Xiaomi 11T Pro

Xiaomi 11T Pro RECENZE: extrémní 120W nabíjení a ohromný fotoaparát

V České republice se začnou prodávat nové smartphony Xiaomi. Nejlépe vybavený model 11T Pro míří i přes nižší pořizovací cenu mezi samotnou špičku trhu. Pohání ho nejmodernější procesor od Qualcommu, konkrétně model Snapdragon 888. Samozřejmostí je pak podpora sítí 5G, ale vůbec největším hitem ve výbavě je nabíjení. Podpora 120W dobíjení baterie je totiž něco, co jsem zatím ještě nezažil.


Nepřehlédněte: Xiaomi 11T RECENZE: skvělý telefon s náladovým foťákem


Xiaomi 11T Pro specifikace

Konstrukce 164,1 × 76,9 × 8,8 mm 204 gramů
Displej 120Hz 6,67” AMOLED plochý DotDisplay, FHD+, 2 400 × 1 080
Fotoaparát trojitý (108Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširoký 120° + 5 Mpx telemakro), clona f/1.75 + f/2.2 + f/2.4, EIS, umělá inteligence, 2× digitální zoom, LED; přední 16Mpx, clona f/2.0
Procesor 8jádrový Snapdragon 888, 2,84 GHz
RAM 8 GB RAM, vnitřní paměť: 128 GB/256GB, paměťové karty: ne
Konektivita 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů na boku
OS Android 11 + MIUI 12.5
Baterie 5 000 mAh, 120 W nabíjení (z 0 na 100 za 24 min)
Cena, dostupnost 15 999 Kč, říjen (2021)

Obsah balení a první dojmy

  • Xiaomi 11T Pro
  • špendlík na SIM
  • 120W adaptér pro nabíjení
  • silikonový obal
  • USB-A / USB-C kabel

Xiaomi 11T Pro je pokračovatelem série populárních modelů střední vyšší třídy, které nabízely velmi vyváženou funkční výbavu bez zásadních kompromisů a ústupků. 11T Pro je z nedávno představených nových smartphonů (doplňují ho Xiaomi 11T a Xiaomi 11 Lite 5G NE) vůbec ten nejlepší.

Nejenže docela dobře vypadá, ale má parádní plochý displej s Full HD+ rozlišením. A aby toho nebylo málo, disponuje také raketovým dobíjením HyperCharge o výkonu 120 W a slovutným procesorem Snapdragon 888! Papírově je vše víc než v pořádku a po otevření balení pak dostanete vše, co potřebujete: samotný telefon, silikonový kryt, špendlík pro šuplík na SIM i potřebný nabíjecí adaptér.

Xiaomi 11T Pro
Xiaomi 11T Pro | foto: FONETECH.CZ

Jak působí v ruce?

  • Konstrukce: přední sklo Gorilla Glass Victus, hliníkový rám, zadní strana ze skla
  • Rozměry: 164,1 × 76,9 × 8,8 mm, hmotnost: 204 gramů
  • Čtečka otisků prstů v zapínacím / vypínacím tlačítku

Konstrukčně se Xiaomi 11T Pro povedl tak napůl. Zatímco displej je po všech směrech špičkový, tak ke zpracování už mám výhrad. Záda by měla být skleněná, ale působí hodně plastově a okamžitě se zamatlají otisky prstů a další mastnotou. Stejné to je i s postranním rámečkem, který je také kovový, ovšem i ten paradoxně kryje velmi tenká plastová (měkčí) vrstva. Díky tomu telefon v ruce nepůsobí příliš hodnotně a na nějaký prémiový feeling zapomeňte.

Má další výtka směřuje k tomu, že mobil je docela široký a těžký. Rozměry jsou 164,1 × 76,9 × 8,8 mm (je tak širší než třeba Galaxy S21 Ultra s 75,6 mm). Hmotnost Xiaomi 11T Pro je 204 gramů, jenže to je částečně dáno masivní baterkou. Na zádech je pak dominantou modul fotoaparátů, který nad povrch naštěstí vystupuje jen decentně.

Xiaomi 11T Pro
Xiaomi 11T Pro | foto: FONETECH.CZ

Výrobce se snažil vše, co se dalo, vtěsnat jen do tří zaoblených hran, takže na vršku těla naleznete vedle mikrofonu a infraportu také jeden z dvojice reproduktorů s certifikací Harman Kardon, vespod je zase USB-C konektor, druhý reproduktor i slot pro SIM. Na pravém boku je zapínací / vypínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů a kolébka ovládání hlasitosti. Levý bok nenarušuje žádný fyzický prvek.

Displej Xiaomi 11T Pro

Zatímco zpracování nemusí být každému po chuti, displej je fantastický, bez přehánění. Jedná se o AMOLED panel s dostastečným rozlišením Full HD+ (2 400 × 1 080 px) a také podporou HDR10+, naprosto libovými pozorovacími úhly a příkladným barevným podáním. Pro úplnost ještě zmíním úhlopříčku: 6,67 palce.

Displej je plochý a najdete v něm také jeden malý průstřel pro čelní selfie kamerku. Po stránce plynulosti animací je panel díky podpoře 120 Hz na samotné špičce současné nabídky. A vysokou kvalitu podtrhuje i přítomnost krycího sklíčka Gorilla Glass Victus, certifikace DisplayMate A+ a vysoký jas 1 000 nitů. Hráče určitě potěší bleskurychlá odezva dotykové plochy 480 Hz.

Xiaomi 11T Pro
Xiaomi 11T Pro | foto: FONETECH.CZ

Rámečky okolo displeje jsou poměrně tenké, brada pod ním také není příliš výrazná, byť musím uvést, že jsou na trhu modely, které mají tenčí rámečky. K displeji nemám vůbec žádných výhrad a vlastně mi ani nevadilo, že neintegruje skener otisků. V bočním tlačítku čtečka funguje spolehlivě a hlavně velmi rychle.

Výkon a konektivita

  • Procesor Qualcomm Snapdragon 888
  • 128GB úložiště a 8 GB RAM
  • Konektivita zahrnuje Wi-Fi 6, 5G, Bluetooth 5.2 a infraport.

Xiaomi 11T Pro pohání čipset Qualcomm Snapdragon 888, který má osmijádrový procesor se strukturou jader 1+3+4, kdy nejvýkonnější jádro je Cortex-X1, druhá trojice jader je Cortex-A78 a úsporná jádra jsou Cortex-A55. Grafická jednotka je Adreno 660 a součástí celkového řešení je i koprocesor pro umělou inteligenci – Hexagon 780. Připočtěte si k tomu 8 GB operační paměti a máte v ruce krále výkonnostních testů.

V AnTuTu jsem naměřil 638 385 bodů, což Xiaomi 11T Pro řadí mezi top smartphony na současném trhu. Žádná hra a žádná aplikace nepředstavuje problém. Výkonu má telefon habaděj a bude mít i po dobu několika následujících let.

Xiaomi 11T Pro je možné zakoupit ve dvou paměťových variantách: 8/128 a 8/256 GB. Kompromisem je ovšem fakt, že se vnitřní úložiště nedá dále rozšířit kartou microSD. Doporučuji si tedy dvakrát rozmyslet, jakou verzi zvolit. 128 GB v dnešní době už leckdo dovede snadno a rychle zaplnit.

Fyzickou konektorovou výbavu zastupuje pouze USB-C a v balení nenajdete žádnou redukci na sluchátkový jack. A ještě dodám, že telefon podporuje také Bluetooth 5.2, NFC (včetně plateb) a bonusem je často opomíjený infraport pro ovládání domácí elektroniky.

Skvělá výdrž a raketové nabíjení

  • Baterie má kapacitu 5 000 mAh
  • Podporováno je neskutečně rychlé nabíjení 120 W

Xiaomi 11T Pro se pyšní napevno zabudovanou 5 000mAh baterií a výdrž rozhodně nepředstavuje problém. Jistě, displej je velký a s aktivními 120 hertzy také něco sežere. Bez problémů se ale dostanete na více než jeden den opravdu aktivního používání. A když se uskromníte, zvládnete i dva dny.

Největším prodejním argumentem Xiaomi 11T Pro je ovšem podpora neskutečného 120W kabelového nabíjení. Je to rekordní hodnota a sledovat něco takového v praxi minimálně zajímavý zážitek. Telefon stačí připojit k elektrické zásuvce a můžete sledovat, jak se doslova nabíjí procento po procentu.

Xiaomi 11T Pro
Xiaomi 11T Pro | foto: FONETECH.CZ

Pokud je telefon totálně bez energie (tedy že nejde zapnout), baterii dobijete za nějakých 24 minut. Aby bylo možné implementovat 120W řešení, muselo Xiaomi baterii rozdělit na dvě části (každá má po 2 500 mAh). Jaký má takto rychlé nabíjení vliv na životnost baterie, to neumím říct. Telefon se však během nabíjení nijak zásadněji nezahřívá a zástupce Xiaomi během prebriefingu, kde jsem byl fyzicky přítomen, potvrdil, že případné zahřívání hlídá elektronika, takže o bezpečnost je postaráno.

Xiaomi 11T Pro
Xiaomi 11T Pro | foto: FONETECH.CZ

Odolnost, reproduktory a systém

Xiaomi 11T Pro je lehce odolný proti vodě, díky certifikaci IP53 přežije lehké pocákání a déšť. Pod vodu s ním ale raději nechoďte. Do výbavy patří i dvojice reproduktorů s certifikací Harman Kardon a ty podle mě patří k nadprůměru. Zvuk je vyvážený i při nejvyšší hlasitosti a také docela slušně basuje. Během paření her dotváří více než slušnou atmosféru.

Ihned po vybalení na vás čeká aktuální Android 11, na který je naroubovaná nadstavba MIUI 12.5. A pozor! Xiomi u novinky slibuje až čtyřletou softwarovou podporu. Firma 11T Pro dopřeje 3 roky systémových aktualizací a bezpečnostní záplaty bude telefon dostávat 4 roky. To znamená, že když nyní dorazil s Androidem 11, tak během následujících let upgraduje na Android 12, Android 13 a nakonec i Android 14. Poslední bezpečnostní aktualizaci Xiaomi 11T Pro obdrží ve druhé polovině roku 2025.

Xiaomi za prodloužení podpory musím pochválit. Teď už jen zbývá maličkost, aby ji firma aplikovala na všechny budoucí i současné smartphony. V kuloárech zaznělo, že se podpora rozšíří zpětně i na již uvedené vlajkové modely (Mi 11, Mi 11 Ultra atp.)… Tak uvidíme, jestli výrobce dodrží slovo.

Prostředí MIUI 12.5

Uživatelská nadstavba MIUI 12.5
Uživatelská nadstavba MIUI 12.5 | foto: FONETECH.CZ

Fotoaparát

  • Trojitý zadní fotoaparát:
    • Hlavní (26 mm): 108 Mpx, světelnost f/1,8, velikost pixelu 0,7 µm, PDAF
    • Širokoúhlý (13 mm): 8 Mpx, f/2,2, 1,12 µm
    • Telemakro (50 mm): 5 Mpx, f/2,4, 1,12 µm
  • Přední kamera: 16 Mpx, f/2,5 1,0 µm

Hlavní foťák (snímač Samsung ISOCELL HM2) má kromě monstrózního rozlišení objektiv světelnosti f/1.75 a pro úplnost dodejme, že použitý snímač je velikosti 1/1,52″. Standardně se v automatickém režimu 108megapixelového rozlišení nedočkáte. V daný moment telefon pořizuje výslednou fotografii skládáním devíti pixelů do jednoho a výsledkem je 12Mpx snímek. Ultraširokoúhlý foťák je posazen za objektiv světelnosti f/2.2 a má rozlišení 8 Mpx – senzor je Sony IMX 355. A nakonec je tu i 5Mpx makro kamerka (Samsung S5K5E9).

Ale co čert bohužel nechtěl, ani jeden snímač nemá optickou stabilizaci obrazu, takže to chce stabilnější ruce, aby se obraz nemázl, hlavně pak za zhoršených světelných podmínek. U videa elektronická stabilizace funguje vážně skvěle. Podporován je až 8K záznam při třiceti snímcích za sekundu, ale mnohem lepší je natáčet ve 4K při třiceti nebo šedesáti snímcích, protože pak funguje softwarová stabilizace.

V testu jsem se zaměřil na všechny tři snímače, byť největší prostor dostal 108Mpx senzor. Ten příjemně překvapí svými detaily, ale barvy občas přepálí (i bez AI) a ty tak nepůsobí věrohodně. Problémem je také oversharpening, což však může vyřešit aktualizace. Na poměry vyšší střední třídy (není to vyloženě top model) telefon předvádí dobré výkony, a to i v noci, kdy se mi nejednou stalo, že vytasil lepší fotku než dražší konkurence.

Nic si ale nenamlouvejme, Xiaomi 11T Pro v podstatě sází pouze na onen hlavní 108Mpx senzor, kterým fotí obstojně, ale jinak moc dalšího nečekejte. Čelní fotoaparát má rozlišení 16 Mpx (f/2,5) a svou práci odvádí dobře. Širokoúhlý snímač podporuje noční režim, ve zhoršených světelných podmínkách je tak s přihmouřením oka možná i použitelný.

Kapitolu o fotoaparátu bych uzavřel dvěma poznatky: chybí optická stabilizace (v cenové relaci kolem 16 tisíc korun by měla být samozřejmostí) a oversharpening nemusí být tak moc agresivní.

Ukázka uživatelského prostředí fotoaplikace

Fotoaplikace Xiaomi 11T Pro
Fotoaplikace Xiaomi 11T Pro | foto: FONETECH.CZ

Mám si Xiaomi 11T Pro koupit?

Xiaomi 11T Pro má zcela očividně za cíl nalákat uživatele na zajímavé rekordní hodnoty ve výbavě, jako je právě 120W nabíjení, 120Hz displej nebo 108Mpx fotoaparát. A to je ze strany Xiaomi dlouhodobě úspěšná taktika, která slaví úspěch a úspěšná bude i u nového 11T Pro. O tom nemám pochyb. Případní zájemci však musí překousnout laciněji působící konstrukci, větší fyzické rozměry nebo fotoaparát bez optické stabilizace. Hraje se tady prostě především na rekordy a abych byl upřímný, Xiaomi to s novým 11T Pro docela vyšlo.

Cena

Xiaomi 11T Pro jde v Česku do předprodeje ve středu 5. října za 15 999 korun. V rámci speciální akce od 5. do 17. října navíc zákazníci dostanou zdarma robotický vysavač Vacuum Essential (platí do vyprodání zásob).

Co se nám líbí

  • Vysoký výkon (procesor Snapdragon 888)
  • Krásný plochý displej se 120 Hz
  • Baterie s kapacitou 5 000 mAh
  • Raketové 120W kabelové nabíjení (adaptér je součástí balení)
  • Spolehlivě fungující čtečka otisků
  • Prodloužená softwarová podpora
  • MIUI 12.5 je maximálně odladěné a bez chyb
  • Reproduktory Harman Kardon hrají pěkně

Co se nám nelíbí

  • Levněji působící konstrukce
  • Rozměry a hmotnost (telefon je širší, těžký v ruce)
  • Fotoaparát bez stabilizace (OIS)
  • Chybí teleobjektiv
  • Odolnost pouze dle normy IP53
Total
0
Shares