Webbův teleskop

NASA zatrnulo. Do teleskopu Jamese Webba narazil meteorit o velikosti zrnka prachu

  • Do teleskopu Jamese Webba narazil mikrometeorit
  • Malý fragment poletující vesmírem zasáhl hlavní zrcadlo

Vědcům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) bylo pořádně ouzko. Do teleskopu Jamese Webba totiž v uplynulých dnech narazil mikrometeorit, ale naštěstí nenapáchal takové škody, aby ohrozil plánované mise, píše Science Alert.


Nepřehlédněte: Ufologové mají jasno: Na Marsu havarovala mimozemská loď. Má to dokazovat tato fotka!


NASA hlásí náraz

První pozorování s finálně zkalibrovanými přístroji se od teleskopu, který je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekává už za pár týdnů. Vědci před nedávnem na oficiálních stránkách NASA oznámili, že s prvními výsledky lidstvo seznámí 12. července. Velkolepé premiéře nyní předchází nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Sedmitunové zařízení pozoruje vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. V uplynulých dnech vědcům z NASA ale rozhodně nebylo do smíchu. Malý fragment smetí poletující vesmírem totiž zasáhl hlavní zrcadlo teleskopu Jamese Webba.

Inženýři, kteří dalekohled postavili, si naštěstí byli velmi dobře vědomi úskalí vesmíru a navrhli ho tak, aby nárazy mikrometeoritů vydržel. „Vždy jsme věděli, že Webb bude muset přečkat vesmírné prostředí, které zahrnuje ultrafialové světlo, proud nabitých částic ze Slunce, kosmické záření a občasné zásahy mikrometeoroidů,“ uvedl inženýr Paul Geithner z Goddardova centra pro kosmické lety NASA. „Navrhli jsme a postavili Webb s výkonnostní rezervou – optickou, tepelnou, elektrickou, mechanickou, abychom zajistili, že bude moci plnit své ambiciózní vědecké poslání i po mnoha letech ve vesmíru.“

Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to vědce šokovalo
Zdroj: NASA

Meteorit o velikosti zrnka prachu

Webbův teleskop byl tedy speciálně navržen tak, aby odolal bombardování prachovými částicemi, které se pohybují extrémně vysokou rychlostí. Nárazy mohou posunout zrcadlové segmenty, ale dalekohled má senzory, které změří jejich polohu a schopnost zkorigovat jakékoli zkreslení.

Mikrometeoroid, který dalekohled zasáhl naposledy, byl náhodnou událostí. Dopad byl však větší, než se očekávalo. Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares