Xiaomi Redmi Buds 3

Recenze Xiaomi Redmi Buds 3: levná bezdrátová sluchátka za tisíc korun

Obrovské konkurenční soupeření na poli bezdrátových sluchátek přináší ovoce. V prodeji se objevují čím dál častěji levná a zároveň i kvalitní sluchátka. Xiaomi, respektive značka Redmi, tyto řady nyní rozšiřuje modelem Redmi Buds 3, který navazuje na parádní Redmi Buds 3 Pro. Prim zde opět hraje skvělý poměr ceny a výkonu. Ačkoli jsem se z Redmi Buds 3 v žádném ohledu neposadil na zadek, dohromady fungují dobře a rozhodně lépe, než bych za tisíc korun čekal.


Nepřehlédněte: Redmi Buds 3 Pro RECENZE: nejlepší levná bezdrátová sluchátka s ANC


Redmi Buds 3 specifikace

Zpracování lesklý plast
Hmotnost 4,5 gramu každé sluchátko (s pouzdrem 42 gramů)
Odolnost IP54
Měniče průměr 12 mm
Technologie Bluetooth 5.2, dotykové ovládání, kodek: aptX Adaptive
Nabíjení USB-C konektor, bezdrátově: ne
Baterie sluchátka (každé 35 mAh), pouzdro (310 mAh)
Výdrž 20 hodin (s pouzdrem), bez pouzdra 5 hodin
Cena 1 090 Kč, listopad 2021

Kategorie bezdrátových sluchátek, v angličtině „wireless headphones“, zažívá boom. Jsou to sluchátka bez drátů, což znamená svobodu pohybu, pokud je připojíte například k telefonu, a to je lidem sympatické. Tak nějak mi proto přijde, že v poslední době jako bychom žili v době sluchátkové. Smartphone v kapse nosíme v kapse skoro všichni a já si už vlastně ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl člověka, kterému by z uší visely nepraktické kabely. Do kategorie bezdrátů, které nezruinují rodinný rozpočet a po kterých je tedy největší poptávka, spadají i nové Redmi Buds 3.

Obsah balení

  • pravé a levé sluchátko Redmi Buds 3
  • dobíjecí pouzdro
  • USB-A / USB-C kabel
  • návod a technická brožurka
Xiaomi Redmi Buds 3
Xiaomi Redmi Buds 3 | foto: FONETECH.CZ

První dojmy a konstrukce

Redmi Buds 3 jsou True Wireless sluchátka s uzavřenou konstrukcí, ale pod tímto zařazením hledejte klasické pecky, což je stále méně populární typ bezdrátových sluchátek. Většina lidí (dle různých průzkumů) včetně mě dává přednost šputnové konstrukci, byť uznávám, že je to čistě subjektivní věc. V každém případě je důležité, aby vám sluchátka vždy dobře padla do uší, což platí jak pro pecky, tak pro špunty.

I s pouzdrem jsou lehká

Začněme nabíjecím pouzdrem Redmi Buds 3. Po vybalení z krabičky na vás vykoukne takový menší a musím říct že i celkem sympatický oblázek. Jedná se vlastně o čtverec se zaoblenými rohy. Na spodní straně najdete moderní USB-C konektor pro nabíjení, vepředu pak je kontrolní LED a ostrocky známé tlačítko pro spárování sluchátek. Chce se mi napsat, že všechno už jsme tisíckrát viděli jinde. Nabíjecí pouzdro je vyrobeno z lesklého plastu, který se okamžitě zamastí, což není zrovna dvakrát příjemné. Xiaomi ale musím pochválit, že zpracování boxu vyloženě neofláklo. Magnety má silné a pant je také dostatečně pevný. Jestliže položíte otevřené pouzdro na stůl, víko nemá tendenci se zavírat.

Xiaomi Redmi Buds 3
Xiaomi Redmi Buds 3 | foto: FONETECH.CZ

Z hlediska designu jsou nové Redmi Buds 3 standardní pecky. Skládají se z podlouhlého stonku (či chcete-li nožičky) a velké hlavy, která se zasouvá do ucha. Abych pravdu řekl, během testování se mi nestalo, že by mi z uší po čase sluchátka vypadávala ven. Držela za všech okolnolností, ale nejdřív jsem si je musel do ucha poměrně silně natlačit.

Na hraně stonku najdeme vždy dva mikrofony a také kruhovou plošku vyhrazenou pro dotykové ovládání gesty. Hmotnost každého sluchátka je 4,5 gramu, což odpovídá váze jednoho listu papíru formátu A4.  S pouzdrem celková hmotnost vzroste na 42 gramů.

Jakou mají výbavu?

Po technické stránce na tom sluchátka nejsou špatně, byť patří mezi ty levnější. Osazena jsou 12mm měniči a spoléhají na čipové (SoC) řešení Qualcomm QCC3040. Díky tomu s telefonem komunikují přes energeticky úsporný Bluetooth 5.2, zatímco zvuk přenáší kodek aptX Adaptive. Trochu zamrzí, že výrobce sluchátka nevybavil standardním systémem aktivního potlačení okolního hluku (ANC), ale hlas tu čistí od okolí systém Qualcomm cVc (clear voice capture).

Redmi Buds 3 vydrží hrát samostatně až 5 hodin, respektive až 20 hodin v kombinaci s nabíjecím boxem. Pouzdro jim tedy dodá šťávu na dalších 15 hodin. Při vybití se sluchátka nabijí za 10 minut na dalších 90 minut poslechu, což je slušné. Ale nemohu se vyhnout srovnání, kdy třeba sesterské Redmi Buds 3 Pro za stejný čas zvládnou dvojnásobek, tedy tři hodiny. V každém sluchátku najdete 35mAh baterii, v pouzdru pak je dalších 310 mAh.

Gesta fungují na jedničku

Redmi Buds 3 můžete snadno ovládat pomocí gest. Dotykové ovládání je intuitivní, i když bych přece jen upřednostnil dvojité poklepání pro pozastavení nebo přehrávání skladby namísto delšího poklepnutí. Pro správu a nastavení sluchátek v žádném případě nedoporučuji oficiální aplikaci XiaoAI.

Xiaomi si s nějakou lokalizací hlavu dlouhodobě neláme. Appka je pouze v čínštině a asi netřeba zdůrazňovat, že pro většinu lidí bude jazyková bariéra představovat problém. Navštivte raději obchod Google Play, a vyhledejte a stáhněte si zdarma aplikaci Mi Buds M8. Ta je přeložena do angličtiny a funguje jako správce hned několika sluchátek od Redmi. Mimo jiné i nových Redmi Buds 3 Pro a Redmi Buds 3.

Stáhněte si aplikaci Mi Buds M8
Stáhněte si aplikaci Mi Buds M8 | foto: FONETECH.CZ

Přes aplikaci Mi Buds M8 lze snadno aktualizovat firmware sluchátek, měnit gesta nebo si aktivovat jednu užitečnou funkci. Pokud se jedno ze sluchátek od nabíjecího pouzdra vzdálí na dobu delší než 3 minuty, začne vyluzovat zvuk, díky kterému ho snadno najdete. To oceníte třeba pokud vám někam zapadne a vy nevíte, kde je (sluchátko ale můžete „prozvonit“ i manuálně, bez ohledu na tříminutový limit).

Uživatelské prostředí aplikace Mi Buds M8
Uživatelské prostředí aplikace Mi Buds M8 | foto: FONETECH.CZ

Jak už jsem zmínil, Redmi Buds 3 podporují gesta: dlouhým dotykem spustíte nebo zastavíte přehrávání skladby (pravé i levé sluchátko), dvojitým poklepáním spustíte následující písničku (platí pro pravé i levé sluchátko) a trojitým poklepáním se vracíte na předchozí skladbu (opět na obou sluchátkách). Takto jsou gesta nastavena v základu, ale díky aplikaci Mi Buds M8 si můžete například na dvojité poklepání navolit akci pro ztlumení/zesílení hlasitosti.

Co se hovorů týče, tak dvojím poklepáním hovor přijmete, zatímco když na plochu sluchátek klepnete třikrát, hovor položíte, případně odmítnete, pokud na něj zrovna nemáte čas. Ve výčtu výbavy nechybí ani užitečná funkce, kdy se vyndáním sluchátka z ucha přehrávání zapauzuje a opětovním nasazením skladba začne znovu hrát.

Jak Redmi Buds 3 hrají

Řekl bych, že adekvátně své ceně – vyrovnaně. Oceňují, že líbivě důrazňují basy (ačkoli ne tolik jako Redmi Buds 3 Pro), což mi však vůbec nevadilo. Na druhou stranu u náročnějších skladeb mi trochu chyběla energie i výšky. Vokál je ale příjemný a výrazný, i když ne tak separovaný, jak bych si někdy přál a občas byla horší i dynamika. U rocku, popu nebo taneční elektronické hudby se však sluchátka poslouchala příjemně.

Pokud Redmi Buds 3 srovnám s O2 Pods 2, o vítězi není třeba pochybovat. Redmi Buds 3 vítězí na plné čáře. Za 1 090 korun prostě není žádný velký důvod ke stížnostem. Za své peníze dostanete slušná bezdrátová sluchátka, která pro „každodenní poslech zvuku“ naprosto dostačují. Jen si dejte pozor, abyste Redmi Buds 3 měli v uchu správně zasunutá. Jakmile trochu povolí, zvuk degraduje (zhorší se) a je nepříjemně plochý.

Xiaomi Redmi Buds 3
Xiaomi Redmi Buds 3 | foto: FONETECH.CZ

Se sluchátky jsem si zahrál i nějaké hry a byl jsem poměrně překvapen. Díky podpoře kodeku aptX Adaptive se zpoždění signálu pohybuje na úrovni 80 ms, takže se hraní na mobilu bát vyloženě nemusíte. Jasně, že se speciálním aptX Low Latency (jen 40 ms) by sluchátka dosáhla lepších výsledků, ale pořád je to mnohem lepší, než u běžného aptX nebo verze HD.

Co se dosahu týče, tak i přes několik zdí byl zvuk stále velmi dobrý a odpovídal nějakým deseti metrům. Zabudované mikrofony jsou poměrně kvalitní a handsfree telefonování se rozhodně dá využít, byť zvuk měl občas plechový nádech. Důležité je, že jsem se s protistranou vždy domluvil. Slyšeli jsme se.

Jaká je výdrž sluchátek?

Xiaomi uvádí, že bez pouzdra sluchátka zvládnou hrát až pět hodin. Nu, abych to nějak rozsekl, dostat na tuto hodnotu nepředstavuje nadliský úkol. S nabíjecím pouzdrem jsem pak zvládl nějakých 18 hodin z 20 deklarovaných, což je ještě v normě. S výdrží není problém a používání hodně usnadňuje rychlé nabíjení, kdy 10 minut v pouzdru postačí na 90 minut dalšího poslechu. Nevím, co víc dodat. Výdrž sluchátek je taková, jakou Xiaomi slibuje.

Mám si Xiaomi Redmi Buds 3 zakoupit?

Xiaomi Redmi Buds 3
Xiaomi Redmi Buds 3 | foto: FONETECH.CZ

Nová sluchátka od Xiaomi za nějakých tisíc korun v zásadě nemají výraznější slabiny. Redmi Buds 3 jsou přesně tím produktem, u kterého platí, že dostanete to, za co jste zaplatili. Potěší podporou gest, kodekem s nízkou latencí aptX Adaptive, chytrou detekcí nošení, odolností dle normy IP54 nebo slušnou výdrží (5 hodin není nic, z čeho by se člověk posadil na zadek, ale osmi lidem z deseti to bude stačit). A pakliže bych měl nějak v krátkosti zhodnotit zvuk, snad pouze dodám, že průměrně náročnému posluchači nabídnou přiměřeně atraktivní poslech.

Xiaomi bezdrátovými sluchátky Redmi Buds 3 cílí na mladší uživatele a ti, jak víme, nějaké přehnané nároky na superkvalitní audio nemývají (stačí jim, že to hraje). Stejně tak neřeší to, jestli sluchátka bez pouzdra vydrží hrát 5 nebo 7 hodin. Není to pro ně důležité. Doporučená cena Redmi Buds 3 je podle mě zvolena rozumně a díky tomu se tato sluchátka objeví letos pod stromečkem v nejedné české domácnosti.

Co se mi líbilo?

  • slušný zvuk
  • překvapivě dobré basy
  • ergonomie (v uších netlačí)
  • slušná výdrž
  • svižné reakce na dotyk
  • odolnost IP54
  • cena

Co se mi nelíbilo?

  • chybí ANC
  • někomu nemusí vyhovovat design
  • oficiální aplikace Xiaomi jen v čínštině
Total
0
Shares