- Už jste viděli toto dokonalé ostré video rudé planety?
- Pokud ne, rychle to napravte. Stojí to za to!
Na Marsu je poměrně čilo. Po rudé planetě jezdí americké i čínské rovery, které pátrají po mimozemském životě, ale snímky z povrchu planety mají často k dokonalosti daleko. Naštěstí máme video editora Seána Dorana, který dal dohromady dechberoucí podívanou, ze které padá čelist. Vážně! Tohle musíte vidět!
Nepřehlédněte: Ufolog šokuje: Na Marsu žili mimozemšťani, tahle fotka je jasným důkazem
Ostré záběry jako z filmu
Lidstvo na Marsu pátrá po známkách života. Po jeho povrchu jezdí robotická vozítka, která neúnavně hledají důkazy o tom, zda na rudé planetě dříve netekly řeky podobně jako na Zemi. Zatímco rovery jezdí po povrchu, z orbity situaci pozorují sondy. Záběry (z) Marsu jsou ale bohužel často za očekáváním: neostré a málo barevné. Ví o tom i vizuální umělec Seán Doran, který proto vytvořil úžasné 4K i 8K video rudé planety.
V prvním případě použil snímky z vozítka Perseverance v době Sol 388. V popisu na YouTube Doran píše, že video bylo zbaveno šumu, vygradováno a přeškálováno tak, abyste při jeho sledování měli pocit, že na Mars koukáte vlastníma očima.
Pamatujete na román Duna?
Druhé video je ještě kvalitnější: má rozlišení 8K a přenese vás do oblasti známé jako Nili Patera. Uvidíte scenérie, které připomínají fiktivní planetu Arrakis z románu Duna Franka Herberta. Snímky použité ve videu nasnímala sonda Mars Reconnaissance Orbiter zařízením HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), což je největší zrcadlový dalekohled, který lidstvo kdy vypustilo do hlubokého vesmíru.
O Marsu se tento týden hovořilo také v souvislosti s fotografií tajemného vchodu do jeskyně, který zachytil rover Perseverance. Ufologové ihned začali šířit konspirační teorie, že jde o dílo mimozemšťanů, kteří mají pod povrchem rudé planety základnu. NASA nicméně později uvedla, že vchod je podle odhadů přibližně 30 cm široký a 45 cm vysoký, což je na dveře či bránu, kterou by prošla inteligentní humanoidní bytost, poměrně malé.
Zdroj náhledové fotografie: NASA