- Dalekohled Jamese Webba je jeden z nejdůležitějších vědeckých projektů současnosti
- Může pomoci odpovědět na ty nejpalčivější otázky kosmologie
- Třeba i na to, jestli jsme ve vesmíru sami
Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) oznámili, že teleskop Jamese Webba zdárně pokračuje v testování režimů vědeckých přístrojů, než bude v polovině července uveden do plného provozu. Už dříve experti optimálně seřídili všechny optické prvky přelomového dalekohledu.
Nepřehlédněte: Ufologové mají jasno: Na Marsu jsou mimozemšťané! Má to dokazovat fotka jeskyně s hadí hlavou a balancujícím balvanem
Webb nahlédne do hlubin vesmíru a času
Vesmírný dalekohled Jamese Webba je vybaven čtyřmi špičkovými přístroji, které umožní observatoři v hodnotě deseti miliard dolarů vidět nejvzdálenější a nejstarší galaxie, které vznikly v raném vesmíru jen několik set milionů let po Velkém třesku, a studovat jejich chemické složení. Tyto přístroje sdílejí sedmnáct vědeckých režimů a každý z těchto režimu musí být řádně otestován, než bude moci dalekohled zahájit vědecký provoz.
„K dnešnímu dni je sedm ze sedmnácti Webbových přístrojových režimů připraveno pro vědu,“ uvedla NASA na Twitteru. Webb je vybaven čtyřmi hlavními přístroji, z nichž každý může pozorovat vesmír v několika režimech, od pozorování časových řad až po pozorování více hvězd a galaxií současně.
James Webb Space Telescope is about halfway through its instrument checks https://t.co/Z3Kml3ebo4 pic.twitter.com/SCmbyVrywj
— SPACE.com (@SPACEdotcom) June 20, 2022
Najde mimozemský život?
Jonathan Gardner, zástupce vedoucího projektového vědce Webbovy observatoře z Goddardova střediska kosmických letů NASA uvedl, že pro každý ze sedmnácti režimů tým vybral „reprezentativní příklad vědeckého cíle“, který bude pozorován během prvního roku Webbových vědeckých operací, který vědci nazvali jako Cyklus 1.
Schopnosti dalekohledu NASA již dříve demonstrovala na obrázku zachyceném přístrojem MIRI, který je tím nejsofistikovanějším a nejdůležitějším, který na teleskopu najdeme. MIRI je zkratka pro Mid-Infrared Instrument a zařízení se skládá z kamery a spektrografu. Jeho cílem je pozorovat infračervené světlo o středních a dlouhých vlnových délkách.
Fotografie, která bere dech
Dechberoucí snímek zachytil Velký Magellanův oblak, což je galaxie od Země vzdálená 158 200 světelných let. Vědci neskromně uváděli, že fotografie je na samé hranici fyzikálních zákonů. Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.
Zdroj náhledové fotografie: NASA