NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit

  • V USA vznikla obří centrifuga, která bude vystřelovat satelity na orbit
  • Mrkněte, jak hypersonický vesmírný katapult funguje v praxi
  • Je to zážitek, ze kterého se vám doslova zamotá hlava

Kalifornský startup SpinLaunch nedávno provedl osmou demonstraci schopností svého suborbitálního urychlovače hmoty, ale na rozdíl od předchozích pokusů byl testovací projektil tentokrát vybaven kamerou, která nabídla mimořádný pohled na vesmírný prak z ptačí perspektivy.


Nepřehlédněte: První vesmírný hotel se otevře už v roce 2025. Nabídne sci-fi dovolenou s umělou gravitací a výhledem na Zemi


Vědci si už několik let lámou hlavu nad tím, jak na oběžnou dráhu Země vynést levně a hlavně bezemisně satelity a různé vědecké přístroje. Nejblíže této myšlence je zatím kalifornským startup SpinLaunch, který vytvořil gigantický vesmírný katapult, pomocí kterého bude možné dopravovat satelity na oběžnou dráhu za desetinu běžné ceny – nepotřebuje totiž nosné rakety a palivo.

Vesmírný prak

Nejnovější test „největší centrifugy na světě“ proběhl v pátek 22. dubna v poušti v Novém Mexiku. K první demonstraci kinetického odpalovacího systému došlo loni v říjnu, u zatím posledního osmého testu však společnost SpinLaunch trochu zaexperimentovala, když na projektil připevnila kameru, neboli „optický náklad“.

Hypersonický vesmírný katapult

Záznam ukazuje, jak se projektil řítí do oblak rychlostí přesahující 1 600 km/h. Let trval 82 sekund a během této doby střela vystoupala do výšky 7 620 metrů. Při sledování videa můžete vidět, jak se projektil od vesmírného praku rychle vzdaluje a do toho rotuje kokem své osy – dost na to, abyste cítili nevolnost. Rotace přitom není náhodná, směrovky na projektilu jsou mírně nakloněny, aby rotaci vyvolaly a poskytly během letu dostatečnou stabilitu.

Schopnosti suborbitálního akcelerátoru A-33 jsou skutečně působivé s přihlédnutím k tomu, že pracuje pouze na část svého výkonu. Navíc je jen jakousi předzvěstí budoucnosti. SpinLaunch má totiž v úmyslu postavit bezemisní kosmodrom třikrát takové velikosti a očekává od něj, že bude schopen satelity do horní atmosféry vystřelovat rychlostí až 8 000 km/h.

Zdroj náhledové fotografie: PIRO4D / Unsplash

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Článek jsem četl již dříve. Je to zajímavá novinka, ale je tu 1 nesrovnalost. 8000km/s vypadá úžasná rychlost, ale je to 2,222km/s. Přitom první kosmická rychlost ( aby se těleso udrželo na orbitě je 7,9 km/s). To je téměř 3,7x více. Jak chtějí této rychlosti dosáhnout?

    1. Prak má pouze ušetrit z zytečně spotrebované palivo v první etapě. Podobně jako by družice startovala z letadla. Dále už funguje jako normální raketa. Nevýhodu spatruji spíše v tom že je to jem pro stroje, neb kromě Chucka Norice v tom nikdo jiný neodstatuje.

  2. Tohle zařízení je naprosto zcestné nebot většina větších předmětů a těmi ty vystřelované rakety nakonec jsou nemůže vydržet tak obludné přetížení při vystřelení z katapultu. Nejde jen o to něco vystřelit na oběžnou dráhu, ale také se to na oběžnou dráhu musí navést a to bez pohonu nepůjde. Proto také raket zpočátku letí rovnou vzhuru a nakonec se pomalu stáčí tak aby mohla létat po orbitě. Navrch chtít něco vystřelit tak aby to na orbitě mělo požadovanou rychlost, to by u země muselo mít ještě o mnoho kilometrů za sekundu rychlost větší, protože odpor atmosféry to o spoustu energie a tedy i rychlosti obere.

  3. I ve videu od SpinLanch je ukázáno, že centrifuga vystřelí projektyl obsahující raketu s palivem, motorem a nákladem. Ve výšce se oddělí a poletí jako běžný druhý stupeň.

    Úplně bez paliva to asi nepůjde, koho to zajímá -> https://youtu.be/M8MyFoNFt1w

  4. Který inteligent tohle psal??? Prosím, vypadněte z mého feedu na seznamu. Spinlaunch je samostatná společnost. Není to NASA. Už po tomhle jsem věděl že tenhle článek je clickbait škvár. Člověk který si neumí zjistit základní lehce dostupné informace by neměl v žurnalistice co dělat

Comments are closed.