- Všechno nejlepší! Hubbleův dalekohled slaví 32. narozeniny snímkem tančících galaxií
- Od Země jsou vzdálené asi 300 milionů světelných let
Hubbleův vesmírný dalekohled si k 32. výročí letu do vesmíru vyfotil úžasnou fotografii, která zobrazuje skupinu pěti galaxií v gravitačním tanci, astronomům známou jako Hickson Compact Group 40 nebo zkráceně Hickson 40. Teleskop úchvatný snímek pořídil 19. dubna.
Nepřehlédněte: Dechberoucí fotografie z vesmírné stanice ISS. Atlanstký oceán se leskne jako dokonale vyleštěné zrcadlo
Hubbleův teleskop slaví
Hubble byl vypuštěn do kosmu v roce 1990 a stal se klíčovým nástrojem při průzkumu vesmíru ze své oběžné dráhy 563 kilometrů nad zemským povrchem. V neděli oslaví ve vesmíru už 32 let. Že mu to jde stále skvěle, dokazuje i jeho poslední snímek, který pořídil před třemi dny. Fotka zachycuje skupinu „tančících galaxií“, která je od nás vzdálená asi 300 milionů světelných let. Pro představu, těchto pět galaxií se nachází v prostoru, který odpovídá méně než dvojnásobku průměru disku Mléčné dráhy.
NASA na svých stránkách uvádí, že astronomové skupinu galaxií studovali nejen ve viditelném světle, ale také v rádiovém a infračerveném spektru a na vlnových délkách rentgenového záření. Podařilo se zjistit, že téměř všechny galaxie mají ve svých jádrech kompaktní rádiový zdroj, což by mohlo být důkazem přítomnosti supermasivních černých děr. Rentgenová pozorování pak ukázala, že všechny gravitačně interagovaly, díky čemuž mezi nimi vzniklo velké množství horkého plynu. Infračervená pozorování zase odhalila rychlost tvorby nových hvězd. Podle předpokladů vědců se všech pět galaxií asi za miliardu let srazí a vytvoří jednu obří eliptickou galaxii.
Lidstvu slouží už 32 let
Hubbleův teleskop byl na oběžnou dráhu Země vynesen na palubě raketoplánu Discovery mise STS-131 24. dubna 1990. Je jedním z nejvýznamnějších dalekohledů, jaký má NASA k dispozici a patří k tomu nejlepšímu, co si americká kosmonautika připsala na konto. Hubble dosud provedl zhruba 1,5 milionu pozorování přibližně 50 000 nebeských cílů. To vskutku nejsou špatné výsledky pro zařízení, od kterého se původně čekalo, že bude fungovat maximálně 15 let.
Zdroj náhledové fotografie: NASA