TikTok

TikTok má na krku obří skandál. Kvůli „Blackout challenge“ už zemřelo 7 dětí!

  • TikTok v posledních letech zažívá boom
  • Jeho obliba mezi mladými raketově roste
  • Kvůli špatné správě obsahu umírají děti

TikTok se zvláště mezi mladými uživateli těší veliké oblibě. A není se moc čemu divit. Krátké a převážně úsměvné klipy, navíc mnohdy doplněné o fajn hudební doprovod, totiž představují tzv. sociální fastfood: rychlou a snadno dostupnou zábavu, kterou konzumujete jak na běžícím pásu.

TikTok mají mladí rádi

To není kritika, ale holý fakt, který poměrně krásně ukazuje, co dnešní teenageři chtějí. Že roste neskutečně raketovým tempem dokázala i řada průzkumů, jež potvrdila, že ve Spojených státech a Evropě patří k nepoužívanějším médiím pro sledování video obsahu. Dokonce dává zabrat i takové stálici jako je YouTube.

Jenže, tahle platforma je čím dál častěji trnem v oku nejen rodičům, ale i nejrůznějším sociálním institucím. Například jen v Evropě TikTok spolu se svou mateřkou společností ByteDance čelí několika žalobám kvůli praktikám při shromažďování a využívání údajů o dětech včetně hodně diskutabilního obsahu šitého doslova na míru.


Nepřehlédněte: Vivo X80 Pro RECENZE: Aktuálně nejlepší fotomobil na českém trhu!


TikTok
Zdroj: TikTok, ilustrační

 Obsah se vymkl z rukou

I když se má služba i přes nejrůznější kontroverze čile k světu, její pranýřování ani zdaleka nekončí. Nejvíce kritických indicií padá na hlavu správy zobrazovaného obsahu, jehož skladba je kruciální zejména pro nejmladší uživatele.

Jak nyní informuje The Verge, některé z celoplošně sdílených výzev mají fatální následky. To je i případ Blackout challenge. Že jste o tom neslyšeli? Tato výzva spočívá v tom, že se dotyčný cíleně škrtí až do úplného bezvědomí až do stavu, kdy zkrátka omdlí. Těch návodů, jak to poměrně rychle a efektivně zvládnout, je na TikToku bohužel celá řada.


Nenechte si ujít: Hackeři z Anonymous odtajnili tajemství vesmíru. Ruský Roskosmos má smůlu


Kdo za to může?!

The Verge upozorňuje na několik nových žalob v souvislosti s úmrtím dětí právě kvůli Blackout challenge (dosud se hovoří o sedmi případech). TikTok na dotaz deníku The Washington Post řekl, že situaci aktivně řeší blokováním potenciálně rizikového obsahu a formou varovných upozornění.

Zazněly však hlasy, že ve většině případů nešlo o cílené vyhledávání ze strany dětí, nýbrž vyskakovací nabídku platformy, která jim výzvy naservírovala na obrazovce rovnou pod nos…

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Tenhle čínský humus i kdyby byl vlastneny třeba mimozemšťany, navždy je to čínský humus, můžou podporovat jen debilove navíc tam stejně nic zajímavého není a když už tak jen samyfake fake fake.

Comments are closed.