iPhone

Prasklý displej chytrého telefonu už řešila většina Čechů

  • Více než polovina displejů lidem praskne během prvního roku
  • 60 % těch, kterým displej někdy praskl, opravu nijak neřeší a dál telefon používají

Mobilní telefony jsou téměř nedílnou součástí našeho každodenního života. Čím víc je ale používáme, tím vyšší je riziko, že se s nimi něco stane. Podle ankety ERV Evropské pojišťovny řešilo prasklý displej chytrého mobilu už 60 % dospělých Čechů.

Více než polovina respondentů uvedla, že k rozbití displeje došlo při běžném používání, kdy telefon upadl během telefonování nebo psaní textové zprávy. Mezi další nejčastější příčiny prasknutí displeje patří pád telefonu při pořizování fotky nebo selfie (14 %), při vystupování z auta (10 %) nebo upuštění telefonu na zem dětmi (9 %).

Nejrizikovější je druhý půl rok od zakoupení

Každému pátému dotazovanému se podařilo poškodit displej už během prvních šesti měsíců od pořízení nového telefonu. Nejrizikovější je však druhý půl rok od zakoupení. V tomto období prasklý displej řešily téměř dvě pětiny Čechů. „Během druhého roku stáří telefonu pak dojde prasknutí ve čtvrtině případů. Celkem tak 85 % displejů praskne v rámci dvouleté záruční doby telefonu. Nutno ale podotknout, že záruku na tento typ poškození nelze využít,“ uvedla ERV.

Neřešit, opravit nebo koupit nový telefon?

Z těch, kterým displej někdy praskl, opravu nijak neřeší a dál telefon používají. Čtvrtina si nechá displej opravit v autorizovaném servisu, aby nepřišla o záruku, a každý desátý si pak raději koupí rovnou nový telefon. Cena opravy se pohybuje v širokém rozmezí a závisí na typu telefonu. „Zatímco u levnějších telefonů se dá displej opravit do čtyř tisíc korun, u dražších telefonů typu iPhone musí lidé počítat s tím, že za opravu zaplatí minimálně pět tisíc. U vlajkových modelů značky pak cena přesáhne i deset tisíc korun,“ uzavírá zprávu ERV.

Zdroj náhledové fotografie: Fili Santillán / Unsplash

Total
0
Shares