- Téměř každý Čech letos nakoupil na internetu, přesněji 99 % procent z nás
- Dlouhodobě jsou populární i nákupy v cizině, nejčastěji v Číně, kde i v letošním roce nakoupilo 40 % Čechů
- Při výběru obchodu rozhoduje předchozí zkušenost a dobré jméno či značka
Nejpopulárnějším zařízením pro nákupy zůstávají notebooky (64 %), přestože v posledních letech sledujeme mírný pokles, následované právě smartphony (58 %), jejichž podíl stoupl meziročně o 10 %. Na stolním počítači nakupuje online necelá polovina uživatelů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu zaměřeného na nakupování online, který realizovaly společnosti ESET a Seznam.cz.
V Číně nakupuje skoro polovina Čechů
Výjimkou nejsou ani nákupy ze zahraniční. Podle dat preferuje čínské e-shopy 40 % uživatelů, evropské pak 31 %. Méně populární jsou pak obchody z USA, v těch nakupuje jen 11 % Čechů. Popularita zahraničních e-shopů se od roku 2017 nijak výrazně nezměnila.
Uživatelé si vybírají konkrétní obchod podle bezpečnosti nákupu (67 %), předchozí dobré zkušenosti (49 %) a podmínek pro nákup (48 %). Nejlevnější obchod si vybere jen třetina uživatelů. Jen třetina Čechů si ovšem zkontroluje, zda e-shop využívá šifrování, pětina se zajímá o bezpečnostní certifikáty. Desetina uživatelů ale bezpečnost neřeší vůbec.
Dávejte pozor, z jaké karty platíte
Experti doporučují mít pro platby online oddělenou kartu, na které nemáte přístup ke všem svým financím. Bezpečnosti placení online výrazně napomohla také nová pravidla z roku 2019, kdy banky musí povinně ověřit uživatele transakce dalším faktorem – většinou se tak děje pomocí aplikace nebo SMS kódu.
Celkem 6 % dotázaných má vlastní zkušenost s krádeží v souvislosti s platbou e-shopu, což je obdobná hodnota jako v předchozím roce (5 %). Většina z nich má přitom čerstvou, maximálně rok starou zkušenost (35 z 59 případů). V těchto nedávných případech se skoro vždy jednalo o částku do 5 000 korun (31 z 35 případů). Skoro vždy lidé incident reklamovali (30 z 35 případů).
Průzkum společností ESET a Seznam.cz se uskutečnil formou online dotazníku, který mezi 23. a 26. listopadem 2020 vyplnilo 916 respondentů, z nichž 891 nakupovalo online (za ně jsou zpracovány výsledky). Vzorek respondentů je z hlediska sociodemografických skupin vyvážený.
Jak nakupovat bezpečně na internetu:
- Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby
- Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce
- Ověřte si, zda jsou na e-shopu uvedeny obchodní podmínky a IČO prodejce
- Podle zákona musí být uvedený provozovatel e-shopu, jedině tak víte, s kým uzavíráte kupní smlouvu. Zpravidla bývá v kontaktech
- Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení
- Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte
Zdroj náhledové fotografie: cardmapr / Unsplash