- Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí
- A nepomůže ani obcházení systémových omezení
Společnost Google nedávno provedla několik změn v pravidlech pro svůj obchod Google Play. Asi nejradikálnější změnou je zákaz aplikací pro nahrávání hovorů. Upozornil na to server AndroidAuthority.
Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous pronikli do ruské banky, kterou využívají oligarchové. S klienty komunikují přes chat
Je zde konec nahrávání hovorů na Androidu
Nahrávání hovorů není v rámci platformy Android žádnou novinkou. Jedná se o užitečnou funkci, která se hodí v nejrůznějších situacích. Spousta dohod a smluv se dnes uzavírá přes telefon a v případě nějakého budoucího sporu může být zvuková nahrávka zásadním důkazním materiálem.
Jenže nahrát hovor dnes není tak úplně jednoduché. Zatímco dříve tato funkce byla běžnou součástí mnoha telefonů přímo na úrovni uživatelského prostředí/systému, s příchodem evropské legislativy na ochranu osobních údajů, obecně známé jako GDPR, ze smartphonů v mnoha zemích prakticky vymizela.
Výjimkou bohužel není ani Česká republika, Slovensko a okolní země. Druhým dechem je ale třeba dodat, že kdo chtěl hovory nadále nahrávat, mohl používat aplikace třetích stran, které tuto funkci podporovaly. Tomu ale brzy definitivně odzvoní.
Google will kill call recording apps on Android for good starting May 11 https://t.co/fbGHTZvKQO
— Android Authority (@AndroidAuth) April 21, 2022
Google naráží na legislativní omezení
V souvislosti se změnou pravidel v obchodu Google Play dojde totiž k dalšímu osekání Accessibility API, které používají vývojáři aplikací. Pro ty, kteří nevědí, tak API jsou vývojářské nástroje, které umožňují přistupovat k různým částem telefonu. Od 11. května, kdy nové podmínky vstoupí v platnost, vývojáři aplikací nebudou moci využívat přístup k mikrofonu během hovoru.
Google svůj krok obhajuje tím, že vše činí pro dobro samotných uživatelů, když chce chránit jejich soukromí. Pravdou ovšem je, že nadále naráží na legislativní omezení. Schopnost vestavěné aplikaci Telefon nahrávat hovory byl nucen omezit už s příchodem Androidu 10, ale velká část uživatelů tento zákaz obcházela právě prostřednictvím aplikací třetích stran.
Zdroj náhledové fotografie: Hassan Ouajbir / Unsplash
Je vidět, že u těchto smart věciček nastává trend, že uživatel bude mít čím dál víc programů zakázaných, až to skončí tím, že bude jen několik málo milostivě povolených. Nemůžu se zároveň ubránit dojmu, že i u komerčních operačních systémů je trend, co nejvíc uživatele omezit na uživatelských právech.