se dozvěděli při vůbec první pozorované srážce neutronových hvězd v roce 2017 (událost se jmenuje GW170817), kolize neutronových hvězd vyvolávají záblesky gama záření, že z výbuchu vytryskne proudění blízké rychlosti světla a konečně, že v energetickém prostředí při explozi vznikají těžké kovy jako zlato nebo platina.

Srážka neutronových hvězd představuje nejnásilnější kataklyzmatickou událost ve vesmíru. „Když se neutronové hvězdy srazí, výsledek je velkolepý: exploze doprovázená výtrysky materiálu, které vybuchují směrem ven v neuvěřitelné rychlosti. Pokud máme štěstí, výtrysky jsou orientovány tak, že jeden směřuje víceméně k nám, takže erupci vidíme jako záblesk gama,“ uzavřel Fong.

Zdroj náhledové fotografie: NidhiYashwanth / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares