NASA, ESA, ISS

OBRAZEM: Astronautka Cristoforettiová jako první Evropanka vystoupila z ISS do volného vesmíru

  • Italka a Rus vylepšovali u ISS robotickou ruku
  • Náročná mise trvala něco kolem sedmi hodin

Italka Samantha Cristoforettiová se 21. července stala první evropskou ženou, která z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vstoupila do volného kosmického prostoru. Společně s ruským kosmonautem Olegem Artěmjevem vylepšovali u ISS speciální robotickou ruku.


Nepřehlédněte: Xiaomi 13 bude fotomonstrum. Pomůže legendární Leica, ale dalekohled z telefonu neudělá


První Evropanka ve volném kosmickém prostoru

Astronautka z Evropské kosmické agentury (ESA) odcestovala na mezinárodní vesmírnou stanici ISS 27. dubna letošního roku z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral společně s trojicí lidí z NASA. Na stanici přivezli mimo jiné i pasivní dozimetry pro experiment DOSIS 3D, který mapuje radiační zátěž na ISS.

Italka a Rus vylepšovali u ISS robotickou ruku

Ve čtvrtek 21. července proběhl mezi výstup do volného kosmického prostoru z ruského segmentu ISS. Oleg Artěmjev a Samantha Cristoforettiová strávili vně stanice sedm hodin a pět minut a splnili plánované úkoly.

Mezi úkoly dvojice při výstupu patřily také práce na robotickém rameni evropské výroby (ERA), které má sloužit k přesunu nákladu, vybavení, a dokonce i lidí, kteří chodí na „vesmírné procházky.“

„Jen dvě slova: DĚKUJI! Děkuji všem v Evropě, Moskvě, Houstonu a @Space_Station,“ napsala Cristoforettiová na Twitter. „Díky za všechnu tu práci, aby se to uskutečnilo, díky za školení, plánování, podporu, videa a obrázky, důvěru a povzbuzení. Byl to splněný sen.“

Zatímco pro Artěmjeva šlo o šestý výstup do vesmírného prostoru, astronautka ESA Cristoforettiová, která je teprve na své druhé vesmírné misi, vylezla „ven“ do otevřeného vesmíru vůbec poprvé.

I když se Italka vně pohybovala vůbec poprvé, není to žádný nováček, jak by se mohlo zdát. Cristoforettiová totiž drží rekord v délce pobytu ženy v kosmu – v letech 2014 a 2015 strávila na oběžné dráze 199 dní.

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: The Space

Total
0
Shares