- Americká bezpečnostní společnost Cloudflare odmítla ukrajinskou žádost
- S ochranou ruských webových stránek zatím nepřestane
Ukrajina chtěla do blokády ruského režimu zapojit i americkou společnost Cloudflare, která se zabývá kybernetickou bezpečnostní a hojně ji využívají podniky a organizace po celém světě k obraně před útoky DDoS. Ta to překvapivě odmítla.
Nepřehlédněte: Shodili jsme webové stránky Anonymous, hlásají proruští hackeři. Jenže ve skutečnosti žádné nikdy neexistovaly
Ukrajinská žádost
Mychajl Fedorov, vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Ukrajiny, vyzval společnost Cloudflare, aby po ruské invazi na Ukrajinu dočasně ukončila podnikání na ruském trhu. Ta na jeho žádost po několika dnech zareagovala, ale určitě ne tak, jak očekával. Z Ruska nemá zatím zájem odcházet, a tak bude její software nadále chránit tamní webové stránky před útoky typu DDoS (Distributed Denial of Service).
Ty mají vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server, který zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Cloudflare odmítlo
„V době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu a jeho rakety a tanky zabíjejí bezbranné děti, musí ruské webové stránky také zůstat bezbranné. Jsem si jistý, že uděláte vše, abyste ochránili Evropu, Ukrajinu a celý demokratický svět před touto krvavou, autoritářskou agresí. Proto požaduji, abyste v Rusku přestali nabízet své služby,“ napsal Fedorov na Telegram minulý týden s tím, že se obrátil přímo na generálního ředitele Cloudflare.
Šéf americké firmy Matthew Prince mu po několika dnech nepřímo odpověděl. „Obdrželi jsme několik výzev k ukončení všech služeb Cloudflare v Rusku. Tyto požadavky jsme pečlivě zvážili a projednali s našimi odborníky. Náš závěr po konzultaci s nimi je, že Rusko potřebuje více přístupu k bezpečnému internetu, nikoli méně,“ uvedl Prince a připomněl, že podnik své služby už delší dobu nenabízí ve východoukrajinských samozvaných republikách. „Ve skutečnosti věříme, že by ruská vláda slavila, kdybychom v zemi ukončili služby Cloudflare,“ dodal.
Za Ukrajinu bojují Anonymous
Zatímco Cloudflare Ukrajinu odmítlo, na stranu země, kterou před dvěma týdny vojensky napadlo Rusko, se ihned postavili hackeři z Anonymous. Ti v posledních dnech provádí sérii kybernetických akcí vůči ruským institucím. Shodili například web Kremlu a tajné služby FSB. Nabourávají též ruské televizní stanice, na kterých zveřejňují necenzurované záběry z války a včera dokonce zveřejnili více než 360 tisíc dokumentů federální agentury Roskomnadzor, jež je v Rusku zodpovědná za cenzuru.
Zdroj náhledového obrázku: Nahel Abdul Hadi / Unsplash
Chytristika od CDN, přestože všichni ostatní odchází… tipuju to tak, že mají nějakého Rusáka ve vedení (anebo kapitál). I takto se oddělují zrny od plev a ukazuje se, kdo je co zač. Včetně německých firem, ty taky stále hrajou takové Chytré horákyně.
Apropos jak jim za služby budou ruské firmy platit, bitcoinem nebo nějakými nelegálnimi převody ? :-/