Webbův teleskop

Kontakt s mimozemšťany je blízko. Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to šokovalo vědce

  • Webbův teleskop konečně zaostřil a kvalita překvapila samotné pracovníky NASA
  • Fotografie vzdálené hvězdy je „na hranici fyzikálních zákonů“

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) dokončil optimalizaci svých přístrojů a je připraven sloužit lidstvu. Zarovnání optiky americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) demonstruje na sérii snímků, které zachycují např. Velký Magellanův oblak či malou satelitní galaxii naší Mléčné dráhy.


Nepřehlédněte: Avatar 2 se blíží! Chystá se opravdu velkolepý návrat na Pandoru


Má odhalit nové planety i skrytý život

Kontroloři mise NASA si mohou odškrtnout další důležitou splněnou položku při zprovozňování Kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST). V uplynulých hodinách došlo k zarovnání všech jeho „zrcadel“ a vědci nyní mohou začít postupně zavádět jednotlivé přístroje do plného provozu. Proces nazvaný jako „science instrument commissioning“ bude trvat přibližně dva měsíce a první vědecké operace, které možná pomohou odhalit mimozemský život, tak můžeme očekávat už v létě.

Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to vědce šokovalo
Zdroj: NASA

Kvalita obrazu všechny překvapila

Potenciál teleskopu vědci prezentovali na několika snímcích pořízených dokonale nastavenými zrcadly. Fotografie ukazují neuvěřitelný potenciál kosmické observatoře. NASA dokonce uvádí, že výsledky jsou natolik dobré, že překvapily i samotné vědce. Kvalita obrazu je v podstatě maximální a na hranici fyzikálních zákonů optiky.

„Tyto pozoruhodné testovací snímky z úspěšně zarovnaného dalekohledu ukazují, čeho mohou lidé napříč kontinenty dosáhnout, pokud existuje odvážná vědecká vize prozkoumat vesmír,“ řekl Lee Feinberg, manažer optického teleskopu Webb z Goddard Space Flight Center NASA. „Tyhle obrázky hluboce změnily způsob, jakým vidím vesmír. Jsme obklopeni symfonií stvoření, všude jsou galaxie! Doufám, že je uvidí každý na světě,“ neskrýval nadšení pracovník společnosti Ball Aerospace zabývající se snímáním a řízením Webbových vlnoploch Scott Acton.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares
11 komentářů
  1. .. No to je zas titulek. Každý přece ví, že problém s “marťany” je o něčem jiném.. Podívejte je jen na “půdorys” naší galaxie a radius kam až se jen mohl za éru lidstva dostat nějaký signál.. a teď si to nazoomujte na celý známý vesmír..
    Určitě tam někde jsou, ale holt není šance.. bohužel, nebo možná i naštěstí.

    1. Vůbec nechápu, co jste tím chtěl říct, Tomáši. Můžete do dovysvětlit?

  2. Má to jeden malý háček. Čím dále se vidí, tím dřív se to stalo.

    1. To není háček, to je jeden z hlavních důvodů, proč se Webb stavěl. Protože umožňuje pohled do hluboké vesmíru minulosti, bez nadsázky a uvozovek.

  3. Tak třeba konečně přinesou kvalitní snímky přistávacích modulů, co zůstaly na Měsíci a pochybovačové o přistání sklapnou. No jo, ale co, když tam fakt nic není? :-)))

    1. Ne, to stoprocentně nepřinesou. Protože tím směrem se nemohou podívat. A proč ne? To je otázka za zlatého bludišťáka, přijmeš výzvu?

    2. Pokud šlo zfalšovat přistání na Měsíci půjde zfalšovat i fotky z dalekohledu JWST
      nějaký problém ?

  4. Proč bysme je hledali? Jsou tu. Vidí naši neschopnost zachovat Zemi a civilizaci – a vědí, že nepřežijeme. Jen pár jednotlivců má nárok na záchranu.

  5. Ke kontaktu už došlo, bohužel přistáli v Brně, tak usoudili, že na této planetě se nenachází inteligentní zivot a zase odletěli.

  6. Aneb jak seriózní zprávy a vědecký úspěch degradovat hloupým titulkem.

  7. Dřív bychom se jich zeptali na lék proti rakovině,dnes se jich zeptáme,jak se zbavit Rusů.

Comments are closed.