- Telegram patří mezi oblíbené kecálky
- Tato platforma je velmi populární
- Jak je na tom se zabezpečením?
Telegram zejména v posledním roce přímo skokově vzrostl a aktuálně jej používá více než 550 milionů uživatelů z celého světa. To samo o sobě nemusí znamenat bůhvíco, ale je nutné mít na paměti, že jde o nárůst v řádu desítkách procent, a to je něco, co se počítá.
Telegram, etalon bezpečnosti?
Tahle platforma je mnohými považována za takového hippieho mezi všemi chatovacími klienty a také je poměrně často vnímán jako mnohem bezpečnější alternativa konkurenčních služeb jako jsou WhatsApp, Messenger nebo Signal. A právě o posledním jmenovaném bude nyní řeč.
K tématu: Messenger i WhatsApp postihl obří výpadek! Služby v Česku nefungují
Ptáte se, jak to spolu souvisí? Docela jednoduše. Moxie Marlinspike, zakladatel Signalu, se tvrdě pustil do Pavla Durova (CEO Telegram). Zdůraznil, že pověst této platformy je zejména v rovině kybernetického zabezpečení značně zavádějící a zveličená. Poukázal tak na fakt koncového end-to-end šifrování, které není defaultně nastavené (uživatel musí zvolit „secret chat“).
Zabezpečení je diskutabilní
Další problém Marlinspike vidí v tom, jakým způsobem jsou veškerá data uchovávána. Například zprávy odeslané prostřednictvím Telegramu jsou uloženy na serverech jako prostý text, a pozor: bez jakéhokoliv dodatečného šifrování! Také uvedl, že v tomto ohledu je dál i často proklínaný Messenger nebo WhatsApp. Svoji kritiku zakončil tvrzením, že každý, kdo má přístup k Telegramu, má přístup i do databáze uživatelů.