Xiaomi nedávno na český trh vyslalo doslova smršť zajímavých novinek a ani POCO F4 GT není v tomto směru výjimkou. Tento herní telefon vás minimálně papírově dokáže pořádně navnadit. Má nejrychlejší Qualcomm procesor, skvělý 120Hz displej, raketové nabíjení nebo pořádné chlazení. A samou sebou nesmí chybět ani aktuální operační systém Android 12 a libové ozvučení. Má skutečně spadeno na hráče? To vám prozradí dnešní recenze!
Nepřehlédněte: Realme 9 Pro RECENZE: třpytivý chameleon je opět trefa do černého
POCO F4 GT Specifikace
Konstrukce | klasická (hliník+ Gorilla Glass Victus), 210 g |
---|---|
Rozměry | 162,5 × 76,7 × 8,5 mm |
Displej | 6,67″, AMOLED, HDR10+, 20:9, 2 400 × 1 080, 395 ppi |
Fotoaparát | 64 Mpx, f/1.9, 26mm (hlavní), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF, EIS 8 Mpx, f/2.2, 120˚ (ultra-širokoúhlý) 2 Mpx, f/2.4, (makro) 20 Mpx, f/2.4, 26mm (selfie kamera), 1/2.74″, 0.8µm |
Procesor | 8jádrový Snapdragon 8 Gen 1, 3 GHz |
RAM | 12 GB RAM, vnitřní paměť: 256 GB, paměťové karty: ne |
Konektivita | 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů v displeji, herní magnetické triggery, |
OS | Android 12 + MIUI 13 |
Baterie | 4 700 mAh, 120 W nabíjení (z 0 na 100 za 17 min, při používání 27 minut) |
Cena, dostupnost | 16 990 Kč, květen 2022 |
Trh s herními telefony je stále relativně nový. První krůčky spojené se snahou vytvořit navlas stejný segment jako je tomu u herních počítačů nebo laptopů byly před pár lety přijímány velice vlažně. Spousta uživatelů totiž měla za to, že takové zařízení ve světle všemožných vlajkových modelů nemá vůbec šanci vyniknout.
A nejspíš měli pravdu. Důležité je však si uvědomit, kdo je v pomyslném hledáčku. Premisa je totiž zřejmá: cílí hlavně na hráče. Právě je se snaží oslovit naprosto nekompromisním výkonem a funkcemi, které klasický uživatel: a) neocení, b) nepotřebuje. Jak do této mozaiky zapadá nový dílek v podání POCO F4 GT?
Obsah balení
- Xiaomi POCO F4 GT
- špendlík na SIM
- 120W nabíjecí adaptér
- redukce USB-C na 3,5mm jack
- USB-A / USB-C kabel
- technická brožurka a základní průvodce
- silikonový kryt
Design a zpracování
- smartphone je bytelný, dobře se drží
- v černé barvě byste jej na herní telefon netipovali
- čtečka otisků prstů se nachází na boku
- umístěna níž, než je bych snesl, je rychlá
- USB kabel má velmi praktické zakončení
Po vyjmutí z křiklavě žluté krabičky v ruce svírám na pohled fádní černou placku. Na první dobrou bych absolutně vůbec neřekl, že právě tohle je herní telefon. Ta efektní „techy patina“, která na mě vyskakovala z každé nové promo fotografie se projeví až při bližším zkoumání.
Jde sice jen o několik detailů jako ostré linky na zádech, jemné frézování na kolébce hlasitosti nebo tvar blesku u LED diod vedle fotoaparátu, ale líbí se mi. Pakliže však na POCO F4 GT nahlížím hráčskou optikou, tak to taková hitparáda není a Xiaomi se klidně mohlo odvázat víc. Z dálky totiž působí dost usedle.
Nepřehlédněte: Musk chce propojit lidské mozky s počítači. Implantát vyléčí ochrnutí, hluchotu i slepotu
Tlačítko zapnutí/vypnutí, které zároveň slouží jako čtečka otisků prstů, je umístěno vpravo stejně jako herní triggery. Kolébka hlasitosti na levé straně spolu s šuplíkem na SIM, nahoře se nachází stereo reproduktor a infraport, dole USB-C konektor plus další dvojice reproduktorů. Jen tak mimochodem, ten kovový rámeček vypadá vážně skvěle. Je plochý s mírně zkosenými kraji a výborně se drží.
Displej, výdrž, baterie
- rychlý 120Hz AMOLED displej
- dobré pozorovací úhly
- na přímém slunci dostatečný jas
- skvělá haptická odezva
Dobrá obrazovka je pro herní telefon nutnost, tady se to prostě okecat nedá. Xiaomi osadilo POCO F4 GT rychlým 120Hz AMOLED displejem s maximálním jasem 800 nitů. Papírově jde tedy o lepší průměr, ale co to v praxi znamená? Znamená to následující: podání barev je věrné a dostačující, kvituji velmi dobré pozorovací úhly i odezvu.
Na přímém sluníčku je čitelný, ale když jsem si dal vedle sebe toto POCO a Realme GT2 Pro, tak ten rozdíl je zkrátka znát. Už s ohledem na cenu je zřejmé, že právě displej je jedním z menších ústupků, ale stále je to ok.
V rámci vlastního nastavení máte k dispozici následující profily obnovovací frekvence: defaultní (výchozí) nebo vlastní, díky kterému si zvolíte režim 60 nebo 120 Hz. Baterie má na dnešní poměry standardní kapacitu 4 700 mAh.
Na jeden nabíjecí cyklus POCO F4 GT Pro zvládne jeden den a možná i malinko více. To totiž záleží na způsobu, jakým budete zařízení používat. Jestliže mobil využijete pouze na e-maily, sociální sítě a klasickou každodenní rutinu, nemusíte si dělat vrásky.
Jakmile si však pustíte oblíbenou gamesu, počítejte s tím, že pokud ráno smartphone nabijete, odpoledne bude muset na nabíječku. Ale žádné strachy. 120W adaptér dodá telefonu šťávu natotata.
Z 0 na 100 % to zvládne za pouhých 18 minut! V momentě, kdy POCO F4 GT připojíte k síti, nestíháte počítat procenta. Novinka nemá bezdrátové nabíjení, což v v tomto kontextu není hendikep, při cestě autem a bez qi nabíječky však zbývá pouze dobíjení ze zapalování.
Systém, prostředí
Software telefon POCO F4 GT je postaven na základech operačního systému Android 12 s grafickou nadstavbou MIUI 13. Pokud jste někdy předtím drželi v ruce mobil od Xiaomi, budete jako ryba ve vodě.
Nechybí typický omalovánkový styl inspirovaný iOS, výrazně přepracované menu rychlých voleb v horní listě (layout Ovládacího centra lze změnit na starší verzi – můj případ).
V rámci MIUI je k dispozici celá řada vizuálních efektů, nejrůznějších tapet, faceliftem si prošly některé položky nastavení, notifikace i aktivní displej. Když to srovnám s předchozí iterací, tak mi MIUI 13 přijde o dost přehlednější.
Xiaomi také už tradičně přidává alternativy googlovských základních aplikací, takže se některé zdvojují. Klasikou jsou pak předinstalované sociální sítě jako Facebook, TikTok, LinkedIn, dále třeba Netflix nebo Amazon. Nejde vyloženě o bloatware, ale co se vám nehodí, to jednoduše smažte.
Osvědčená rada: některé skupiny a podskupiny můžou být řazeny jinak, než jste zvyklí. V aplikaci Nastavení proto doporučuji používat vyhledávací políčko, jež po zadání klíčového výrazu celý proces usnadní.
Výkon, benchmark
- bez debat špičkový výkon
- chlazení na jedničku s hvězdičkou
- výborná fps stabilita napříč hrami
- magnetické triggery rychlé a spolehlivé
Jak jsem avizoval v recenzi na – tuším – Realme GT2 Pro: za tu dobu, co se v branži pohybuji, mě statistiky benchmarků nechávají v klidu, tím spíš, že ne vždy reflektují výkonnost v praxi, zejména z dlouhodobého hlediska.
Xiaomi POCO F4 GT v populárním AnTuTu posbíral necelých 960 tisíc bodů, což ho řadí přibližně do první pětky. A stejně dobře si vedl i v Geekbench. Poté jsem mu naložil ještě dvakrát: a) díky 3DMark Wild Life Stress Exterem, 20minutové ždímačce, kdy procesor běží na maximum, b) v samotných hrách.
Na moment se jen vrátím k úvodu této podkapitoly. Tento herní mobil možná není úplně nejrychlejší Android na trhu, ale z pohledu dlouhodobého výkonu se Xiaomi podařilo zkrotit lva. To ostatně dokládá i 3DMark výše.
Všichni totiž dobře víme, jak velké problémy výrobci se Snapdragonem 8 Gen 1 mají. Je rychlý, skvělý, úsporný, postavený na 4nm litografii… Ale doslova hoří. A tady musím říct, že se Xiaomi podařil majstrštyk!
POCO F4 GT sice v mezním vytížení hřeje, ale netopí. K tomu mám dvě věci: 1. teplota v peaku dosahuje maximálně 45 °C (teplo je rovnoměrně rozvedeno do celého zařízení, baterie max 40,5 °C, což je ok), 2. nezaznamenal jsem, byť sebemenší thermal throttling.
Pokud patříte mezi náruživé pařany a chcete telefon, který zvládne herní tituly jako CoD Mobile, Genshin Impact, PUBG, Asphalt 9 v nejvyšším možném rozlišení s 60 a více fps, POCO F4 GT se jeví jako vhodný kandidát, má totiž naprosto ukázkovou stabilitou (v drtivé většině přes 90 a více procent).
Navíc má magnetické triggery, které sice nevibrují, ale jsou rychlé a přesné (odzkoušeno na CoD a PUBG). Tato doplňková tlačítka lze také přemapovat, tj. můžete si na levé i pravé navázat spuštění fotoaparátu, nahrání videa, aktivovat svítilnu, tichý režim apod. (aplikace apod. přiřadit nelze).
Konektivita, zvuk
- vynikající stereo
- na mobil poměrně přesný přednes
Jako každý moderní telefon, má v otázce konektivity POCO F4 GT všechna pomyslná „pé“, tj. 5G, nejnovější Bluetooth, Wi-Fi 6, VoLTE, VoWi-Fi, NFC zejména k bezkontaktnímu placení nebo dual SIM.
A teď něco málo ke zvukovému podání, protože tady Xiaomi sbírá velké plusové body. Čtveřice reproduktorů, které jsou umístěny tak, aby v poloze naležato nepřekážely hraní, dělá doslova divy.
Zvuk je čistý, bez šumu, zkreslení, a to i tehdy, když to „osolíte“ na nejvyšší hlasitost. Už když jsem smartphone poprvé zapnul, tak jsem tušil, že tady se výrobce opravdu hodně vytáhl, a nemýlil jsem se. Středy jsou výrazné a prokreslené, výšky přesné a basy plastické a hutné.
Fotoaparát, video
Přední 20Mpx selfie kamera fotí dobře, ale už s ohledem na rozlišení bych očekával o něco detailnější snímky. Bokeh je překvapivě dobrý, kontury kolem objektu výraznější, obličej bez filtrů občas vyžehlenější víc, než bych snesl. Ale jako celek fajn.
Na zádech lehce vystouplého fotomodulu se nachází trojice snímačů: hlavní 64Mpx IMX686 od Sony se světelností f/1.9, dále 8Mpx ultra-širokoúhlý a jako poslední 2Mpx makro.
Primární fotoaparát využívá pixel binningu a v základním nastavení z něj lezou 16Mpx snímky. Se sluníčkem v zádech jsou detailní, věrné, ostré a mají široký dynamický rozsah.
8Mpx ultra-širokáč přes den ujde, přesto je míra detailů nepatrně nižší, někdy se směrem do stran prakticky slévají. Nepotěší ani tendence (zvláště se zapnutým AI) k přepalům u zelené a místy i červené barvy plus občasné lapsy s vyvážením bílé při focení vevnitř.
V noci je to jiná písnička. Hlavní snímač využívá noční režim, který – a to mě překvapilo – není vůbec zlý. Mírné zašumění je takřka logická daň, přesto výstupy nepostrádaly v rámci možností ideální ostrost. Můžu-li poradit, na momentky ve tmě používejte pouze tento fotoaparát, širokoúhlý v žádném případě.
2Mpx makro je pak do počtu. Špatné detaily, špatné rozlišení, špatné všechno. I zde raději foťte hlavním snímačem a pak udělejte ořez. Suma sumárum: přes den použitelné dva, v noci pouze jeden.
POCO F4 GT natáčí videa ve Full HD nebo 4K rozlišení se 30 i 60 fps. Pozor, neplatí pro ultraširokáč! Ten zvládne pouze Full HD se 30 fps. Zde platí to samé, co u fotografií. Za dobrého světla jsou výstupy ostré, mají výborný kontrast a jen stěží znatelný šum. Elektronická stabilizace funguje spolehlivě, nicméně, jakmile natáčíte v pohybu, kolébání je znát. Pochválit ale musím rychlé přeostřování.
Závěr, hodnocení
Xiaomi POCO F4 GT je dokonalý chameleon. Je to herní telefon, a přitom tak na pohled nevypadá. Tady bych asi doporučil žlutou barvu, která je nepochybně živější a s černými prvky i vysoce kontrastní a celkově tak nějak cool. Není to nejrychlejší Android, přesto z pohledu dlouhodobého výkonu strčí do kapsy i dvakrát dražší vlajkové modely.
S ohledem na cenu je to skoro terno. Přesto jsou ústupky znát. Trošku se šetřilo na displeji, o něco více na fotoaparátu. Je to pořádné železo pro gamery, na druhou stranu prostředí je naprosto identické s ostatními modely řady POCO (stáhl jsem si téma Black Shark 2, abych si to nepatrně zpříjemnil). Ocenil bych herní skin, pár skvělých tapet a nějakých vychytaných zvuků.
Zkrátka něco, aby měl jeden pocit, že v ruce drží ne zcela konvenční zařízení. Příslušenství v krabičce je do puntíku bez chybičky, pakliže však pokukujete po něčem, co třeba nabízí dceřiný Black Shark nebo konkurenční ASUS, máte smůlu. Žádné přídavné serepetičky nejsou. A Game Launcher je taky spíš jen takový estetický prvek s minimem funkcí.
Je však dobré si uvědomit, že cena je s ohledem na celkovou výbavu nastavena výborně a když vezmu v úvahu veškeré vlastnosti, jsem vlastně z POCO F4 GT nadšený. Nezapomeňte, pokud jsou vaše preference jiné než hraní, tento smartphone vám nedává smysl.
Raději si kupte vhodnější ekvivalent a ještě ušetříte. Nebude mít sice takový výkon, rychlé 120W nabíjení a vážně skvělý zvuk, ale v mnoha směrech může být komplexnější.
Mám si Xiaomi POCO F4 GT koupit?
- Ano, pokud se vám líbí zajímavý vzhled, rychlý 120Hz displej, raketový výkon, příkladná konektivita, vynikající zvuk a ultra rychlé nabíjení.
- Ne, jestliže je hraní pro vás až na xtém místě, požadujete spolehlivý fotoaparát, qi nabíjení nebo vám MIUI obecně nesedí.
Plusy | Minusy |
+ design | – makro |
+ 120Hz displej | – širokoúhlý objektiv |
+ vysoký výkon | – neherní prostředí |
+ hlavní fotoaparát | – baterie |
+ výborné chlazení | – nemá zvýšenou odolnost |
+ redukce na 3,5mm jack | |
+ 120 W nabíjení | |
+ vynikající stereo | |
+ haptická odezva |
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ
Já jen fakt nechápu, kdy jsme se dostali do bodu, kdy je 17 000 fakt super cena za telefon. Chápu, že to není 30 000 za iPhone, ale to taky považuji jen za kvalitní ždímání lidí, kteří si mobilem něco kompenzují a ne za reálnou hodnotu toho přístroje. Takže pokud se to porovnává s tímhle, tak to je opravdu super cena, ale s nohama na zemi bych od toho minimálně 5 000 odečetl, abych o tom vůbec uvažoval a ideálně těch to zaokrouhlil na tu 10…
Dobré ráno. Nezlob se na mě, ale co je toto za názor? Nebo v čem je pointa? V tom, že jsou telefony drahé nebo ty máš nějaký strop, protože je to z tvého pohledu zbytečnost nebo kam tím míříš? Trh určuje nabídka/poptávka. Můžeš si koupit to, co uznáš za vhodné. Je to o preferencích, což chápu, mám to stejně. Ale pokud se vrátím k tomuto POCO, tak za tím titulkem si stojím. Nejde o obecný příměr typu: za ty prachy super telefon, nýbrž za ty prachy super herní telefon, kdy jsem vzal v úvahu konkurenci, výkon (ukaž mi levnější telefon se Snapdragonem 8 Gen 1, žádné akce nebo “šméčka” prosím), atd. Tvůj komentář se dá aplikovat na všechno možné: lidi si kupují Ferrari, na co? Vždyť to stojí majlant. A tak bych mohl pokračovat… Zkus to prostě pojmout tak, že nejsi cílový zákazník a v koupi takového zařízení nevidíš smysl. A ta kalkulace, bože můj! Prodávat ho za 10 tisíc? Prosím tě, jak jsi to spočítal? Aby bylo jasno: vůbec se nezlobím, můj komentář není myšlen nikterak útočně, ale co si z tvého příspěvku mám odnést?
Nic si z toho odnést nemáte. Zaprvé chválím Váš zájem o názory ostatních, to se jen tak na podobných webech nevidí. Zadruhé to není mířeno na Vás jako autora článku a nadpisu, ale spíš na dnešní dobu, kdy pár let dozadu vlajky normálních značek stály tak maximálně 12 000 a Iphony 16 000. Uběhlo 10 let, výrobní technologie se posunuly, zlepšily a místo kvalitnějších levnějších procesů, které by měly telefony zlevňovat, tak tu máme vlajky za 32 000 a vyšší střední třídu z Číny za super cenu 17 000. A co si budeme. V jádru ty mobily toho o tolik víc jak tehdy neumí. Lepší výpočetní výkon, lepší display a pár lepších čoček na foťáku? To mi po 10 letech takřka dvojnásobnou cenu ve stejné kategorii fakt nedá. Nic víc jsem tím nemyslel. 🙂
👍😊
“co se vám nehodí, to jednoduše smažte.”
To není jednoduché, ale naopak je to zbytečně složité, a drtivá většina uživatelů to ani nedokáže, protože jednak nemá root, a druhak neví, jaké soubory má smazat. Stačí přece ty předinstalované aplikace odinstalovat.
A LED diody opět pobavily :))