Samsung se ve střední třídě snaží, seč to jde, ovšem konkurence je veliká. Získat přízeň zákazníků mu má pomoci hned několik nových smartphonů, mimo jiné i nástupce povedeného modelu A71. U toho se výrobce nepodbízí cenou, na druhou stranu telefon přináší zajímavé funkce.
Zaujmout se snaží vysokokapacitní baterií, voděodolností, 90Hz displejem a foto sestavou, ve které najdeme opticky stabilizovaný hlavní čip a teleobjektiv s trojnásobným přiblížením. To jsou vychytávky, které Galaxy A72 přebírá z prémiových modelů Galaxy S. O tom, jestli u zákazníků uspěje, se teprve rozhodne. Má k tomu minimálně pěkně našlápnuto.
Psali jsme: Samsung Galaxy A52 4G a 5G: dostupnost, cena, výbava a bonus
Samsung Galaxy A72 4G: specifikace
Konstrukce | sklo + plast, 165 × 77,4 × 8,4 mm, 203 gramů, zvýšená odolnost IP67 |
---|---|
Displej | 6,7″, Super AMOLED Infinity-O, 90 Hz, 2 400 × 1 080 px, poměr stran 20:9, jemnost 392 ppi |
Operační systém | Android 11 + One UI 3.1 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 720G |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD (až do 1 TB) |
Fotoaparát | čtyři (64 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 8 Mpx teleobjektiv + 5 Mpx makro), clona f/2.0 + f/2.2 + f/2.0 + f/2.2, OIS, 3× optický a 30× digitální zoom, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 4G, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory, 3,5mm jack |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 25 W |
Cena a dostupnost | 11 990 Kč, březen 2021 |
Obsah prodejního balení
- Nabíjecí adaptér s výkonem 25 W
- Oboustranný USB-C kabel
- Špendlík pro vyjmutí SIM karty
- Manuál
- Samotný Galaxy A72
V balení Galaxy A72 najdete vše, co potřebujete a na co jste zvyklí. Nic zásadního nechybí. I když někdo by možná uvítal základní silikonový obal, který by zamezil případnému poškození telefonu, pokud by vám nešťastnou náhodou spadl na zem. V tomto případě si ho ale budete muset zvlášť dokoupit.
Zpracování, design a první dojmy
Tento model patří k těm větším smartphonům vzhledem k rozměrům 165 × 77,4 × 8,4 milimetru a displeji s úhlopříčkou 6,7 palce (více o něm níže). A72 je také poměrně širokým telefonem a měl jsem trochu problém s jeho držením v ruce. Zadní strana bohužel nemá výraznější zakřivení, díky kterému by se mobil lépe schoval v dlani.
A72 má plošší zadní stranu s menšími zaobleními v přechodech přes hrany, celkově tak telefon působí více jako úhledný kvádr. Moc se mi líbí provedení fotoaparátu, jeho výstupek je součástí výlisku zad a celé to působí opravdu elegantně. Hmotnost 203 gramů mi nijak nevadila, je to daň za masivní baterii článku 5 000 mAh a výdrž telefonu je jedním slovem parádní.
Šik design
Plastová záda mají matnou úpravu, nepřitahují tak šmouhy, otisky prstů a mastnotu, navíc jsou příjemná na dotyk. Sklo na smartphonech sice vypadá efektně, praktické ale zrovna není. Člověk se stále bojí, aby s telefonem nikde neťuknul a na zádech si neudělal pavouka. V tomto ohledu se mi moc líbila bílá barevná varianta testovaného A72, kde po otiscích prstů nebylo ani památky.
Jak už jsem uvedl, plastové zpracování v takovém podání, jaké nabízí Samsung, mně nevadilo. Z plastu není jen zadní strana, ale i vnější rámeček telefonu. Vůbec jsem ale neměl pocit, že bych v ruce držel něco méně hodnotného. Nic podobného se nedostavilo.
Díky použití plastu navíc působí telefon v ruce teplejším dojmem a vůbec k celému dílenskému zpracování nemám výhrad. Že Samsung jen „nešetřil“ dokazuje, že Galaxy A72 splňuje podmínky certifikace IP67, je tedy odolný vůči prachu a vodě (v hloubce 1 metru pod vodou by měl vydržet po dobu 30 minut).
Rozmístění ovládacích prvků je standardní: napravo najdete kolébku pro ovládání hlasitosti a zapínací/vypínací tlačítko, levná strana je bez narušení. Horní hrana nabízí šuplík pro jednu SIM a kartu microSD, nebo dvě SIM bez možnosti rozšířit úložiště – slot pro druhou SIM je totiž hybridní.
Konektorová výbava zahrnuje jak USB-C, tak 3,5mm sluchátkový audiojack. V té bezdrátové najdete také vše nezbytné, ať už jde o Bluetooth 5.0, NFC nebo Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
Displej, výkon a výdrž
- Super AMOLED panel s jasem 800 nitů
- Full HD+ rozlišení
- Obnovovací frekvence 90 Hz
Samotná Super AMOLED obrazovka Galaxy A72 má skvělé podání barev a dostatečně jemné rozlišení s 2 400 × 1 080 pixely, tedy Full HD+. Poměr stran je 20:9 a jemnost 392 ppi (bodů na palec). V tomto ohledu zkrátka nemám telefonu co vytknout a v podobné cenové kategorii budete takto krásný displej shánět jen těžko.
Samsung udělal radost také rychlou obnovovací frekvencí 90 Hz. Obraz je díky tomu nádherně plynulý a mobil je radost používat. Asi mi dáte za pravdu, že jakmile jednou přejdete z 60 Hz na vyšší frekvenci, už není cesty zpět. Ano, v cenové hladině kolem 10 až 12 tisíc najdete i smarthony s vyšší 120Hz frekvencí, jedná se však většinou o displeje typu IPS. Oproti nim je panel Samsungu i s nižšími 90 Hz o něco rychlejší/plynulejší.
Použitých 90 Hz u Galaxy A72 je podle mě zlatou střední cestou – obraz je plynulý a nároky na akumulátor jsou ještě snesitelné. 120 Hz baterku už ždíme opravdu citelně. Mimochodem, kdo chce, může si v prostředí nadstavby One UI displej A72 kdykoli nastavit na přiškrcených 60 Hz.
V displeji je integrovaná čtečka otisků prstů, která sice nepatří k nejrychlejším, ale během používání jsem neměl nějaké výrazné problémy s její přesností, svůj účel tak pohodlně splní.
Nechybí podpora funkce Always-On, takže základní notifikace a další údaje jsou vidět i na vypnutém displeji. V mém měření si tato funkce, pokud byl telefon připojený k W-Fi síti, za noc vzala zhruba sedm procent. To není špatný výsledek.
Mnoho slunečných dní během testování nebylo. Když však sluníčko vysvitlo, s čitelností jsem neměl žádný problém. Panel se dokáže rozzářit až na 800 nitů, což je hodnota, která za slunečných dní dává jistotu, že na displeji hezky vše uvidíte.
Velká obrazovka telefon předurčuje ke konzumaci multimediáního obsahu – sociálních sítí, webu, ale hlavně videí v jakékoliv podobě. Příjemnou drobností jsou solidní stereo reproduktory, které hrají dostatečně hlasitě. Na zvukový systém v Galaxy S21 Ultra, což je můj primární telefon, nestačí. O moc pozadu ale nejsou.
Má dostatek výkonu a co podpora 5G?
- Osmijádrový Snapdragon 720G vyrobený 8nm
- Grafická karta Adreno 618
- Podpora 2×2 MIMO Wi-Fi modem, 4×4 MIMO LTE modem (800 Mb/s) a Quick Charge 4+
Samsung zvolil procesor od Qualcommu, konkrétně osmijádrový Snapdragon 720G. Ten bohužel nemá zabudovaný 5G modem, byť použitý čip patří k těm modernějším. Pokud chcete aktuálně nejrychlejší mobilní internet, musíte se poohlédnout jinde – Samsung nabízí i 5G verzi A72, bohužel ne u nás. Testoval jsem verzi smartphonu s operační pamětí 6 GB, což je pro systém Android hraniční hodnota, respektive na dnešní poměry je to už lehce podprůměrná kapacita.
Ve výkonnostním testu AnTuTu dosáhl telefon skóre 342 567 tisíc bodů. Ovšem výsledek doporučuji nepřeceňovat. Použitý Snapdragon sem tam podává nepřesvědčivé výkony. A byť si poradí i s náročnými hrami, tak pro střední třídu dnes existují zajímavější procesory s vyšším výkonem (například Snapdragon 865 v Xiaomi Mi10T).
To ovšem neznamená, že by se A72 měl bát náročnějších úkonů. Není však na místě od něj očekávat zázraky. Smartphone byl někdy línější, což jsem nečekal. Možná pomohou softwarové aktualizace. Pro data výrobce nabízí 128GB úložný prostor, který lze rozšířit pomocí paměťové karty (až do 1 TB). Celkově je paměťová sestava 6 GB operační paměti a 128 GB průměrná.
Android 11 a prostředí One UI 3.1
Po stránce softwaru v telefonu najdete nadstavbu One UI 3.1 nad rámec základního Androidu verze 11. Zážitek z používání je na maximální možné úrovni. Prostředí v posledních letech dospělo, zbavilo se největších slabin a dnes je One UI určitě na špici nadstaveb systému Android.
Funkci Always-On už jsem zmiňoval, ale nechybí samozřejmě ani možnost nastavit si systémový tmavý režim nebo lišta na straně displeje, kam si můžete umístit oblíbené aplikace. Součástí prostředí je také samostatná domácí plocha Samsung Free (dříve Daily), která zobrazuje zprávy, ale osobně jsem spíše využíval výběr zpráv služby Google Discover, která mi výběrem témat více vyhovuje.
Nástavba je jinak plná drobností, parádní je třeba možnost rozsvítit displej tím, že telefon zvednete ze stolu nebo dvakrát poklepete na jeho displej.
Ukázka prostředí One UI 3.1
Jaká je výdrž baterie?
- Kapacita 5 000 mAh
- Podpora 25W nabíjení
Baterie telefonu se řadí mezi lepší prvky výbavy. Akumulátor má kapacitu 5 000 mAh a podporuje 25W rychlé nabíjení. O výdrži se zkrátka nedá napsat nic negativního. I v případě Galaxy A72 záleží samozřejmě na tom, jak moc telefonu dáváte do těla, ovšem při nižší zátěži se můžete těšit v pohodě na dvoudenní provoz. S výdrží jsem neměl žádný problém a ani vy žádný mít nebudete. Galaxy A72 je v tomto ohledu spolehlivý držák. Bezdrátové nabíjení podporováno není. U Samsungu je nadále výsadou vlajek ze sérií Galaxy S a Galaxy Note.
Doba nabíjení baterie A72
- 15 min: 27 %
- 30 min: 47 %
- 45 min: 70 %
- 60 min: 80 %
- 87 min: 100 %
Jak Galaxy A72 fotí?
- 64Mpx hlavní snímač | clona f/2.0
- 12Mpx ultraširokoúhlý senzor 123° | clona f/2.2
- Teleobjektiv s 8 Mpx | clona f/2.0
- 5Mpx makro senzor | clona f/2.2
Na zadní straně dostal Galaxy A72 minimalistický modul s čtveřicí snímačů. Ten hlavní má rozlišení 64 megapixelů a je opticky stabilizovaný. Dále nechybí teleobjektiv s 30× digitálním zoomem a trojnásobným optickým přiblížením. Ultraširokoúhlý snímač má rozlišení 12 Mpx a makro senzor 5 Mpx. Čelní fotoaparát ve vycentrovaném průstřele displeje má rozlišení 32 Mpx.
Kvalitě snímků hlavního 64Mpx snímače pomáhá technologie tetra-binning, která spojuje čtyři sousední pixely do jednoho velkého. Díky tomu je snímač citlivější na světlo a výsledné 16Mpx fotky jsou kvalitnější.
Fotografie pořízené hlavním snímačem hodnotím jako nadprůměrné: mají dobré barvy, kontrast i detaily. Díky povedenému nočnímu režimu nemá telefon problém fotit i ve zhoršených světelných podmínkách, kdy pomáhá optická stabilizace hlavního snímače.
Hodně jsem si užíval focení širokáčem, který považují za takový univerzální nástroj, pokud toho na snímek potřebujete vtěsnat co nejvíc. Pro příště by Samsung do fotoaplikace mohl ale doplnit podporu nočního režimu i pro ultraširokoúhlý snímač. Za dne jsou fotky kvalitní, v noci téměř nepoužitelné.
S makro režimem si také užijete zábavu a hodně vás bude bavit i teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem. Snímky z něj jsou lehce nadprůměrné. Na vlajky se nechytá, ale kvalita je mnohem lepší než u hybridního nebo digitálního zoomu. Ve výbavě potěší i režim Pro Video pro plně manuální kontrolu nad parametry natáčení.
Telefon dále zvládne natáčet video v rozlišení až 4K při třiceti snímcích za sekundu, ale chybí nějaká forma stabilizace. Ve Full HD už je k dispozici i volba 60 snímků za sekundu a záznam je krásně plynulý. Bavil mě i superzpomalený režim při rozlišení 720p, kdy telefon zvládne zaznamenat video s 960 snímky za sekundu. Oceňuji také možnost během natáčení videa přepínat mezi jednotlivými fotoaparáty. Ne každý telefon to nabízí.
Galerie
Důležité: fotografie byly pořízeny s aktivovaným optimalizátorem scény.
Zhodnocení a konkurence
Galaxy A72 je hodně povedenou střední třídou a i když má i nějaké ty nedostatky, pozitiva je výrazně převyšují. Rychlý 90Hz je skvělý stejně jako fotoaparát, který nabízí opticky stabilizovaný hlavní čip, teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením nebo vylepšený noční režim. Telefon má také nadprůměrnou výdrž baterie a dobře hrající stereo reproduktory. Zapomenout nesmím zmínit ani 3,5mm jack, voděodolnost dle normy IP67 a plastová záda s matnou povrchovou úpravou, díky které se nepatlají a telefon z ruky neklouže.
Malým vroubkem na kráse je použitý slabší procesor (reakcím mohou pomoci softwarové aktualizace) či větší rozměry. Pokud vás Galaxy A72 zajímá, před nákupem si ho někde osahejte, pokud se vám tato možnost naskytne. Je skutečně velký a široký, nemusí padnout do každé dlaně. Lidem s menší rukou bude lépe vyhovovat Galaxy A52 5G.
Jako přímý konkurent Galaxy A72 se v současnosti nabízí zejména model Xiaomi Mi 10T s procesorem Snapdragon 865. Nemá však kvalitní AMOLED displej ani natolik sofistikovaný fotoaparát nebo voděodolnost. Za podobné peníze je také Pixel 4a nebo OnePlus Nord. Po stránce výbavy však oba zaostávají.
Co se líbilo
- Kvalitní Super AMOLED displej
- 90Hz obnovovací frekvence
- Masivní baterie 5 000 mAh
- Podpora rychlého 25W nabíjení (adaptér je součástí balení)
- Opticky stabilizovaný hlavní fotoapatát
- Teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem
- Voděodolnost dle normy IP67
- Matná úprava zadní strany (nepatlá se)
- Stereo reproduktory
Co se nelíbilo
- Větší rozměry
- Chybí podpora 5G sítí
- Použitý procesor Snapdragon 720G
- Jen 6 GB operační paměti