Nový virus odcizí citlivé údaje přímo z bankovní aplikace

Máte telefon s Androidem? Tahle populární aplikace vám může vyluxovat účet

  • V lednu se Cerberus objevil ve více než polovině všech detekovaných hrozeb
  • Útočníci k jeho šíření využili falešnou kopii aplikace Google Photos

Zatímco v prosinci nebyl bankovní trojský kůň Cerberus v Česku výrazně aktivní, v lednu ho bezpečnostní analytici objevili v nadpoloviční většině všech detekovaných hrozeb pro platformu Android. Útočníci k jeho šíření využili například neoficiální verzi aplikace Google Photos, která slouží k prohlížení a sdílení fotek v zařízení. Mezi nejčastějšími hrozbami zůstal nadále také malware Banker.APP a Agent.IEG. Vyplývá to z pravidelné statistiky hrozeb od společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Češi, pozor! Nebezpečný malware krade hesla ve Windows


Pro majitele bankovních účtů je postrachem

V lednu na uživatele operačního systému Android útočil nejsilněji trojský kůň Cerberus. Tento škodlivý kód se v Česku vyskytuje dlouhodobě a je rizikem především pro bankovní služby. Šířil se nejčastěji prostřednictvím malwaru Spy.Cerberus, který se maskoval za aplikaci Google Photos 5. Bezpečnostní specialisté ho objevili ve více než polovině všech detekcí.

Na Androidu se šíří jako obálka

Cerberus se v Česku šíří prostřednictvím tzv. dropperů, škodlivého kódu, který napodobuje známé nástroje a služby. Útočníci motivují uživatele ke stažení často tím, že známé programy nabízejí ke stažení zdarma nebo v době, kdy už v oficiálních obchodech nejsou dostupné. Uživatelé ale většinou stáhnou s takto nabízenými nelegitimními aplikacemi do zařízení další, daleko škodlivější malware. S výrazně menším podílem detekcí byly v lednu detekovány škodlivé kódy Banker.APP a Agent.IEG. Oba dva typy malware se v Česku objevily již v prosinci.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň. Zdroj: ESET

Malware Banker.APP je opět rizikem především pro bankovní služby. Dokáže například překrýt přihlašovací okno do bankovní aplikace svým, čímž původní okno s přihlášením věrně napodobí. Uživatel má většinou malou šanci tuto změnu postřehnout. Zadá do falešného okna své přihlašovací údaje, které mu tímto způsobem škodlivý kód odcizí.

Naproti tomu Agent.IEG, který se v Česku objevuje pravidelně od loňského podzimu, v lednu oslabil. Ke svému šíření využil například neoficiální verze aplikací pro přehrávání hudby.

Pozor na aplikace zdarma

Lednové statistiky potvrdily, že bankovní malware zatím zůstává v Česku rizikem i pro letošní rok. Podle specialistů je důležité vyvarovat se rizikovému chování, jako je například stahování aplikací mimo oficiální obchod Google Play. V případě, že uživatelé přistupují prostřednictvím svého mobilu do internetového bankovnictví, sníží riziko odcizení citlivých údajů používáním oficiální aplikace od poskytovatele bankovních služeb.

Zdroj hlavního náhledu: foto se souhlasem společnosti ESET

Total
0
Shares