- Sociální sítě zaplavilo velké množství videí z Ukrajiny
- Řada záběrů ale pochází odjinud
- Lidé si skutečnost také často pletou se záběry z her
Z fotografií a videí pocházejících z Ukrajiny běhá mráz na zádech. Snímky z fronty a ukrajinských měst, která jsou pod neustálou palbou, kolují na všech sociálních sítích. Z řady z nich se derou slzy do očí. Vzpomeňme ukrajinská letiště pod útokem, civilní obyvatelstvo uvězněné pod troskami domů nebo na Kyjev dopadající rakety. Je to strašné, příšerné. Ale ne všechno, co se v současnosti na internetu sdílí, je zaručená pravda.
Nepřehlédněte: Ruská odveta za pomoc na Ukrajině. Kreml blokuje Facebook i Twitter
Podvržená videa
Našli jsme pro vás šest virálních videí ze sociálních sítích, které jsou ve skutečnosti čistokrevné fake news (falešné zprávy). V některých případech jsou klipy roky staré, jiné nepocházejí z Ukrajiny a další mají svůj původ ve počítačových hrách s válečnou tematikou.
Nikdo neví, jak dlouho válka na Ukrajině ještě potrvá. Jisté jsou pouze dvě věci: agrese Putinova režimu způsobuje obrovské krveprolití a než celý konflikt skončí, bude se prostřednictvím sociálních médií šířit ještě mnoho falešných fotek a videí.
Mimochodem, protože nechceme šířit hoaxy, záměrně neodkazujeme přímo na sociální sítě. To jen abyste věděli.
1) Nenechte se napálit
Bezprostředně poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, se na Twitteru objevilo následující video, které má ukazovat vojenskou převahu Ruska. Jeden z uživatelů se jím nechal natolik unést, že v komentářích napsal: „Ruské válečné letadlo se hezky vyhýbá střelám po shození BOMBY… Tohle je víc než válka… Putin dává @NATO celoživotní lekci…“
Tak to určitě ne! Ve skutečnosti se jedná o segment z české počítačové hry ARMA 3, kterou až nezdravě často zneužívá ruská propaganda. Záběr tedy nepochází z Ukrajiny a nedemonstruje ruskou technologickou nadvládu, ale je dílem českých vývojářů ze studia Bohemia Interactive. Tvůrci simulátoru se od případu okamžitě distancovali a vyzvali všechny, aby záběry nezneužívali.
Dear Arma Community!
Beware that lately quite a few videos from heavily modded Arma games surfaced tagged as videos depicting the current Ukrainian conflict.
We are in touch with the media helping to fact-check such videos.
— Arma 3 (@Arma3official) February 25, 2022
2) Falešná letka nad Kyjevem
Video, které má zachycovat ruská válečná letadla nad Kyjevem, se zakrátko stalo často sdílené na Twitteru a dalších sociálních sítích. I v tomto případě se však jedná o nepravdu. Záběry ukazují starší ruskou leteckou přehlídku a letouny přelétávající nad Moskvou. Původní video bylo na YouTube nahráno již 4. května 2020.
3) Americká stíhačka F-16
Popisek „to je šílené“ a hashtagy #Ukrajina a #Rusko mají navodit dojem, že video pochází z aktuálního konfliktu. Ale letadlo je „překvapivě“ americké výroby. Konkrétně se díváme na populární stíhačku F-16. Je proto vysoce nepravděpodobné, že by video skutečně pocházelo z Ukrajiny, protože Spojené státy ukrajinské vládě žádná bojová letadla nedodaly.
4) Fake news z Tchien-ťin
„Exploze způsobená ruským náletem na jadernou elektrárnu,“ hlásá následující video. Ve skutečnosti byl klip natočen už v roce 2015 a ukazuje požár v čínském městě Tchien-ťin. Video bylo natočeno Danem Van Durenem a původně nahráno na YouTube, ale tam již není dostupné. Mnohé zpravodajské servery však jeho kopii mají stále k dispozici. Jak víme, Rusko v noci na pátek ostřelovalo jadernou elektrárnu v Záporoží se šesti reaktory. Mnozí se na tomto incidentu bohužel snaží přiživit a mezi obyvateli Ukrajiny záměrně vyvolávají strach.
5) Exploze v bejrútském přístavu
Další video, které bylo údajně natočeno na Ukrajině, ukazuje ve skutečnosti ničivý výbuch v bejrútském přístavu v roce 2020, který zabil nejméně 218 lidí.
6) Záběry z ruské videohry
A i poslední video, které jsme pro vás vybrali, je často sdílené na Twitteru. V akci má ukazovat ukrajinskou protiletadlovou obranu. Ve skutečnosti jde o animované záběry z ruské videohry War Thunder. Možná se sami sebe ptáte, jak si někdo může splést počítačovou hru s realitou? Není to vůbec těžké. U původního klipu stačí dostatečně snížit kvalitu obrazu, aby zanikly detaily a podvrh, který se začne virálně šířit internetem, jeho autora nestál ani moc námahy. Bohužel.
Zdroj náhledové fotografie: Daniele Franchi / Unsplash