- V neděli to bude 30 let, kdy se Československo poprvé připojilo k internetu
- Sálový počítač IBM 4341 se světem komunikoval rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu
V neděli 13. února uplyne třicet let od okamžiku, kdy se Česká republika, tehdy ještě jako součást České a Slovenské Federativní Republiky, oficiálně připojila k Internetu. Československo se stalo 39. připojenou zemí, ze států bývalého východního bloku nás těsně předběhly pouze Maďarsko a Polsko.
Nepřehlédněte: Češi, pozor! Nebezpečný malware krade hesla ve Windows
Český internet slaví 30. narozeniny
První připojení mělo rychlost 19,2 kb/s a vedlo do sítě uzlu EARN na univerzitě v rakouském Linci. Prvním připojeným zařízením byl velký sálový počítač IBM 4341, který vážil několik tun a zabíral prakticky celou jednu místnost v Oblastním výpočetním centru vysokých škol, spadajícímu pod ČVUT v Praze.
Internet byl v té době přístupný pouze vybraným institucím. K připojení bylo zapotřebí získat souhlas americké grantové agentury National Science Foundation (NSF), která provozovala a také plně financovala tehdejší jedinou páteřní síť Internetu. Jednou z podmínek bylo, že připojení bude využito jen k akademickým účelům, komerční provoz byl nepřípustný. Zástupce NSF Steven Goldstein se zúčastnil i aktu prvního oficiálního připojení.
K 30. výročí pogratuloval Čechům a Slovákům, a speciálně svému příteli Janu Gruntorádovi, historicky prvnímu členovi internetové síně slávy ze střední Evropy, formou videa i samotný Vint Cerf, IT legenda, otec internetu, technologický evangelista a viceprezident Googlu. Na video s titulky se můžete podívat níže:
Dnes se k internetu připojuje většina Čechů
V současnosti má přístup k Internetu více než polovina lidské populace, přes čtyři miliardy osob. V České republice je podle listopadového průzkumu ČSÚ připojeno 83 % domácností, mobilní Internet využívá přes šest milionů lidí. Registr národních domén, spravovaný sdružením CZ.NIC, obsahuje přibližně 1,4 milionu položek. Průměrná rychlost, kterou se připojují tuzemské rodiny, se v závislosti na zvolené technologii pohybuje od 25 do 50 Mb/s.
V porovnání s rychlostí prvního připojení (19,2 kb/s) se tak pohybujeme v tisíckrát vyšším řádu. Nejvyspělejší infrastruktury nabízejí ještě vyšší rychlost. Například páteř vědecko-výzkumné sítě CESNET dosahuje rychlosti 100 Gb/s, tady už mluvíme o 10milionkrát vyšší kapacitě. A CESNET už svou síť připravuje na rychlost 400 Gb/s.
Zdroj náhledové fotografie: John Schnobrich / Unsplash
Zdroj galerie: foto se souhlasem Jana Gruntoráda