Čínské robotické vozítko Ču-žung na Marsu se odmlčí, vědci jsou na jeho zimní spánek připraveni

  • Čínský rover, který na Marsu hledá život, se připravuje na zimu
  • Vědci doufají, že v režimu hibernace přečká nejchladnější měsíce bez úhony

Na Marsu je od loňského dubna nové robotické vozítko. Čínská meziplanetární sonda Tianwen-1 na rudou planetu dopravila rover Ču-žung, který pátrá po možných kapsách vody pod povrchem. V posledních dnech má robot ale trochu jiné starosti – chystá se na Marsu přečkat svoji první zimu.


Nepřehlédněte: NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit


Čínské vozítko Ču-žung očekává zimu

Čína se vloni stala teprve druhou zemí po Spojených státech, které se podařilo na povrch Marsu dopravit stroj, který následně fungoval. Sonda, která k rudé planetě letěla sedm měsíců, nesla družici, přistávací modul a malé robotické vozítko.

Družice zůstala na orbitě a planetu zkoumá shora, oproti tomu rover postupně provádí náročný geologický průzkum. Vozítko přistálo v největší známé impaktní pánvi Sluneční soustavy v severní Utopia Planitia v oblasti, kde se nachází množství podzemního ledu bohatého na mikrobiální život.

Foto: Se souhlasem CNSA

Robotické vozítko váží zhruba 240 kilogramů. Má šest kol a čtyři sluneční kolektory. Po povrchu Marsu se pohybuje rychlostí až 200 metrů za hodinu a doposud urazilo 1 921 metrů. V posledních dnech se však robotu dostává menšího přídělu energie ze slunce, protože na severní polokouli rudé planety vládne zima. Tým čínských vědců proto na dálku upravil úhel kolektorů pro maximální vystavení slunečnému svitu, píše server Space.

Zatím funguje, ale…

Rover spoléhá na automatický režim spánku, který se spustí, pokud hladina energie klesne pod nastavenou hodnotu, a zahájí hibernaci, dokud se podmínky okolního prostředí znovu nezlepší. Nejchladnější období v místě, kde Ču-žung operuje, nastane relativně brzy – v červenci.

Zatím vozítko pracuje jako obvykle, byť méně hodin a před několika dny se mu dokonce podařilo pořídit detailní snímek horniny narušené dopadem meteoritu. Mezitím na oběžné dráze povrch nadále monitoruje družice Tianwen 1, která pro změnu poslala na Zemi snímky marsovského kráteru Triolet a Údolí Marineru.

Zdroj náhledové fotografie: Noupload / Pixabay

Total
0
Shares