- Pákistánská média tvrdí, že hráč online hry PUBG vyvraždil svou rodinu
- Poté, co způsobil tragédii, se divil, že lidé zůstali mrtví
Násilí ve videohrách je celospolečenským tématem. Studií na toto téma už vzniklo bezpočet, často s vyloženě protichůdnými výsledky. Do věčné debaty se nyní zapojila pákistánská společnost, která je otřesená případem osmnáctiletého mladíka, který po prohraném zápase v akční hře PUBG postřílel svou rodinu.
Nepřehlédněte: Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce, která vám vezme dech
Existuje spojitost mezi násilnými hrami a agresivitou?
Tragédie se stala nedaleko Láhauru v pákistánské provincii Paňdžáb. Mladík jménem Zain Ali neunesl prohru v populární hře PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), vzal zbraň a pomstil se na své rodině. Jeho běsnění odnesla smrtí maminka i sourozenci. Okolí i rodinní přátelé jsou z tragické události otřeseni.
„Opakované porážky ve hře zvýšily můj stres a střílel jsem v domnění, že se všichni vrátí k životu jako ve hře,“ přiznal se Ali čekající na soud v policejní vazbě.
„Zain nikdy nechodil ven. Vždy byl jen ve svém pokoji a neměl žádné přátele. Kromě těchto věcí jsem si však nikdy nevšimla, že by s ním něco nebylo v pořádku. Byl dobře vychované dítě. Nikdy se nikým nehádal. Stále tomu nemůžu uvěřit,” uvedla rodinná známá Asiy Bibi s tím, že za tragédii určitě může populární videohra.
„Od chvíle, kdy k tragédii došlo, začaly děti v okolí hrát PUBG, aby viděly, o čem tato hra je. Moje vlastní dítě, které ji předtím nehrálo, teď začalo,“ pokračovala Bibi a dodala: „Všechny matky v mém okolí z toho mají strach. Probudíme se uprostřed noci a vidíme, jak si naše děti hrají jako roboti a bojíme se o ně.“
Případ Zaina Aliho v Pakistánu opět otevřel diskuzi o tom, jaký vliv mají videohry na mladší generaci a jestli dokáží hráče naučit agresivitě stejně dobře, jako dokáže dobrý učitel dokáže naučit učební látku žákovi.
Co je PlayerUnknown’s Battlegrounds?
PUBG je v současnosti jednou z nejpopulárnějších online her. Založena je na režimu battle royale, v němž hráči seskočí na mapu, která se neustále zmenšuje a na konci může po lítých bitvách zůstat jen jeden vítěz nebo vítězný tým.
Zdroj náhledové fotografie: Alex haney / Unsplash
Tohle je starý jako počítačové hry samotné.
Ohavné. Doufám, že bude odsouzen k nejtěžšímu trestu. Takový omyl přírody by neměl dát
běhat po světě a měl by být sprovozen ze světa. Tyto hry ničí psychiku dětí a mají evidentně neblahý vliv na
jejich vývoj.
Právě naopak, hrabi her je prokazatelne prinosne pro rozvoj kreativniho mysleni a je prokazane, ze kdyz hraji hry starsi lide tak brani vzniku demence a alzhaimera a pomaha udrzovat mozek v dobre kondici. Na youtube je cely porad o vlivu her na psychiku. A taky jedna youtuberka co ji je 80 a paří a jeste vysila zive, diky hrám zase zije a udelala si mnoho pratel po celem světě.
Příznám se, že pákistánským mediím moc nevěřím, ale dejme tomu. Rozhodně ale musím ocenit odkaz na původní anglický článek. A byť v minulosti vyšlo několik studií, které se snažili prokázat spojitost násilí a hraní videoher, tak výsledky byli neprůkazné a nejednoznačné. A právě naopak, dnes můžeme spolehlivě říct, že není spojitost mezi násilím a hraním her.
A proto by de*ilum neměli dávat počítače. Pokud je někdo tak reta**ovaný že nechápe rozdíl mezi hrou a realitou…….
Ale počkat možná je tu jiná úroveň. jak mohl chlapec postřílet celou rodinu? Nebude to možná kvůli tomu, že tam má samopal každý kdo umí chodit, lidská práva a školství jsou řekněme divoký pojem a za posledních padesát let klesla gramotnost na chabých 15%.
To by neměli, ty si toho důkazem, ten nesmysl, co si napsal s tou gramotností a že sám v tom příspěvku máš hromadu gramatických chyb, tedy si sám důkazem negramotnosti. Vtipné je, že takový člověk si o sobě myslí, že může rozdávat moudra druhým…