Samsung Galaxy A52

Recenze Samsung Galaxy A52: nový král střední třídy

Letošní přírůstky do řady A od Samsungu ukazují, že člověk nemusí sahat hluboko do peněženky, aby získal komplexně vybavený smartphone s vlastnostmi, které byly až donedávna vyhrazeny jen pro high-endové třídy Galaxy S a Note. Ačková řada se nově rozrostla o dvojici modelů.

Galaxy A72 má teleobjektiv s optickým přiblížením a optickou stabilizací obrazu. Jedná se však už o větší telefon, což nemusí každému vyhovovat. Důležitější tak je Samsung A52, nástupce nejprodávanějšího modelu značky, který existuje v běžné 4G variantě i 5G verzi. Čím vším dokáže Galaxy A52 zaujmout?


Psali jsme: Samsung Galaxy A72 RECENZE: vlajkový telefon za 12 tisíc


Samsung Galaxy A52 4G: specifikace

Konstrukce sklo + plast, 159,9 × 75,1 × 8,4 mm, 189 g, zvýšená odolnost IP67
Displej 6,5″, Super AMOLED Infinity-O, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systém Android 11 + One UI 3.0
Čipset 8jádrový, 2,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 720G
Paměť 6/8 GB RAM, úložiště 128/256 GB + MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 5 Mpx hloubkový + 5 Mpx makro), clona f/2.0 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.2, OIS, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.4
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory, 3,5mm jack
Baterie 4 500 mAh, rychlonabíjení 25 W (v balení jen 15W adaptér)
Cena a dostupnost od 8 999 Kč, březen 2021

Obsah balení Galaxy A52

  • Nabíjecí adaptér s výkonem 15 W
  • Nabíjecí kabel USB-C/USB-A 
  • Špendlík pro vyjmutí SIM karty
  • Manuál
  • Samotný Galaxy A52

V balení se nachází vše potřebné. Najdete v něm 15W nabíjecí adaptér, USB-C kabel, základní dokumentaci a mobil. Drátová sluchátka v krabičce chybí. Oba předchůdci, jak Galaxy A50 tak i Galaxy A51, je v balení měli.

Výrobci to nemám za zlé. Doba jde kupředu a bezdrátová sluchátka už nejsou drahá. Naopak mě víc zamrzelo, že ačkoli Samsung u telefonu vyzdvihuje podporu 25W nabíjení, do balení přibaluje méně výkonný adaptér.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | foto: vlastní

Zalíbí se svým designem a displejem?

  • Super AMOLED panel s jasem 800 nitů
  • Full HD+ rozlišení, kraycí sklíčko Gorilla Glass 5
  • Obnovovací frekvence 90 Hz

Absolutně! První dojem ze zpracování smartphonu byl výborný. Na pohled A52 vypadá skutečně hodně prémiově a ani po uchopení do ruky nenabudete dojmu, že na materiálech výrobce trochu šetřil. Samsung dokázal, že k dokonalému vzhledu a pocitu není nutné sklo.

Celá zadní strana, včetně vyvýšení pro modul fotoaparátu, je jeden monolit. Díky matné povrchové úpravě neulpívají na zádech otisky prstů. A díky zvolenému materiálu působí telefon na omak teplejším dojmem, nestudí do dlaně, jako některé skleněné mobily. Zpracování telefonu je na prvotřídní úrovni a hodně lákavou novinkou ve výbavě je odolnost vůči vodě a prachu odpovídající certifikaci IP67.

Samsung Galaxy A52 má rozměry 159,9 × 75,1 × 8,4 mm a váží 189 gramů. Za vyšší hmotnost může zejména větší 4 500mAh baterie. I když by se vám váha smartphonu mohla zdát vysoká, v ruce ho v podstatě vnímat nebudete.

Pohled na zadní stranu napovídá, že se mezigeneračně změnilo uspořádání objektivů. Teď už nejde o tvar písmena L, ale tři objektivy jsou pod sebou a vedle nich čtvrtý objektiv a blesk. Kromě toho je zadní modul vystouplejší po vzoru řady Galaxy S.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | foto: vlastní

Čelní strana je designově vyvážená, rozprostírá se na ní velký 6,5palcový displej, který má relativně tenké rámečky (s výjimkou tlustší brady). Displej jako takový se dá bez nadsázky srovnávat i s prémiovým počiny z řady S. Nechybí ani trendy průstřel displeje ve středové části u horního okraje, který je navíc velice malý.

Pro úplnost si zopakujme, kde se nachází ovládací prvky. Na vrchní hraně je sekundární mikrofon, slot pro SIM a jeden ze dvou reproduktorů. Levou stranu nenarušuje žádný fyzický prvek. Napravo se nachází zapínací/vypínací tlačítko a tlačítko (kolébka) pro regulaci hlasitosti. Na spodní straně je USB-C port pro nabíjení a synchronizaci, 3,5mm audiojack, mikrofon a druhý reproduktor.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | foto: vlastní

Super AMOLED displej je špičkový, má skvělé podání barev a dostatečně jemné rozlišení s 2 400 × 1 080 pixely. Poměr stran je tradičních 20:9 a jemnost více než dostatečných 405 ppi (bodů na palec). V tomto ohledu opravdu telefonu nemám co vytknout.

Takto krásný displej v podobné cenové kategorii budete shánět jen těžko. Navíc také disponuje rychlou obnovovací frekvencí 90 Hz, která zvyšuje plynulost překreslování obsahu; u loňského Galaxy A51 chybí.

U mnou testovaného kusu byla 90Hz frekvence z výroby rovnou zapnuta, uživatel si ji však může i vypnout (přepnout na standardních 60 Hz), aby trochu ušetřil baterii, kdyby chtěl.

Jaký má výkon? Stačí to?

  • osmijádrový Snapdragon 720G vyrobený 8nm
  • grafiku vykresluje jednotka Adreno 618

Svůj vlastní procesor Exynos tentokrát vyměnil Samsung za Snapdragon od Qualcommu, konkrétně je Galaxy A52 poháněn čipem Snapdragon 720G v kombinaci s 6 GB RAM (v případě mnou testované varianty) nebo 8 GB. Při běžném použití výkon plně dostačuje, byť třeba skóre 340 tisíc v AnTuTu není žádný trhák.

Vnitřní úložiště poskytuje 128 GB místa a komu by to nestačilo, může si paměťovou kartou přidat další až 1 TB navíc. Slot umístěný na horní hraně telefonu je hybridní, pojme buď dvě SIM nebo jednu SIM a paměťovou kartu.

Konektorová výbava zahrnuje moderní USB-C i mnohými opomíjený 3,5mm sluchátkový jack, v té bezdrátové pak najdete Bluetooth 5.0, NFC a GPS.

Baterie a systém Android 11

  • baterie má pěknou kapacitu 4 500 mAh
  • podpora 25W nabíjení (v balení je nicméně jen 15W adaptér)

Jak už jsem zmínil, baterie nového Samsungu je napevno zabudovaná v těle a její kapacita je 4 500 mAh. To je poměrně slušná porce energie a Galaxy A52 bohatě stačí. Během testování na jedno nabití telefon vydržel při běžném zatížení v průměru dva dny provozu. Samozřejmě, že energeticky náročné operace baterii vyčerpají rychleji.

Velkým žroutem se ukázalo hraní her, což je ale naprosto normální. Pro doplnění energie poslouží 15W nabíječka a byť mobil podporuje rychlejší 25W nabíjení, potřebný adaptér v balení nenajdete. Každopádně hodnotím výdrž modelu A50 jako nadprůměrnou a rád vidím, když výrobci sahají po bateriích s vyšší kapacitou.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | foto: vlastní

Test rychlosti nabíjení

  • 15 minut – 20 %
  • 30 minut – 38 %
  • 45 minut – 55 %
  • 60 minut – 67 %
  • 96 minut – 100 %

Nový Android 11 a One UI 3.1

Po stránce softwaru zde nenarazíte na žádná nemilá překvapení. Jde o aktuální systém Android 11 s grafickou nadstavbou One UI 3.1. Čeká na vás tak vedlejší domovská plocha Free (nebo Objevit od Google) a sada aplikací od Samsungu (Health, Members, SmartThings, asistent Bixby, Bixby Vision a další) a několik nástrojů a klientů služeb navíc (např. Microsoft OneDrive a Office) a samozřejmě i vizuální uhlazená grafická podoba. Nechybí pak ani sledování denní aktivity, kde si můžete zjistit vaše využívání aplikací či nástroj Bixby Routines.

Velmi se mi líbila možnost celý systém přepnout do tmavého režimu. Užitečný je také filtr modrého světla (Pohodlí pro oči), který chrání vaše oči a pomáhá vám po používání smartphonu usnout, anebo vysouvací boční panel pro snadný přístup k aplikacím a různým funkcím.

Jak Galaxy A52 fotí?

  • hlavní 64Mpx fotoaparát se světelností f/1.8, fázovým ostřením a optickou stabilizací
  • širokoúhlá kamerka s rozlišením 12 Mpx, úhlem záběru 123° a světelností f/2.2
  • 5Mpx hloubkový senzor (f/2.4)
  • 5Mpx makro kamerka se světelností f/2.4

Jedno z největších vylepšení nové řady A najdeme u fotoaparátu. Galaxy A52 má na hlavním snímači optickou stabilizaci obrazu, kterou jen zřídkakdy mývají cenově dostupné top modely čínských značek.

V designově zajímavě vyřešeném modulu najdete hned čtvěřici fotoaparátů, která zahrnuje vedle primárního 64Mpx snímače se světelností f/1,8 a dvojnásobným zoomem (jde o výřez) také 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 123 stupňů a světelností f/2.2. Třetí snímač s 5Mpx slouží pro lepší zpracování hloubky ostrosti a rozlišení 5 Mpx má i makro fotoaparát. Selfie snímač umístěný v drobném průstřelu displeje má papírově vysoké rozlišení 32 Mpx se světelností f/2,2.

Hlavní snímač fotí bez manuálního zásahu v rozlišení 16Mpx, protože spojuje sousední 4 pixely pro dosažení lepší světelné citlivosti. Lze však telefonu poručit, ať fotí i v 64Mpx režimu, ale podle mě je to zbytečné. Na automatiku primární snímač seká jeden pěkný snímek za druhým.

Mezigeneračně hodně ubylo rozmazaných fotek, což je zásluhou optické stabilizace. Díky AI a optimalizaci scény, která je ve výchozím stavu zapnutá, jsou fotografie o něco málo živější než v reálu. To není vůbec na škodu. Snímky za pěkného počasí jsou nadprůměrné a špatně si Galaxy A52 nevede ani když světla začne ubývat. Znatelně pomáhá optická stabilizace.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | foto: vlastní

Trochu pozadu je pak širokoúhlý snímač, což je ale ve střední třídě zcela normální. Ultraširokoúhlý objektiv má rozlišení 12 megapixelů, světelnost f/2.2 a zorný úhel 123 stupňů. S jistotou mohu říct, že patří mezi ty lepší v dané třídě a na výsledné fotografie během dne si nemohu stěžovat. Mají dostatek ostrosti i detailů. Za šera však  jde kvalita fotografií už celkem prudce dolu.

Zbylé dva 5Mpx snímače plní to, co od nich očekáváte. První zařídí decentní portrétní snímek a druhý vyfotí předmět z blízka (makro). Pro použití na Instagramu, Facebooku či jiné sociální síti je kvalita obou fotoaparátů dostačující. Víc od obou ale nečekejte. Čelní fotoaparát má rozlišení 32 Mpx (světelnost f/2,2) a kvalita selfie snímků je na slušné úrovni.

Samsung Galaxy A52 zvládne natáčet video až v rozlišení 4K při 30 snímcích, novinkou je režim Pro Video pro plně manuální kontrolu nad parametry natáčení a nezapomnělo se ani na již známý superzpomalený režim při rozlišení 720p, kdy telefon zvládne zaznamenat video s 960 snímky za sekundu. Při nižším rozlišení Full HD (1080p) je možnost natáčet video při 30 a 60 snímcích za sekundu. Výstup z přední kamerky může mít 4K rozlišení (podporováno je 30 snímků za sekundu).

Zhodnocení a konkurence

Galaxy A52 je hodně povedeným smartphonem, který do střední třídy Samsungů přináší prvky výbavy z vrcholné série Galaxy S. Ty se přitom podařilo zdařile implementovat a výsledkem je tak zařízení, které není drahé a je radost používat.

Oproti loňskému Galaxy A51 dostal telefon tři zásadní vylepšení: jedním je 90Hz obnovovací frekvence Super AMOLED displeje. Obraz je krásně plynulý, a i jeho další vlastnosti (pozorovací úhly, barevné podání a tak dále) zaslouží obdiv.

Druhým je optická stabilizace obrazu, která významně napomáhá kvalitě snímků a videa – v případě videa je obraz plynulejší, snímky pak mají více detailů, a to i za horšího světla.

Vůbec poprvé se do „áček“ také dostala odolnost vůči prachu a vodě dle normy IP67. Se smartphonem tak můžete do vany a on koupel bez problémů přežije. Za takovou výbavu se Samsung nemusí stydět ani v prémiové třídě.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | foto: vlastní

Příjemnou drobností jsou solidní stereo reproduktory a nejnovější Android 11 s uživatelským prostředím One UI 3.1. V případě softwaru pak platí, že A52 dostane tři aktualizace operačního systému (a tedy i Android 14) a dokonce čtyři roky bezpečnostních aktualizací. Takovou podporou se dnes nemůže chlubit žádný jiný výrobce a při rozhodování, jaký telefon koupit, to může být jazýček na pomyslné misce vah.

Výkon Galaxy A52 je zcela dostatečný, ale v dané cenové kategorii se najdou i výkonnější smartphony. Plastová konstrukce mi ani trochu nevadila. Je to naopak příjemná změna a design zadní strany dokáže zaujmout.

Co se líbí

  • kvalitní 90Hz Super AMOLED panel
  • Android 11 s One UI 3.1
  • dlouhá softwarová podpora
  • dobře hrající stereo reproduktory
  • 3,5mm audiojack
  • povedené fotoaparáty
  • zvýšená odolnost dle IP67

Co se nelíbí

  • za stejnou cenu lze u konkurence najít výkonnější procesor
  • varianta s 5G za příplatek

Jako hlavního konkurenta Galaxy A52 vidím Xiaomi Redmi Note 10 Pro, OnePlus Nord nebo Realme X3 SuperZoom.

Total
0
Shares