- Avast objevil nové fleecewarové mobilní aplikace
- Ty obírají uživatele na předplatném o desetitisíce ročně
V obchodě Google Play a App Store pro operační systémy Android a iOS bylo objeveno více než 200 nových podvodných mobilních aplikací. Obrovský bezpečnostní problém, který uživatele může přijít na desetitisíce ročně, se týká i České republiky a Slovenska.
Psali jsme: Čechy straší bankovní trojan Cerberus, může vyluxovat účet
Kyberzločinci nahodili udičku prostřednictvím takzvaného fleeceware, což jsou jednoduché aplikace lákající na bezplatnou třídenní zkušební verzi, po jejímž uplynutí však nic netušícím uživatelům automaticky naúčtují astronomické týdenní předplatné.
Na podvod naletěli i Češi
Velký problém představuje, že poplatky si podvodníci účtují/stahují i tehdy, když uživatel aplikaci z telefonu odinstaluje. Nic netuší a přesto se mu z účtu strhávají peníze. Bezpečnostní společnost Avast uvádí, že v Česku byly tyto aplikace staženy 3,5milionkrát a příjmy z nich činily jeden milion dolarů, tedy asi 21 milionů dolarů.
Psali jsme: Poco X3 Pro zná českou cenu. Stane se prodejním hitem?
Fleecewarové podvody jsou aktivně inzerovány na hlavních sociálních sítích, tedy na Facebooku, Instagramu, Snapchatu a TikToku. Aplikace lákají uživatele příslibem bezplatné třídenní zkušební doby, avšak poté požadují neobvykle vysoké předplatné (výpalné).
ukázka podvodných aplikací
Jedna z aplikací například nabízí krátkou bezplatnou zkušební verzi následovanou podstrčeným předplatným v ceně 66 dolarů za týden. Pokud se uživatel Fleeceware nezbaví, může oběť potenciálně vyjít i na 3 432 dolaru, v přepočtu asi 75 000 korun.
Seznam škodlivých aplikací objevených společností Avast najdete zde (pro Google Play Store) a zde (pro Apple App Store).
Jak se vyhnout fleecewarovým aplikacím
- Buďte opatrní u bezplatných zkušebních verzí na méně než týden
- Buďte skeptičtí vůči virálním reklamám na aplikace
- Přečtěte si text psaný malým písmem
- Zabezpečte své platby
Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay