Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous přiznali barvu: Výbuch v ruské vodní elektrárně je naše práce, byla to precizní operace

  • Záhadná exploze byla dílem hackerů z Anonymous
  • Cílem bylo vyřadit elektrárnu z provozu
  • Klíčem bylo správné načasování při provádění útoku

Anonymous, to nejsou jen triviální Distributed Denial of Service (DDoS) útoky proti webovým stránkám. V rámci hnutí také operují skuteční machři ze skupin Squad303, Battalion65 nebo GhostSec. Zatímco první vytvořili speciální webovou stránku, která umožňuje lidem z celého světa posílat zprávy na náhodně generovaná ruská telefonní čísla, NB65 hackli web ruské tajné služby FSB. Skutečným majstrštyk ale představuje nejnovější operace GhostSec.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop poslal další snímek, ze kterého vám spadne čelist. NASA hlásí známky vody na vzdálené planetě


Hackeři z Anonymous jsou ve formě

Anonymous se neustále chlubí, že sestřelují jeden ruský cíl za druhým – mezi tisícovkami obětí kybernetických útoků jsou přitom soukromé společnosti, úřady, státní instituce, média, ale například i banky, letecké společnosti či nemocnice. Jenže některé operace ční nad vším ostatním jako Everest. Hackeři z GhostSec nyní převzali odpovědnost za nedávný kybernetický útok na ruskou vodní elektrárnu, která skončila masivní explozí a vedla k nouzovému odstavení důležité infrastruktury.

Sebastian Dante Alexander, hlava skupiny GhostSec v oficiálním prohlášení pro server The Outlook řekl: „Prohlášení k útoku: Rádi bychom řekli, že tento útok byl pečlivě proveden tak, aby nevedl vedl k žádným ztrátám na životech a přitom způsobil, co měl.“ K útoku na vodní elektrárnu vodní Gysinoozerskaya došlo 20. července a exploze, o které informovala světová média, způsobila výpadek proudu na velké části Sibiře.

Dante Alexander prozradil, že aby jejich operace skončila úspěchem, museli nejdříve naprogramovat speciální nástroj, který jim umožnil volně operovat v systému elektrárny, respektive v protokolu Modbus.

Operace bez obětí na životech

KillBus, jak software nazvali, účinně kompromitoval průmyslový řídicí systém vodní elektrárny tím, že extrahoval informace, přepsal data a poté je použil jako slave zařízení (komunikace v protokolu Modbus funguje na principu předávání datových zpráv mezi klientem (master) a serverem (slave) – pozn. red.). Zásah do systému elektrárny následně vedl k výbuchu. To, že by za expolozí mohli stát Anonymous, ale nikoho nenapadlo.

Pokusili se o blackout v Moskvě

Nejedná se o první velkou operaci hackerů z GhostSec. Skupina, která dlouhodobě působí jako součást Anonymous, už dříve ovládla tiskárny v ruských státních a vojenských organizacích. Na kancelářských strojích tiskli hackeři text se silným protiválečným poselstvím. Podařilo se jim také okrást důležitou společnost MOESK, která má na starosti elektrickou síť v hlavním městě Moskva.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: Techoutlook, Twitter, Metro

Total
0
Shares