- České uživatele trápí nebezpečná aplikace, která se vydává za Google Fotky
- Obsahuje bankovní malware, který nemá žádné slitování
Bankovní malware Cerberus, který je v Česku přítomný dlouhodobě a je rizikem především pro internetové bankovnictví, byl v únoru detekován v převážné většině všech případů. České prostředí tak bylo v únoru z pohledu kybernetických hrozeb pro platformu Android nebývale konzistentní. Útočníci malware nadále šíří prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos (Fotky Google).
Nepřehlédněte: Ulož.to končí! Kvůli pirátství ho Google natvrdo smazal z Obchodu Play
Falešná aplikace Fotky Google
Bezpečnostní experti v únoru sice nezaznamenali na území Česka žádný nový druh malwaru, bezprecedentní aktivita bankovního trojského koně Cerberus, který v únoru dominoval téměř v 90 procentech všech detekovaných případů, na sebe přesto upoutala pozornost. Experti ze společnosti ESET se shodují, že se rozhodně jedná o nestandardní stav, a to i s ohledem na skutečnost, že malware Cerberus je v Česku přítomný již dlouhodobě.
„Únorové zvýšení aktivity malwaru Cerberus bylo nebývale silné. Nejčastěji jsme ho detekovali v dropperu Agent.GUB, který svůj výskyt zvýšil o 171 procent. V rámci českého prostředí je to rozhodně nebývalá aktivita a ostatní malware byl v únoru detekován pouze v jednotkách procent,“ shrnuje únorový vývoj hrozeb pro platformu Android v Česku Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
Trojici nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pak v únoru doplnil také malware Agent.IEG a Andreed. V případě dropperu Agent.IEG zaznamenali bezpečnostní analytici pokles o 47 procent, což je největší propad od doby, kdy tento škodlivý kód začal v Česku útočit.
Malware se nadále šíří hlavně přes falešnou galerii
Dropper, jehož prostřednictvím se malware na platformě Android šíří, je také druh škodlivého kódu, který jako obálka doručí skrytě další malware do zařízení. S ohledem na tuto funkci na sebe droppery berou různé podoby populárních nebo známých aplikací a velmi často a rychle se mění, čímž mohou nepozorovaně projít i přes méně kvalitní antivirový software.
„Bankovní malware Cerberus se i v únoru šířil prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Google Photos. Stejné chování jsme u něj pozorovali již v lednu. I to lze pokládat za odklon od běžných strategií útočníků, kdy droppery, které malware šíří, vydávají každou chvíli za jinou aplikaci a službu. V únoru tak rozhodně vsadili spíše na kvantitu a sílu útočných kampaní,“ vysvětluje Jirkal. „Dropper Agent.IEG měl také v únoru nejčastěji podobu aplikace pro přehrávání hudby MX Player, kterou útočníci opět zneužili již v lednu. Trojský kůň Andreed se zase objevoval nejčastěji v mobilních hrách,“ dodává Jirkal.
Bezpečnostní minimum: Aplikace z oficiálních zdrojů
Bankovní malware Cerberus je rizikem především pro internetové bankovnictví, ne ale pro samotnou oficiální bankovní aplikaci. Tu by si měli uživatelé stáhnout na oficiálních stránkách své banky nebo v oficiálním obchodě Google Play. Bezpečnost pak posílí také tím, že budou všechny bankovní operace ověřovat prostřednictvím biometrických údajů (otiskem prstu či rozpoznáním obličeje), které jsou v současnosti považovány za nejvíce bezpečnou metodu ověření.
Zdroj hlavního náhledu: foto se souhlasem společnosti ESET
Jak velký to musí být idiot, který si nainstaluje z pochybného zdroje něco, co je oficiálně dostupné zdarma?
Bohužel, i tací jsou mezi námi 🙂
proč hned idiot-stačí nezkušenost,neznalost…
žádný učený z nebe ještě nespadnul,nebo vy snad jo?
Tol jistě…žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jakoby přímo shazovali.
nemusí být žádný učenec, ale kterého idiota napadne stahovat aplikaci, kterou má 90% telefonů přímo v sobě, z nějakého pochybného zdroje? Nemluvě o tom, že to stažení z neoficiálního zdroje je mnohem složitějí, než z toho oficiálního
Chtělo by to napsat na rovinu jak to funguje a omáčku vynechat. Někteří se nějak ztrácejí v obsáhlém textu.
Takže jinak. Google photos bývá předinstalovaná v rámci Androidu a sama se aktualizuje. Nevím, proč ji odinstalovávat a instalovat odjinud. Ani to většinou nejde bez rootu telefonu. Existuje nebezpečí, že se takto instalovaná aplikace přeinstaluje nějakou aktualizací na nebezpečnou? Nebo jde o nějakou jinou alternativní aplikaci?