- Budeme vyrábět kyslík a palivo přímo na Měsíci?
- Jeho půda to umožňuje, tvrdí čínští vědci a hovoří o mimozemské fotosyntéze
Astronauti by v budoucnu mohli vyrábět kyslík a palivo přímo ve vesmíru. Například na Měsíci, až dojde k jeho kolonizaci. Myslí si to vědci z nankingské univerzity v Číně, kteří analyzovali měsíční horniny a dospěli k závěru, že obsahují chemické látky vhodné pro výrobu kyslíku.
Nepřehlédněte: V Norsku nabijete elektromobil za pouhých 15 minut. Za 3 minuty získáte dojezd 100 kilometrů. V čem je háček?
Jedna věc je dopravit lidi na Měsíc a věc druhá umět na této planetě žít. Vědci z čínské univerzity podrobili zkoumání měsíční vzorky odebrané kosmickou lodí Chang’e 5 a zjistili, že látky bohaté na železo a titan přítomné v hornině by mohly fungovat jako katalyzátor v procesu využívajícím sluneční světlo a oxid uhličitý.
Bude lidstvo žít na Měsíci?
Technologie „mimozemské fotosyntézy“ využívá měsíční půdu k elektrolýze vody extrahované z Měsíce na kyslík a vodík. Oxid uhličitý vydechovaný astronauty může kombinován s vodíkem z elektrolýzy vody a posloužit k výrobě uhlovodíků včetně metanu, který podle nové studie může být využíván jako palivo. Čínští vědci svůj objev publikovali v online časopisu Joule.
Moon-exploring astronauts could get oxygen and fuel from lunar rocks https://t.co/qCxHfDZkcR pic.twitter.com/RpenHHCGWA
— SPACE.com (@SPACEdotcom) May 5, 2022
Co je doma, to je doma
Schopnost produkovat (vyrábět) životně důležité látky lokálně ve vesmíru by podle nich snížila náklady a rizika jejich přepravy ze Země. Astronauti pro mimozemské fotosyntézu potřebují vlastně jen měsíční půdu a světlo (oxid uhličitý si vydýchají v interiéru kosmických plavidel nebo na základnách), celý proces nevyžaduje žádný dodatečný zdroj energie.
Vesmírná sonda Čchang-e 5 odebrala vzorky měsíční horniny v prosinci 2020. Z výsledků zkoumání vyplývá, že jsou staré asi dvě miliardy let. Už dnes je jisté, že nový objev bude mít praktický význam pro Čínu a Rusko. Obě země chtějí na měsíci vybudovat společnou lunární základnu. Zpočátku má být plně automatizovaná, ale později bude osazena stálou lidskou posádkou.
“Jedna věc je dopravit lidi na Měsíc a věc druhá umět na této planetě žít.” -To jsem netušil, že náš Měsíc je planeta… :-O Co se člověk všechno nedoví…
Od tej vety som prestal citat 🙂