- TikTok v posledních letech zažívá boom
- Jeho obliba mezi mladými roste
- Služba prý představuje bezpečnostní riziko
TikTok se zvláště mezi mladými uživateli těší veliké oblibě. A není se moc čemu divit. Krátké a převážně úsměvné klipy, navíc mnohdy doplněné o fajn hudební doprovod, totiž představují tzv. sociální fastfood: rychlou a snadno dostupnou zábavu, kterou konzumujete jak na běžícím pásu.
TikTok mladí chtějí
To není kritika, plaale holý fakt, který poměrně krásně ukazuje, co dnešní teenageři chtějí. Že roste neskutečně raketovým tempem dokázala i řada průzkumů, jež potvrdila, že ve Spojených státech a Evropě patří k nepoužívanějším médiím pro sledování video obsahu. Dokonce dává zabrat i takové stálici jako je YouTube.
Jenže, tahle platforma je čím dál častěji trnem v oku nejen rodičům, ale i nejrůznějším sociálním institucím. Například jen v Evropě TikTok spolu se svou mateřkou společností ByteDance čelí několika žalobám kvůli praktikám při shromažďování a využívání údajů o dětech včetně hodně diskutabilního obsahu šitého doslova na míru.
Nepřehlédněte: Češi už si můžou koupit nabušené Vivo X80 Pro. Má špičkový fotoaparát a unikátní čtečku otisků
Platforma představuje problém
I když se má služba i přes nejrůznější kontroverze čile k světu, pomyslný hon na čarodějnice ani zdaleka nekončí. Aktuálně si na něj posvítil komisař Brandan Carr z amerického telekomunikačního úřadu, a padaly hromy a blesky.
„Jak víte, TikTok je aplikace, která je dostupná prostřednictvím online storů. Platforma o uživatelích shromažďuje obrovské množství citlivých dat nejen v USA, ale i dalších zemích. Vlastníkem je pekingská společnost ByteDance – organizace, která je spjata s čínským vládním aparátem a podléhá tamějším zákonům, které ji zavazují poskytovat citlivé informace.
Je nad slunce jasné, že TikTok představuje nepřijatelné riziko pro národní bezpečnost, protože jeho rozsáhlé shromažďování dat je nepřijatelným zásahem do soukromí jednotlivců.“
Dopis Applu i Googlu
Carr své obavy tlumočil v dopise, který poslal šéfům společností Apple a Google, tedy Timu Cookovi a Sundaru Pichaovi. Na jejich oficiální reakci se zatím čeká.
TikTok mezitím uvedl, že pro zálohování používá své vlastní servery v USA a Singapuru, ale v budoucnu očekává, že smaže veškerá soukromá data amerických uživatelů ze všech datových center a přesměruje je na cloudové servery Oracle umístěné v USA.
Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash (ilustrační)