- Počítače s macOS v Česku napadá nejčastěji adware
- Ten může dále stáhnout vážnější škodlivé kódy, upozornila na to společnost ESET.
Kybernetické hrozby se navzdory zažitým představám nevyhýbají ani Applu s operačním systémem macOS. V květnu je nejčastěji ohrožoval adware, neboli škodlivý kód, který šíří nevyžádanou reklamu. Mezi nejčastější detekce proniknul také malware, který se zaměřuje na těžbu kryptoměn pomocí výpočetního výkonu zařízení oběti.
Psali jsme: Realme Book: první notebook Realme je tenký jako tablet
Rizikem je zejména adware
Za třetinou detekcí v České republice stál malware Bundlore. Jedná se o tzv. on-line installer, tedy kód, který kromě legitimní aplikace stahuje i reklamní či jinak sponzorovaný obsah. Tento obsah, většinou ve formě další aplikace nebo doplňku internetového prohlížeče, bude následně uživateli zobrazovat nevyžádanou inzerci, která přináší útočníkům zisk.
Na druhém místě skončil malware Pirrit, což je adware, který stahuje sponzorovaný obsah, a to prostřednictvím škodlivého kódu nebo nelegitimního rozšíření v prohlížeči. Velmi podobně se chová i třetí nejčastěji detekovaný malware MaxOfferDeal.
Jak chránit zařízení s macOS?
S tím, jak roste oblíbenost zařízení s macOS, roste také snaha útočníků infikovat tento systém. V dlouhodobém měřítku tak objem malware pro počítače od Applu spíše roste. Škodlivý kód se nejčastěji šíří aplikacemi z neoficiálních zdrojů. Z tohoto důvodu doporučujeme využívat oficiální AppStore, kde je obsah revidovaný a počet potenciálně rizikových aplikací bude minimální.
Vážné riziko představuje stahování nelegálních verzí software skrze torrenty či neoficiální fóra. Uživatelé by se také měli mít na pozoru před instalací falešné aplikace Adobe Flash Player, za kterou útočníci často adware maskují. Upozorňujeme, že jediná legitimní verze aplikace byla vývojáři na konci loňského roku ukončena.