Raketa

K Zemi se řítí vysloužilá čínská raketa. Nikdo neví, kdy a kam dopadne. NASA zuří

  • Už zase. Trosky čínské rakety míří nekontrolovaně k Zemi
  • Čína opět doslova spoléhá na taktiku „nějak to dopadne“

K Zemi se nekontrolovaně řítí vysloužilá čínská raketa Dlouhý pochod 5B. Nikdo neví, kdy a kam dopadne. Vědci varují, že může představovat riziko. NASA obviňuje Čínu z nedbalosti.


Nepřehlédněte: Letoun, co vydrží ve vzduchu až do roztrhání těla. Solární Zephyr od Airbusu létal 42 dní v kuse


Čínská superraketa nám padá na hlavu

Dlouhý pochod 5B je jednou z největších raket, které se v současnosti v kosmonautice využívají. Číňané ji do vesmíru poslali už potřetí. Naposledy vynesla na oběžnou dráhu laboratorní modul Wentian, který se stane součástí čínské orbitální stanice Tiangong.

Stejně jako v předchozích případech i nyní odborníci s obavami sledují její trajektorii na oběžné dráze, neboť hrozí, že její části za několik dní nekontrolovaně dopadnou do obydlených oblastí. Zarážející je, že Číňané znovu spoléhají na taktiku „nějak to dopadne“. Jejich vědci veřejnost nicméně uklidňují, když tvrdí, že většina částí nosné rakety shoří v atmosféře.

Astronom Jonathan McDowell, který působí v americkém Harvard-Smithsonianském centru pro astrofyziku a sleduje objekty obíhající kolem Země, řekl, že není možné předvídat, kdy a kam raketa spadne, a že shluk 30 metrů dlouhých kovových úlomků může klidně dopadat na zem rychlostí stovek kilometrů za hodinu. „Tak velká část rakety by neměla zůstat na oběžné dráze vydaná napospas nekontrolovatelného návratu. Riziko pro veřejnost není velké, ale je větší, než mi je příjemné,“ řekl.

Nikdo netuší, co se stane

Podle mluvčího čínské vlády byla raketa zkonstruována speciálním způsobem – většina jejích částí se prý rozpadne v době vstupu do atmosféry a shoří v ní. Je proto údajně vysoce nepravděpodobné, že by vytvořila nějakou hrozbu nebo způsobila na zemi nějaké škody.

V prvním případě, v roce 2020, trosky rakety Dlouhý pochod 5B dopadly do obydlené oblasti v Pobřeží slonoviny, kde napáchaly značné materiální škody. Vloni pak části rakety naštěstí skončily v Indickém oceánu nedaleko souostroví Malediv. Část rakety, jež dopadla na zem dnes, vážila asi 18 až 20 tun.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Co by kdo chtěl po národu, který jen a pouze kopíruje druhé? Tohle pro šikmáče byl zřejmě problém nad jejich schopnosti.

  2. Raději ať spadne na zem ze ktere vzešla. Aspoň nerozšíří dalšími zbytky okoli Naší planety. Už tak je tam toho pry dost.

  3. kdyz pominu to ze to maj soudruzi naprosto na salámu … jak se projevi to, že NASA ‘zuří’ ?🤷

  4. Tak luxusní by bylo, kdyby ty trosky dopadly rovnou do Pekingu, ideálně medvídkovi Pú rovnou na tu jeho hnusnou bolsevickou držku.

  5. Tady v tom chlívku, co lidi ze země udělali, se to ztratí.

Comments are closed.