- Směrem k Zemi se obrovskou rychlostí blíží asteroid
- K modré planetě dorazí už za několik hodin
Kolem naší planety v neděli proletí asteroid velký jako mrakodrap v New Yorku či Cheopsova pyramida v Egyptě. Těleso v některých místech měří 88 metrů a podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) nás naštěstí mine v bezpečné vzdálenosti.
Nepřehlédněte: ČEZ vydal aplikaci Proud. Mějte přehled o energiích, spotřebě a odečtech elektřiny
K Zemi se blíží asteroid
Asteroid s označením 2022 KY4 proletí v neděli kolem Země rychlostí 27 000 kilometrů za hodinu (nebo také 7,5 kilometru za sekundu) a experti z NASA jeho délku odhadují zhruba na 88 metrů. Informace o vesmírném objektu uvádí na své webové stránce kalifornská Laboratoř tryskového pohonu (JPL).
Poprvé vědci asteroid 2022 KY4 zpozorovali v srpnu roku 1929. K Zemi se poté přiblížil ještě v roce 1948 a 1959. Další blízké přiblížení vesmírného balvanu k naší planetě proběhne v květnu 2048, vypočítala NASA.
Kromě Země se 2022KY4 pravidelně těsně přibližuje i k jiným nebeským tělesům – spatřen byl poblíž Marsu a Jupiteru, přičemž k rudé planetě zamíří hned poté, co zítra proletí kolem Země ve vzdálenosti 6,1 milionu kilometrů.
Skyscraper-size asteroid will blaze past Earth in a close approach this Sunday https://t.co/nKsdbfkpqv
— Live Science (@LiveScience) July 15, 2022
Planetární obrana
NASA a další vesmírné agentury sledují tisíce asteroidů v blízkosti Země. I když se trajektorie těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planeta; i takový nepatrný posun by mohl při budoucím průletu potenciálně asteroid dostat do kolizního kurzu se Zemí.
NASA už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil asteroid katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos na podzim stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul. Vědci doufají, že úspěšně ovlivní trajektorii planetky a vychýlí ji ze současného kurzu.
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: JPL