- Vědci ukázali další unikátní fotografii z teleskopu Jamese Webba
- Zároveň ohlásili, že zachytili stopy vody na exoplanetě WASP-96b
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil další snímek ze špičkového teleskopu Jamese Webba (JWST). Tentokrát se v bezprecedentní kvalitě můžeme podívat na děsivě vypadající spirální galaxii. No, uznejte sami, nevypadá fantasticky?
Nepřehlédněte: Webbův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru. Barevný snímek bere dech, tleskal i americký prezident
Webb znovu zaostřil
Galaxie se otáčí a mává rukama, víří podobně jako španělská tanečnice. Vědci z americké NASA ji pojmenovali jako NGC 628 a jak je z obrázku patrné, charakterizují ji chladné fialové odstíny. Neuvěřitelně detailní snímek je důkazem Webbovy dovednosti vidět v infračerveném pásmu, a tedy pozorovat skrz plyn a prach, které zakrývají mnohé z toho, co se děje v některých z nejvzdálenějších míst ve vesmíru.
A když už hovoříme o vzdálenosti, spirální galaxie NGC 628 se nachází v souhvězdí Ryb a je od Země vzdálená asi 32 milionů světelných let. Výrazný fialový nádech snímku je podle vědců způsobený emisí z molekul polycyklických aromatických uhlovodíků.
Let's just see what JWST observed yesterday…
Oh, good god. pic.twitter.com/8UQWi2zPlR— gbrammer (@gbrammer) July 18, 2022
Nejnovější fotografie byla pořízena 17. července a okamžitě putovala do speciálního archivu Barbary A. Mikulski pro vesmírné dalekohledy. Tomu se v odborné komunitě přezdívá MAST a představuje obrovskou databázi, která obsahuje astronomická pozorování hvězd, planet a galaxií ze šestnácti samostatných vesmírných vědeckých misí NASA, včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu a nově i teleskopu Jamese Webba (JWST).
Pomůže objevit život?
„Pohled na tuto spirální galaxii z Hubbleova teleskopu nebo pomocí těch nejlepších pozemských dalekohledů neposkytne stejně majestátní pohled, jaký nám nabídl JWST,“ řekl astronom z dánského Niels Bohr Institute Gabriel Brammer.
Kromě nového obrázku NASA ještě oznámila, že teleskop detekoval známky vody na vzdálené planetě. „Podpis vody“ byl spatřen na obří plynné exoplanetě WASP-96b, která byla objevena v roce 2014 a nachází se ve vzdálenosti 1 150 světelných let od Země. Má poloviční hmotnost než Jupiter a kolem své hvězdy oběhne jednou za 3,4 dne.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Independent, Twitter
Již jsem několik snímků z Webbova teleskopu viděl a chtěl bych Vám říci, že mám stále svou čelist na svém místě.
Možná by jste si mohli podobné bombastické nadpisy odpustit. Snad by to přispělo i vážnosti a významu oboru, který se snažíte popsat.
Pane Miroslave.Plně s vámi souhlasím 😄
Tak tak, buvár je buvár.
Raději to nebudu číst.
Určitě tam bude nejenom voda, ale taky tam porostou banány a pomeranče.