- Severní Korea zkoušela Pfizeru ukrást know-how výroby vakcíny
- Kdy se útok odehrál, nebylo upřesněno
Svět stále sužuje pandemie koronaviru a jedna z cest, jak se z této složité situace dostat, je proočkování populace. Stále je ale nutné dořešit řadu detailů i překážek. Tou největší je, že dodávek vakcín je žalostně málo. A to platí nejen pro Českou republiku, ale prakticky pro každou zemi na světě s výjimkou Izraele.
Psali jsme: Apple v březnu uvede AirTag, iPad Pro mini-LED a AirPody 3
Režim KLDR potřebuje peníze, je pod těžkými sankcemi
Není žádným velkým zjištěním, že už několik měsíců probíhá celosvětově kybernetická špionáž zaměřená na zdravotnické organizace, vědce pracující na vývinu vakcín a na farmaceutické firmy. Podle agentury Reuters podnikla Severní Korea nedávno hackerský útok na americkou farmaceutickou firmu Pfizer a pokusila se jí ukrást technologii výroby vakcín proti nemoci SARS-CoV-2. Média se odvolávají na informace jihokorejské rozvědky a jihokorejského poslance Ha Te-kunga.
Ten uvedl, že se nejedná o první hackerský útok Korejské lidově demokratické republiky. Už v loňském roce měli severokorejští hackeři proniknout do serverů farmaceutických firem Johnson & Johnson, AstraZeneca a Novavax.
Severní Korea by know-ho prodala
Uzavřená Severní Korea doposud nepotvrdila žádný případ nákazy koronavirem na svém území. Nelze ale vyloučit, že se s některými případy přesto setkala. Jihokorejský web Daily NK uvedl, že se KLDR neustále pokouší odcizit data spojená s výrobou vakcíny. Podle zdravotnických expertů by země, která čelí dlouhodobě mezinárodním sankcím, ukradená data ale spíše prodala, než by se je pokusila využít k vývoji vlastní vakcíny. Drakonický režim potřebuje peníze.