- Obyčejné řasy dokázaly základní počítač napájet po dobu delší než půl roku
- Představuje obnovitelný fotovoltaický článek světlou budoucnost?
Ve filmu Matrix stroje zotročily lidi, aby z nich vyráběly energii. Člověk byl degradován na pouhou baterii, pěstován a sklízen. Podobné plány mají současní vědci s řasami, píše Science Alert.
Nepřehlédněte: NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit
Řasy představují podle odborníků plodinu budoucnosti. Dokazuje to výzkum týmu inženýrů z Univerzity v Cambridgi, který se zabývá možnostmi výroby ekologické elektrické energie pomocí řas. „Rostoucí Internet věcí potřebuje stále větší množství energie a myslíme si, že bude muset pocházet ze systémů, které dokážou energii generovat, spíše než ji jednoduše ukládat jako baterie. Naše fotosyntetické zařízení se nevybíjí jako baterie, protože neustále využívá světlo jako zdroj energie,“ řekl biochemik Christopher Howe.
Řasy mohou být užitečné
Pokusné zařízení využívá netoxické řasy známé jako Synechocystis, které shromažďují energii ze slunce prostřednictvím fotosyntézy. Vědci uvádí, že přístroj o velikosti tužkové AA baterie dokázal za dokonalých laboratorních podmínek vyrobit něco málo přes čtyři mikrowatty na centimetr čtvereční. I když byla světla zhasnutá, řasy pokračovaly ve zpracování malého množství potravy, aby vytvořily menší, ale stále znatelný proud.
Scientists Have Powered a Basic Computer With Just Algae For Over 6 Months https://t.co/pHGRhLJV7Z
— ScienceAlert (@ScienceAlert) May 13, 2022
Zvládnou napájet základní počítač
Vědci pomocí neobvyklého aparátu dokázali a hliníkové elektrody (ta se dá relativně snadno recyklovat a ve srovnání s mnoha jinými možnostmi představuje menší problém pro životní prostředí) pohánět 32bitový mikroprocesor. Ten po dobu 45 minut vždy prováděl výpočty, aby pak 15 minut zůstal nečinný. Procesor prováděl stejný úkol po dobu více než šesti měsíců, což prokázalo, že jednoduchá baterie na bázi řas je schopná napájet základní hardware. „Byli jsme ohromeni tím, jak konzistentně systém fungoval po dlouhou dobu – mysleli jsme, že se po několika týdnech zastaví, ale prostě to pokračovalo,” dodal biochemik Paolo Bombelli.
Lidské tělo jako baterie?
Na rozdíl od standardního internetu, který používáme k tweetování, čtení článků nebo sdílení příspěvků na Facebooku, představuje Internet věcí (IoT) síť fyzických zařízeních, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízeních, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory/čidly a hlavně síťovou konektivitou. Ta umožňuje těmto zařízením se navzájem propojit a vyměňovat si data.
Vzhledem k rychlosti, s jakou nacházíme nové způsoby, jak elektroniku integrovat do všech předmětů kolem nás, je zřejmé, že lithium-iontové baterie nemůžeme produkovat donekonečna, abychom všem věcem a přístrojům dodali energii. A upřímně, používání lidských bytostí jako živý zdroj energie také není zrovna to pravé ořechové. Nebo ano?