Teleskop Jamese Webba

Už jste viděli umírat hvězdu? Podívejte se na neuvěřitelnou fotografii z vesmírného teleskopu Jamese Webba

  • NASA ukázala snímky z teleskopu Jamese Webba
  • Jedna fotografie zachycuje umírající hvězdu

Teleskop Jamese Webba, nejvýkonnější, jaký byl kdy vyslán do vesmíru, poslal zpátky na Zemi už několik dechberoucích fotografií. Jsou mezi nimi unikátní snímky obří plynné planety WASP-96b i vzdálených galaxií. Jedna z fantastických fotek pak zobrazuje planetární mlhovinu NGC 3132. Tento obří a rozpínající se oblak plynu obklopuje v bezprecedentních detailech zhroucenou hvězdu – bílého trpaslíka.


Nepřehlédněte: Jak je to vůbec možné? Čínský výrobce procesorů SMIC kašle na americké sankce!


Supermoderní James Webb

Na konci června uběhlo již půl roku od chvíle, kdy se na svoji strhující cestu s cílem odhalit největší vesmírná tajemství vydal do vesmíru nejdokonalejší a také nejdražší samostatný kosmický přístroj všech dob.

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) v uplynulých měsících procházel fázemi zarovnání zrcadel a optimalizacemi. Před týdnem začal konečně posílat vědcům na Zemi první fotografie a odborníci neskrývají nadšení. Snímky mají neuvěřitelnou kvalitu a jak někteří uvádí, jsou téměř na samotné hranici fyzikálních vlastností.

Snímek z teleskopu Jamese Webba zachycuje zhroucenou hvězdu
Zdroj: NASA

Snímek ukazuje zhroucenou hvězdu

Jeden z úžasných snímků z teleskopu JWTS zachycuje planetární mlhovinu, katalogizovanou jako NGC 3132 a neformálně známou jako mlhovina Jižní prstenec. Od Země je vzdálená přibližně 2500 světelných let. Tato velká planetární mlhovina zahrnuje rozpínající se oblak plynu kolem umírající hvězdy. Je to bílý trpaslík s teplotou kolem 100 000 K, který odvrhl svoje vnější vrstvy a svým silným ultrafialovým zářením způsobuje, že okolní mlhovina jasně světélkuje. Fotografie z teleskopu (respektive přístroje NIRCam) odhaluje detaily, které byly dříve astronomům skryty.

Dalekohled za miliardy

Na teleskopu Jamese Webba, který citlivostí až stokrát předčí populární Hubbleův teleskop, pracoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), Evropská vesmírná agentura (ESA) a Kanadská vesmírná agentura (CSA). Dalekohled vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Jde o přístroj, který vědcům umožní zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru a pátrat po známkách života mimo naši  Sluneční soustavu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Mně by spíš zajímalo, co je na druhé , pravé fotce. Tam je ne jedna, ale dvě hvězdy. Žádné vysvětlení.

    1. Na té pravé fotce: Hvězda, která je zhroucená, je ta červená. Ta zářivější hvězda je ve skutečnosti více v popředí (blíž k teleskopu) a je to ta stejná, co září i na levé fotce, zhruva vprostřed.

  2. Zajímala by mě fotografie Betelgeuse. S tímto by to mohlo vyjít. A třeba by jsme získali více upřesňujících informací o této hvězdě.

Comments are closed.