Společnost Huawei už dávno není vnímána především jako výrobce chytrých telefonů. Její portfolio se postupně rozšiřuje hlavně z důvodu amerických sankcí a podnik zažívá v posledních letech přerod ve firmu s širokým záběrem podnikání. V jeho nabídce tak nalezneme například chytré váhy, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka nebo notebooky pro firemní produktivitu, které Huawei nabízí i v Česku.
Nepřehlédněte: Huawei chystá velkolepý návrat. Číňané v roce 2022 obejdou americké sankce
V dnešním testu si představíme nový MateBook 14 AMD, který sází na menší rozměry a nízkou hmotnost, ale zároveň také poskytuje dostatečný výkon prakticky pro cokoliv. Někdo by si mohl povzdechnout, že si jsou dnes notebooky podobné jako vejce vejci, podobně jako chytré telefony, a jsou tak trochu nudné. Dobrou zprávou je, že nový Huwei MateBook 14 AMD přináší minimálně jednu odlišnost, díky které se od ostatních odlišuje už na první pohled.
Huawei MateBook 14 AMD specifikace
KONSTRUKCE | 307,5× 223,8 × 15,9 mm, 1 490 gramů, odolnost: ne |
---|---|
DISPLEJ | IPS, 14″, rozlišení 2 160 × 1 440 px |
CPU/GPU | AMD Ryzen 4800H, CPU: 8×2,9 GHz, GPU: Radeon RX Vega 7 |
PAMĚŤ | RAM: 16 GB, disk: 512 GB (PCIe NVMe SSD), paměťové karty: ne |
KONEKTORY | 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, video: HDMI, 3,5mm audiojack: ano |
DATOVÉ FUNKCE | Wi-Fi 6, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
OPERAČNÍ SYSTÉM | Windows 10 Home |
BATERIE | 56 Wh, udávaná výdrž: 10 hodin |
DOSTUPNOST | 21 999 Kč |
Balení
Balení není žádná věda a platí to i v tomto případě. Domů si počítač přinesete v bílé obdélníkové krabici, ve které najdete samotný notebook, nabíjecí adaptér s výkonem 65W, kabel s koncovkami USB-C/USB-C a technickou brožurku s pár tipy, jak MateBook 14 AMD používat. Nic dalšího se v balení nenachází a není moc také důvod, aby do něj Huawei něco dalšího dával.
Unboxing
Design, konstrukce a displej
Huawei MateBook 14 AMD je krásný a na první i druhý pohled precizně zpracovaný notebook. Zaujme jeho velmi tenký rámeček kolem displeje, který má dnes již skoro netradiční poměr stran 3:2. Pro sledování multimedií jsou lepší poměry 16:9/16:10, ale při práci na dokumentech jej při malé úhlopříčce oceníte více než tyto širokoúhlé formáty. Rozlišení čtrnáctipalcového panelu, který dokáže rozpoznat až deset současných dotyků, je vysoké – 2 160 × 1 440 a obraz vypadá velmi dobře.
Pozorovací úhly jsou 178 stupňů horizontálně i vertikálně a poměr displeje ke zbytku předního víka je v tomto případě 90 procent. I díky vysokému poměru displeje k tělu se panel vejde šasi velikosti 307,5 × 223,8 × 15,9 mm, což nijak nevybočuje z řady v rámci této kategorie současných notebooků a vlastně ani hmotností 1,49 kilogramu. Maximální jas obrazovky je 300 nitů, kontrastní poměr 1500:1 a dále výrobce uvádí, že zvládne reprodukovat 100 % rozsahu sRGB, pokud jde o barvy. Třešničkou na dortu je certifikace TÜV Rheinland a technologie DC dimming flicker free zamezující nepříjemému blikání při nízkém jasu obrazovky. Displej bohužel nemůžeme jen chválit. Je celkem lesklý, přičemž antireflexní vrstva je účinná tak napůl, což může být problém během používání notebooku venku nebo všude tam, kde je nad vámi hodně světel.
Vyklopit, prosím
Nový MateBook zaujme vyklápěcí kamerkou, kterou firma zabudovala mezi funkční klávesy. Do titěrného horního rámečku by se nevešla, což je daň ze prémiové provedení. Tomu odpovídá i špičkově zpracované hliníkové šasi. Vážně paráda! Kompletace počítače bůhví kde v Číně je prvotřídní. Vše dokonale lícuje, nevrže, ale na vysoký standard už jsme u Huawei zvyklí. Nabídku přípojných míst omezil výrobce na dva porty USB-A 3.2, jeden USB-C (pro nabíjení), HDMI a také sluchátkový/mikrofonní konektor.
Nepřehlédněte: Recenze Huawei MateBook X Pro (2020): nadupaný notebook bez kompromisů
MateBook 14 AMD a výkon
MateBook 14 AMD není žádné ořezávátko. Počítač dorazil s procesorem AMD Ryzen 4800H se základním taktem 2,9 GHz a boostem 4,2 GHz. Jedná se o 7nm osmijádrový čip architektury Renoir s podporou šestnácti virtuálních vláken a TDP 45 wattů. Doplňují ho 16 GB operační paměti (DDR4-2133), grafický čip Radeon RX Vega 7 se 7 CU jednotkami a frekvencí až 1600 MHz, velmi rychlé PCIe NVMe SSD úložiště kapacity 512 GB a 56Wh baterie. Notebook bez problémů rozběhá i méně náročnější hry. Nedělá mu problém Mafia: Definitive Edition nebo Battlefield V, pokud se uskromníte a snížíte detaily. Za zmínku stojí i přítomnost bezdrátového standardu Wi-Fi 6.
Jinak je počítač vybaven i slušnými mikrofony a dvojicí reproduktorů, které hrají dostatečně hlasitě a překvapivě jim nechybí ani basová složka. Při běžné práci je notebook příjemně chladný, v zátěži vlahý a příliš se nerozehřeje ani pokud je při nabíjení v zátěži, čili pokud na něm budete hrát hry. Svůj podíl na tom má i promyšlená konstrukce – notebook je za všech situací v podstatě stále tichý. Tedy až na jednu výjimku, a tou je rendering videa v Adobe Premiere, ale tento editační program dává zabrat i mnohem výkonnějším mašinám. Díky 16 GB operační paměti není problém náročný multitasking a problém nepředstavuje mít ani otevřený webový prohlížeč Chromě s desítkami oken a do toho si dělat svou práci a u toho všeho ještě poslouchat oblíbenou muziku. Práce se soubory rychlá a reakce systému zpravidla okamžité.
Windows 10 a telefon v počítači
Jako operační systém zvolil Huawei Windows 10 ve verzi Home a nechybí ani funkce Huawei Share. Ta umožňuje rychle sdílet aplikace a bezdrátově přenášet soubory mezi telefonem, tabletem a počítačem. Stačí telefon spárovat s notebookem a na jeho displeji se objeví obrazovka telefonu. Telefon tak můžete mít například v kapse a kamarádům na zprávy z WhatsAppu odpovíte přes počítač. Na notebooku můžete např. sledovat také svůj Instagram, jak známo, desktopová verze této sociální služby není příliš povedená, mít tak v počítači mobilní verzi je prostě paráda. Jsou to právě tyto detaily, které z MateBooku 14 AMD dělají skvělý počítač. Užitečný je i předinstalovaný program PC Manager, který kontroluje, jestli máte aktualizované všechny ovladače a nabízí i zevrubnou diagnostiku a možnost přepínat mezi režimy napájení baterie .
Čtečka ze smartphonů
Huawei jsme chválili i během recenzování loňských MateBooků a nejinak tomu je i letos. MateBook 14 AMD dostal skvěle fungující čtečku otisků prstů integrovanou v zapínacím tlačítku. Opět jde evidentně o příbuznou té z chytrých telefonů a tak funguje rychle a spolehlivě. K přihlášení vždy stačí jeden dotyk, tedy pouze ten, kterým počítač zapínáte. Hlášku „otisk prstu nebylo možné rozpoznat“ jsem neviděl ani jednou. Važně! Jsou to právě tyto drobnosti, které spoludotvářejí výsledný dojem.
Nepřehlédněte: Huawei za poplatek navýší úložiště u starších telefonů
Klávesnice, touchpad a webkamera
Klávesnice typu Chiclet je podsvícená a pracovalo se mi na ní opravdu velmi dobře, což bylo zásluhou i nízkého zdvihu jednotlivých kláves a především tichých spínačů. Když jsem pracoval v obýváku, nikdo mě neokřikoval, protože jsem je nerušil při sledování filmů a seriálů. Klávesnice patří jednoznačně k největším přednostem MateBooku 14 AMD. Výtky nemám ani k multidotykovému touchpadu, který má tlačítka vespod, ale mají jasnou odezvu, tudíž znovu bez problému. Během testování se ani jednou nedostavil dojem, že by měl méně přesné reakce.
Webkamera je umístěna v klávesnici, konkrétně v jednom pro tento účel vyhrazeném tlačítku, které se nachází v horní řadě přesně uprostřed. Díky tomu, že je kamera umístěna v klávese, tak odpadá případné přelepování a starost o narušení soukromí. Ve výchozím stavu je kamerka zacvaknutá a případní utočníci tak mají smůlu, pokud by vás chtěli nahrávat. Jen se musíte smířit s tím, že na vás webkamera míří z podhledu, což zpravidla není moc lichotivé – člověk pak vypadá tlustší než ve skutečnosti je a s více bradami. Pro videokonference rozlišení 720p bohatě dostačuje a ve stejném duchu je to i s mikrofony, které hlas snímají srozumitelně, takže vás kolegové slyší a nemusíte se opakovat.
Výdrž baterie a nabíjení
Velmi překvapivá je výdrž baterie, která nemá možnost uživatelské výměny. Naměřil jsem v běžném používání s jasem displeje nastaveným na maximum (Wi-Fi, internet, přehrávání videa) necelých 8 hodin. Když jas snížíte, dostanete se bez problémů nad 10 hodin. A to není vůbec špatné. V balení notebooku je navíc rychlá nabíječka s výkonem 65 W, která je schopna na 100 % dobít MateBook 14 AMD zhruba za hodinu. Dle osobních testů se dá říct, že počítač lze bez velkých obtíží používat celý den z baterie a večer jej nabít společně s telefonem.
Dostupnost a cena
MateBook 14 AMD se dá zatím objednat pouze ve variantě s 16 GB RAM a 512GB solid-state diskem, a to na oficiálním e-shopu výrobce. Časem se počítač objeví i u dalších prodejců. Oficiální cena je stanovena na 21 999 korun včetně DPH.
Závěr
Huawei MateBook 14 AMD je krásý a prvotřídně zpracovaný stroj, který se v batohu nebo větší tašce nepronese a přitom nabízí dostatečný výkon i dobrou výdrž baterie. Ani samotné nabíjení pak není problém, a to díky přiloženému 65W adaptéru. Už po pár hodinách používání vás notebook nenechá na pochybách, že zvládne vše, co od něj očekáváte a že patří mezi prémiové produkty. Displej je dostatečně jemný a poměr stran 3:2 během práci s tabulkami a dokumenty určitě oceníte. Na klávesnici se píše jedna báseň a vydzvihnout si zaslouží i přesný touchpad a skvěle fungující čtečka otisků prstů integrovaná v zapínacím tlačítku. Šikovná je určitě i integrace webkamery do klávesnice, byť počítejte s tím, že budete zabíráni pohledem zezdola, což každému nemusí vyhovovat. MateBook 14 AMD pokračuje v nastoleném trendu řady MateBook a tak jej nemůžeme jinak než doporučit.
Co se nám líbí
- Kvalitní zpracování
- Dobrý displej
- Slušně hrající reproduktory
- Čtečka otisků v zapínacím tlačítku
- Podpora funkce Huawei Share
- Webkamera v klávesnici
- Solidní výkon pro cokoli
- Výdrž na baterii
- Kompaktní rozměry
Co se nám nelíbí
- Cena by mohla být nižší
- Žádná dedikovaná grafika
- Displej by mohl mít vyšší jas (alespoň 350 nitů)