iPhone 2G

iPhone slaví 15. narozeniny: 15 věcí, které jste o něm (možná) nevěděli

Apple si připomíná představení výrobku, kterému do velké míry vděčíme za záplavu všemožných chytrých zařízení kolem nás. Vše začalo 9. ledna 2007, kdy Steve Jobs světu iPhone představil vůbec poprvé. První majitele uhranulo především velmi jednoduché a intuitivní ovládání. iPhone se ovládal jen prstem a nevyžadoval do té doby standardní stylus neboli elektronickou tužku.


Nepřehlédněte: Apple couvl. Levný iPhone SE (2022) bude vypadat jako z pravěku


Necelých 12 milimetrů tlustý přístroj byl kombinací hudebního přehrávače, telefonu a kapesního internetového terminálu. Na čelní straně měl iPhone pouze jediné tlačítko. Veškeré ovládání se totiž dělo prostřednictvím rozměrné dotykové obrazovky, jež byla optimalizovaná pro ovládání prsty. Steve Jobs byl známý tím, že stylusy nesnášel.

Prodejní cena prvního iPhonu byla na svou dobu vysoká (499 dolarů za levnější ze dvou verzí). Telefon byl v mnohém revoluční, postrádal ale řadu funkcí a technologií, které dnes u smartphonů pokládáme za naprostou samozřejmost.

O jaké funkce se konkrétně jedná? Co všechno první iPhone neuměl? Čtěte dál!

Apple iPhone 2G
Zdroj: Jonas Vandermeiren / Unsplash

Obchod s aplikacemi App Store

  • V první softwarové verzi iPhonu byste App Store hledali marně. Spousta předinstalovaných aplikací sice dostačovala, ale až možnost pro vývojáře programovat vlastní řešení posunula celou platformu na kvalitativně jinou úroveň. Původní iPhone byl dodávám s předinstalovanými aplikacemi jako Telefon, Počasí, Poznámky, Kalendář, Fotografie či Kalkulačka. Do 8. července 2008, kdy došlo ke spuštění digitálního obchodu App Store, neexistoval žádný oficiální způsob, jak aplikace třetích stran do telefonu dostat.
Obchod App Store
Zdroj: James Yarema / Unsplash

Kopírovat vložit

  • Ač se tomu může zdát těžké uvěřit, možnost kopírovat a vkládat text byla do chytrých telefonů značky Apple přidána až v roce 2009.

Přední kamera

  • Zatímco selfie jsou nyní všudypřítomné, původní iPhone žádnou přední kameru neměl. Ve skutečnosti ji Apple do svých telefonů doplnil až v roce 2010, kdy představil iPhone 4 a novou funkci videohovorů FaceTime.

Nahrávání videa

  • Původní iPhone uměl pouze fotografovat. Zlomový pro fanoušky jablečné společnosti byl rok 2009, kdy se začal prodávat iPhone 3GS. Ten dostal nejvýkonnější procesor na trhu a také podporu natáčení videa, dnes absolutní samozřejmost.

Svítilna

  • Dnešní smartphony se dají snadno použít jako svítilna (baterka). Slouží k tomu funkce, která ovládá diodový blesk fotoaparátu na zadní straně telefonu. První iPhone však LED postrádal, takže si uživatelé ve tmě nemohli přisvítit. Přisvětlující diodu se Apple do svých telefonů odvážil zakomponovat až s příchodem iPhonu 4.
Chytrý telefon Apple iPhone
Zdroj: Kai Cheng / Unsplash

MMS

  • iPhone OS 3.0 (později byl přejmenován na iOS, pozn. red.) byl jednou z největších aktualizací systému. Apple do něj přidal různé funkce, kterými již v té době disponovala konkurence a v iPhonu chyběly, například přibyla možnost přijímat a posílat MMS a aplikace SMS byla přejmenována na Zprávy. První iPhone uměl pouze „textovky“, nikoliv multimediální soubory. Jeho majitelé pro posílání fotek museli využít e-mail.

GPS

  • Plnohodnotné navigace v telefonu se příznivci Applu dočkali až s uvedením iPhonu 3G. První generace jablečného mobilu měla zadní kryt zčásti hliníkový, to by však vadilo příjmu signálu pro vestavěnou GPS.

Tapeta na domovskou obrazovku

  • Až do vydání operačního systému iOS 4 v roce 2010 nebylo možné nastavit vlastní tapetu na domovskou obrazovku iPhonu. Nutno dodat, že aktualizace s iOS 4 se původního modelu netýkala (iPhone 2G byl aktualizovatelný jen do iOS 3.1.3).

Siri

  • Virtuální asistentka Applu slavila premiéru až s příchodem iPhonu 4S v roce 2011. O Siri si majitelé prvního jablečného smartphonu mohli nechat jen zdát.
Virtuální asistentka Apple Siri
Zdroj: Omid Armin / Unsplash

Touch ID nebo Face ID

  • Zatímco moderní iPhony a iPady jsou vybaveny biometrickými autentizačními systémy Face ID nebo Touch ID, v prvním iPhonu mohla být data chráněna pouze čtyřmístným kódem. Touch ID debutovalo až v iPhonu 5s v roce 2013, zatímco Face ID mělo premiéru o čtyři roky později.

Lightning konektor

  • Stejně jako mnoho starších iPodů i původní iPhone disponoval 30pinovým konektorem pro připojení nabíječky. S vydáním iPhonu 5 přešel Apple na menší Lightning konektor.

Retina displej

  • Po třech generacích iPhonu, které spojoval velmi podobný design, dorazila v roce 2010 novinka v pozměněném hávu. Podstatnou inovací iPhonu 4 byl nový displej, který Apple nazval jako Retina displej. Měl čtyřikrát více obrazových bodů a na palec jemnost 326 pixelů. To bylo víc, než nabízela veškerá konkurence.
Apple iPhone 4
Zdroj: Brett Jordan / Unsplash

Bezdrátové nabíjení

  • První iPhony s podporou bezdrátového nabíjení byly na trh uvedeny až v roce 2017. Změnu ve strategii Applu přinesly modely iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X.

Voděodolnost

  • Voda nebyla k původnímu iPhonu vůbec přátelská, takže když jste telefon utopili, přišli jste o něj. Nejnovější iPhone 13 už splňuje specifikaci IP68 podle normy IEC 60529. Přežije tedy až 30 minut v hloubce do 6 metrů.

Podpora 5G sítí

  • Rychlé sítě třetí generace byly v roce 2007 na vzestupu, nicméně Apple si počkal a vsadil na v té době dominantní druhou generaci mobilních sítí, čili EDGE. Podporu velmi rychlého 5G internetu přinesla až řada iPhone 12.

Zdroj náhledové fotografie: Jonas Vandermeiren / Unsplash.

Total
0
Shares