Jupiter

Jupiter se kutálí jako kulečníková koule. Podívejte se na dechberoucí animaci z americké sondy

  • Američané vyslali sondu k Jupiteru, pohání ji energie ze Slunce
  • Družice Juno pořídila další unikátní snímky vesmírného tělesa

Sonda Juno americké vesmírné agentury NASA nadále monitoruje Jupiter. V uplynulých dnech poslala vědcům na Zemi další dechberoucí záběry, které v neuvěřitelných detailech ukazují povrch plynného obra.


Nepřehlédněte: Mimozemšťané možná nutí vesmírnou sondu NASA Voyager 1, aby lidstvu posílala nesmysly, myslí si Uri Geller


Sonda Juno poslala další povedené snímky

Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) se znovu dostala do blízkosti Jupitera. K planetě se během 41. průletu přiblížila na rekordních 3 300 kilometrů a vědcům z NASA poslala další fantastické snímky, které se následně podařilo přetavit do zajímavé animace.

„Amatérský vědec Andrea Luck vytvořil animovanou sekvenci pomocí nezpracovaných obrazových dat z kamery JunoCam,“ napsali zástupci NASA v prohlášení. Luck se k fotografiím dostal v centru pro zpracování fotografií, kde mohou vědci z celého světa ke snímkům přidávat své poznatky a dále s nimi nakládat, píše The Space.

Jupiter
Zdroj: NASA/JPL

Údaje napoví, jak vznikaly planety

Zásadním vědeckým cílem mise sondy Juno je získat informace o nitru planety, které by mohly přispět k poznání historie celé Sluneční soustavy a vzniku jiných solárních systémů ve vesmíru. Na zkoumání Jupiteru se podílí devět vědeckých přístrojů včetně širokoúhlé kamery JunoCam, ukrytých před silnou radiací ve speciální komoře.

Jupiter
Zdroj: Andrea Luck / NASA

Až bude v roce 2025 mise u konce, Juno se jako kamikadze zřítí do atmosféry planety. NASA si s ohledem na budoucí mise nepřeje, aby sonda dál obíhala okolo planety a případně se srazila s Europou nebo jiným měsícem Jupitera. Stejný osud potkal v roce 2003 slavnou sondu Galileo.

Závěrem dodejme, že k pohonu Juno slouží elektrická energie získaná ze tří téměř devítimetrových solárních panelů připomínajících lopaty větrného mlýna.

Zdroj náhledové fotografie: Planet Volumes / Unsplash

Total
0
Shares