Společnost Xiaomi se svou značkou Redmi letos opět ukazuje, že byste její smartphony rozhodně neměli přehlédnout. Redmi Note 10 5G je aktuálně jedním z nejlevnějších modelů s podporou sítí páté generace na českém trhu. Stačí to na dravou konkurenci?
Psali jsme: Recenze Redmi Note 10 Pro: dobrá partie bez 5G
Redmi Note 10 5G: specifikace
Konstrukce | plast, 161,8 × 75,3 × 8,9 mm, 190 gramů |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2 400 × 1 080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi |
Operační systém | Android 11 + MIUI 12 |
Čipset | osmijádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700 5G |
Paměť | 4 GB RAM, 64 + 128 GB úložiště (UFS 2.2) + microSD slot (až 512 GB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 2 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, duální LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi, GPS, USB-C, FM rádio, NFC, infraport, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 18 W |
Cena a dostupnost | od 4 990 korun, květen 2021 |
Chytré telefony řady Redmi Note od Xiaomi jsou každý rok horkými kandidáty na krále střední třídy. Letošní modely Redmi Note 10 a 10 Pro už ukázaly, že pokud jste ochotni si trochu připlatit, můžete získat smartphone s opravdu skvělou výbavou. Před nedávnem čínský výrobce „desítkovou“ sérii doplnil typem Redmi Note 10 5G, který umí sítě páté generace a přitom má opravdu hodně nízkou cenu.
Obsah balení Redmi Note 5G
- nabíjecí adaptér s výkonem 22,5 W
- kabel USB-C/USB-A
- špendlík pro vyjmutí SIM
- technický manuál
- samotný mobil
- průhledný plastový kryt
Výrobci jako by nás dlouhodobě neuměli nijak překvapit, a tak se ničeho zvláštního nedočkáme ani v balení Redmi Note 10 5G. V krabičce se ukrývá samotný mobil, bílý USB-C kabel pro nabíjení a synchronizaci dat, nabíjecí adaptér s výkonem 22,5 W a silikonový obal. Ten vám ochrání nejen zadní stranu telefonu, ale i konektor pro nabíjení a displej, neboť malinko přečnívá přes boky, a tak nepředstavuje žádný problém položit mobil obrazovkou na stůl.
Co se rozmístění fyzických prvků týče, tak tlačítka ovládání hlasitosti spolu s tlačítkem pro zapnutí/vypnutí, které má v sobě zabudovaný snímač otisků prstů, jsou umístěny na pravé straně. Nalevo najdeme šuplíček pro SIM a rozšiřující microSD kartu. Vespod je jediný reproduktor a dále také USB-C konektor a mikrofon. Nahoře pak je infraport pro ovládání domácí elektroniky a 3,5mm audiojack.
Zpracování, design a displej
- rozměry 161,8 × 75,3 × 8,9 mm
- hmotnost je 190 gramů
- plastová konstrukce
Tento telefon se nedá zařadit mezi ty kompaktní, jeho displej má totiž úhlopříčku 6,5 palce. Ani relativně tenké rámečky tedy nezachrání fakt, že na někoho může být Note 10 5G zkrátka už větší „pádlo“. Smartphone využívá plastovou konstrukci, ale zadní strana je bohudík vyvedena v matném provedení, takže nezanechává příliš otisky prstů a telefon neklouže v ruce. Na svou cenu Redmi Note 10 5G působí v rukou solidním a zcela určitě ne nějakým přehnaně levným dojmem. Čtečka otisků se nachází na boku zařízení, a to v tlačítku pro aktivaci displeje, což je podle mě úplně v pohodě.
Čtečka funguje na jedničku
Po celou dobu testování čtečka fungovala naprosto přesně, spolehlivě a nebyl problém pokaždé jemným přiložením prstu telefon odemknout. Zamezení náhodnému odemykání obrazovky prstem, pokud si chcete třeba jen zkontrolovat čas, pomůže funkce v nadstavbě MIUI – telefon odemkne jen tehdy, pokud tlačítko stisknete, nikoli na něj jen přiložíte prst. Mobil můžete samozřejmě odemykat i skenem obličeje. Stačí se podívat do přední kamerky a mobil vás vpustí do prostředí operačního systému Android 11.
Jaký je displej?
- IPS panel s jasem 400 nitů
- Full HD+ rozlišení, krycí sklíčko Gorilla Glass 3
- obnovovací frekvence 90 Hz
Pojďme si něco říct o displeji, který má rozlišení Full HD+, tedy 1 920 × 1 080 pixelů. Jde o IPS panel s poměrem stran 20:9, jemností 405 bodů na palec (ppi) a jasem až 400 nitů. Vedle toho ovšem nabízí také 90Hz rychlou obnovovací frekvenci; systém umí automaticky přepínat mezi 90 Hz a 60 Hz a frekvenci přizpůsobit tomu, co právě děláte. U telefonu s cenou okolo pěti tisíc je to hodně příjemný bonus, který potěší.
Nechybí decentní průstřel displeje pro čelní fotoaparát s rozlišením 8 Mpx, který je umístěn ve středové části u horní hrany obrazovky. Okraje displeje jsou pak decentně zaobleny. Samotný displej chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3 a dodatečně i fólie. Je to takový příjemný bonus a když si mobil přinesete domů, nemusíte do jeho ochrany okamžitě investovat další peníze.
Výkon, systém a zvuk
- osmijádrový Dimensity 700 vyrobený 7 nm
- grafiku vykresluje jednotka Mali-G57 MC2
Hlavní přednost Redmi Note 10 5G, tedy schopnost práce se sítěmi 5G, zařizuje procesor od MediaTeku, konkrétně typ Dimensity 700, který mimo jiné zvládne i současně dvě aktivní SIM na nových sítích najednou. K dispozici jsou dále 4 GB operační paměti (rád bych viděl 6 GB) a 64 nebo 128 GB prostoru pro data, který lze rozšířit kartou microSD. V populárním benchmarku AnTuTu dosahuje telefon výsledku kolem 270 tisíc bodů.
S Redmi Note 10 5G si zahrajete i náročnější hry, byť s osekanými detaily a ne vždy ve vysoké snímkovací frekvenci. Na to, abyste zabili čas, třeba čekání na autobus, je Dimensity 700 dostatečně výkonný a ke cti mu musím přičíst i to, že během zátěže mobil příliš nezahřívá. Jak už je u Redmi (Xiaomi) pravidlem, software telefonu je postaven na základech operačního systému Android 11 s grafickou nadstavbou MIUI 12.
Možnost přepnout si prostředí telefonu na tmavý režim je standardem, stejně tak můžete přepínat mezi obnovovací frekvencí displeje, případně zvolit adaptivní nastavení a frekvence se poté přizpůsobí tomu, co zrovna s telefonem děláte. Vroubek má tento model každopádně za aplikační balast a sem tam pomalejší gesta (zajímavé, že když zvolíte dnes už takřka softwarová tlačítka, působí telefon svižnějším dojmem).
Fotoaparát a výdrž baterie
Nakonec je na řadě fotoaparát, kde je šetření ze strany výrobce také docela znát. Zadní sestava nabízí v podstatě jen jeden „použitelný“ snímač, a to ten hlavní se 48Mpx rozlišením. Pak tu máme další dva zcela zbytečné senzory: 2Mpx kamerku pro zaznamenání lepší hloubky ostrosti a také 2Mpx foťák pro focení makro snímků. Místo nich bych tu upřímně raději viděl jeden lepší ultraširokoúhlý senzor. Čelní fotoaparát v průstřelu displeje má rozlišení 8 Mpx.
Fotky budete nejčastěji pořizovat hlavním snímačem. A to v základu ve 12Mpx rozlišení pomocí spojení sousedních buněk senzoru. Fotit v plném rozlišení příliš nedoporučuji, neboť to zhorší citlivost na světlo a snímky jsou pak méně kvalitní. I v případě Redmi Note 10 5G platí, že za krásného slunečného počasí pořídíte snímek, který vám udělá radost, ale jakmile světla začně ubývat, kvalita začne klesat. Pro noční fotografie je tu vyhrazený speciální režim, který ovšem neumí zázraky a často jsem měl problém rozeznat, kdy byla funkce zapnutá a kdy ne – rozdíl byl nepostřehnutelný.
Nechybí ani profesionální režim, kde si můžete manuálně nastavit parametry jako vyvážení bílé, clonu, rychlost závěrky nebo ISO. S makro režimem si lze také vcelku dobře vyhrát, ale kvalita není dobrá. Co se videa týče, tak Redmi Note 10 5G umí natáčet maximálně Full HD videa při 30 snímcích za sekundu. Chybí optická stabilizace hlavního snímače, ale digitální stabilizace si vede docela zdatně, takže obraz se v podstatě ani netrhá.
Pro selfie snímač s rozlišením 8 Mpx platí v podstatě to samé, co bylo napsáno výše. Za světla a ideálních podmínek je vše v pořádku, ale pokud se trochu setmí, detaily a ostrost se ztrácí. O zoomování se raději ani nepokoušejte – fotky vypadají jako špatný vtip. Mnohem kvalitnější je obyčejný ořez z fotografie v maximálním 48Mpx rozlišení. Od mobilu za pět tisíc nelze čekat zázraky.
Co výdrž baterie?
Redmi Note 10 5G je na tom po stránce baterie velmi dobře. Má totiž velký 5 000mAh akumulátor, který podporuje 18W rychlonabíjení. Výrobce do balení navíc přibaluje ještě výkonnější adaptér s 22,5 W. Rychlost nabíjení ovšem ani přes maximálně akceptované 18W rychlonabíjení není žádný zázrak. Na plné kapacitě akumulátoru budete až po 2 hodinách a 15 minutách na nabíječce.
V praxi je výdrž slušná, telefon zvládne bez problémů přežít i dva dny provozu. Ale pokud mu dáte do těla, budete nabíjet dříve. Jeden den redmi Note 10 5G zvládne levou zadní. Telefon nabízí pouze jeden reproduktor, který hraje docela slušně a nezní vyloženě plechově. Náročnějšího uživatele však zklame.
Zhodnocení a konkurence
Největší předností telefonu je podpora 5G sítí a cena. Jsou to právě rychlá data, která v tomto případě rozhodují a hrají zcela klíčovou roli při rozhodnování, jestli Redmi Note 10 5G zakoupit či nikoli. Smartphone má pro většinu úkonů dostačující procesor, velkou kapacitu baterie s parádní výdrží a navíc i rychlý 90Hz IPS displej. Pokud máte rádi prostředí MIUI, je to další bonus.
Za podobné peníze, nebo jen za mírně dražší cenu, jsou však v prodeji jiné zajímavé telefony. Nemají 5G, zato však nabízí kvalitnější displej, fotoaparát nebo procesor. Na mysli mám třeba Redmi Note 10 Pro nebo Motorolu Moto G50. Pokud chcete 5G telefon za co nejnižší cenu, je tu pro vás právě Redmi Note 10 5G. Ale je to trochu o kompromisu, protože člověk za rychlá data obětuje výkon a kvalitnější fotoaparát.
Co se líbí
- kvalitní zpracování
- kryt v balení
- výdrž baterie
- 5G
- cena
Co se nelíbí
- fotoaparát
- výkon (slabší procesor)
- horší reproduktor